Masz już blog? Dodaj wpis po zalogowaniu.

Załóż swojego bloga

06.06.2014 10:21

Sebastian Kseniuk: Trendy się zmieniają ale sentyment pozostaje

Film Sylwestra Latkowskiego „Blokersi” powstał trzynaście lat temu. Czujesz się staro? Pewnie tak, jak pamiętasz ten czas, gdy pierwszy raz zobaczyłeś ten film w TVP. Panował wtedy wszechobecny trend kultury hip-hop. Szerokie spodnie i skateshopy są wyraźną symboliką tamtych czasów. Powoli również zbliżają się czasy, gdy z rozrzewnieniem wspominają tamte czasy, jak niegdyś wspominała to kultura pankowa.

Sylwester Latkowski „Blokersów” nakręcił jako drugą część filmu – To my Rugbiści. Jak sam mówi – blokersi mają pokazać drugie wyjście z bloków. Dla jednych awansem poza standard życia na blokowisku jest sport a dla innych muzyka. O tym właśnie miał być film „Blokersi” choć jest on oczywiście traktowany jak film o polskim hip-hopie końca wieku.

Udział w filmie podobno chciał wziąć każdy, do kogo zwrócił się Latkowski. Ale była podobno również grupa osób, które kategorycznie odmówiły wzięcia udziału w filmie.

Przy okazji filmu powstała ciekawa składanka, która jest antologią hip-hopu z tamtych lat. Wydała ją znana w tamtych czasach warszawska firma T1-teraz kierowana przez A. Delisia – znanego w środowisku hip-hopowym.

Płyta dotarła po kilku miesiącach na czwarte miejsce w notowaniu OLIS. Od tamtego czasu zaczął się prawdziwy komercyjny BUM na całą kulturę hip-hopową. Media coraz częściej chciały pokazywać muzyków w telewizji lecz ci, opornie przeciwstawiali się medialnemu porządkowi. Prym nadal w wymiarze medialnym wiodą niezależne grupy dziennikarskie.

Na dzień dzisiejszy chciałbym przypomnieć kto brał wtedy udział w nagrywaniu Sountracku do Blokersów.

 

DJ VOLT

Pezet

Rapafun

DJ VOLT, D.W.A.

Eldo

Eldo

Sfera

Red, Pezet, Eis

Wujek Samo Zło

Echo

Eldo, Red

Grammatik

Fisz

O.S.T.R.

Kiełpo

Aśka

Peja

Killaz Group

Bogna Świątkowska

Fenomen

Red

Peja

Slums Attack –

Piotr Metz

Leszek Możdżer, Grammatik, Fenomen

Ziaja, Żółf, Leszek Możdżer)

Paktofonika - Fokus, Magik, Rahim, muz. Kipper)

Dena

Ascetoholix

DJ VOLT

Tymon

Magiera   

Czytaj więcej na blogu Sebastian Kseniuk.

Zobacz także