Masz już blog? Dodaj wpis po zalogowaniu.

Załóż swojego bloga

18.08.2012 09:52

Niebezpieczne ujęcia. I need a hero!

 

Tak to już czasami jest, że niektóre rozmowy stają się okazją do sentymentalnej podróży w czasie i do wspominania tego, jakie to kiedyś fantastyczne rzeczy można było zobaczyć w telewizji. W trakcie jednej z takich rozmów wypłynął tytuł Niebezpiecznych ujęć...w pierwszej chwili jeszcze nie wszystko było jasne, nie do końca można było połączyć tytuł z serialem, ale wystarczyło przypomnieć tytułową piosenkę Holding Out for a Hero, by każdy z rozmarzonym uśmiechem na twarzy zakrzyknął: tak, pamiętam. Rewelacja. Pamiętacie?

 

Niebezpieczne ujęcia to produkcja z czasów zamierzchłej przeszłości. Z czasów, gdy królował kicz, kobiety miały dziwaczne (z dzisiejszej perspektywy) fryzury, a na muzycznych parkietach disco przeżywało swoje złote czasy. Był rok 1984. Właśnie wtedy stacja CBS podjęła decyzję o realizacji serialu, który mimo tego, że zaliczył tylko jeden sezon okazał się być jednym z największych hitów tamtych lat, a o którym pamięć przetrwała do dziś. Nie tylko ze względu na swoistą klątwę, która unosiła się przez cały czas nad tą produkcją.

 

W pierwszym odcinku poznaliśmy fotografkę Danielle Reynolds (Jennifer O'Neill), której życie zostało wywrócone do góry nogami w jednej dramatycznej chwili. Zmarł jej mąż, a kobieta dowiedziała się, że nie był tym za kogo się podawał. Tak naprawdę przez cały czas pracował dla amerykańskiego rządu w charakterze tajnego agenta. To wszystko rzuca nowe światło na jego śmierć, która zaczyna jawić się w jeszcze bardziej tajemniczych barwach. Kobieta postanawia za wszelką cenę odkryć kto stał za śmiercią jej męża. Oczywiście nie ma zamiaru robić tego sama. Jej pomocnikiem zostaje weteran wojny w Wietnamie Mac Harper. Niespodzianek to jednak nie koniec w życiu Danielle i dość szybko pojawia się kolejna. Rząd amerykański proponuje jej, by pod przykrywką prowadzonej agencji modelingowej kobieta i jej partner zajęli się tropieniem i eliminowaniem kryminalistów. Jak widać już wtedy bardzo popularny był motyw prywatnej zemsty połączony z historiami, które skutecznie mogą zapełnić potrzeby sprawy tygodnia. Co ciekawe, mimo zanurzenia całej historii w oparach lekkiej nierealności całość wyglądała całkiem dobrze na ekranie. Nikt nie zastanawiał się jaki sens ma ta historia. Najważniejsze, że było ciekawie, dynamicznie, dramatycznie i zjawiskowo. A to za sprawą licznych podróży, które bohaterowie odbywali tropiąc przestępców praktycznie w każdym zakątku świata. Na plus trzeba zaliczyć także interesujące, jak na owe czasu ujęcia i zdjęcia. I właśnie te zakątki świata, które można było zobaczyć w tej produkcji najmocniej zapadały w pamięci po seansie. Oczywiście obok fantastycznego wykonania piosenki z repertuaru Bonnie Tyler Holding Out for a Hero przez Elizabeth Daily. Bezapelacyjny znak rozpoznawczy serii.

 

Niebezpieczne ujęcia zapisały się w pamięci nie tylko dzięki temu, że były po prostu ciekawym serialem, lecz także ze względu na nagromadzenie tragedii, jakie towarzyszyły kręceniu tej produkcji. Obydwaj aktorzy wcielający się w rolę partnera Daniell zmarli przedwcześnie. Najbardziej dramatyczna była śmierć Jon-Erika Hexuma, który zmarł na planie serialu. Aktor, w przerwie między kręceniem kolejnych ujęć, postanowił, że będzie bardzo zabawny i rozśmieszy czymś swoim kolegów z planu. Wpadł na genialny pomysł odtworzenia upozorowanego samobójstwa. Hexum nie wziął jednak pod uwagę tego, że strzelając sobie w głowę, z bliskiej odległości, nawet gdy w pistolecie jest ślepa amunicja, można odnieść poważne obrażenia. W jego przypadku okazały się one na tyle poważne, że nawet szybka pomoc medyczna na nic się zdała i aktor zmarł w szpitalu. Istnieje także druga teoria jego śmierci. Mniej spektakularna. Według niej aktor miał wcale nie cudować na planie, a w głowę trafił go odrzut z broni, który doprowadził do silnego uszkodzenia mózgu, w efekcie aktor zapadł w śpiączkę, a po przewiezieniu do szpitala zmarł. Jakby nie było konsekwencje pozostają niezmienne.

 

Na planie zastąpił go Antony Hamilton, który wcielił się w Jacka Strikera i był kolejnym tajnym agentem pracującym dla Danielle pod przykrywką modela. Niestety i ten aktor miał pecha. Kilkanaście lat po zakończeniu produkcji zmarł na AIDS. Co ciekawe, aktor był brany pod uwagę nawet do roli Jamesa Bonda, jednak jego homoseksualne skłonności w tamtych czasach były postrzegane dość negatywnie i producenci Bonda doszli do wniosku, że ktoś taki jak on mógłby jedynie zaszkodzić wizerunkowi agenta Jej Królewskiej Mości.

 

Od premiery tego serialu minęło już blisko trzydzieści lat, a on wciąż jest gdzieś w naszej pamięci, wciąż wzbudza emocje w głowach, wciąż rozpala sentyment. I... no właśnie. Pamiętamy o nim, bo to odzywa się w nas sentyment za latami dzieciństwa kiedy wszystko wydawało się lepsze, czy to może jednak po prostu i niezmiennie był fajny serial?

 

 

Czytaj więcej na blogu popkultura.

Zobacz także

Komentarze (5)

 • Gość: Li

  0

  Ja pamiętam ten serial nie dzięki fantastycznym ujęciom, krajobrazom, czy nagromadzeniu dziwnej fabuły, to wszystko i tak wydawało mi się śmieszne, i nierealne. Pamiętam ten film tylko i wyłącznie z powodu roli Jona Erika Hexuma. Oglądałam ten serial tylko po to by oglądać tego niesamowicie przystojnego faceta. Ja wtedy miałam mleko pod nosem, i mężczyźni mnie niewiele interesowali, ale ten aktor miał tak niesamowicie przyjemną powierzchowność, coś emanowało z twarzy tego chłopaka, że nie można było oderwać od niego wzroku. Myślę, że ten serial zapadł w pamięć głównie dzięki jego roli.

 • Gość: qvaptdbut

  0

  zDz1EW , [url=http://txgzmalmaqgj.com/]txgzmalmaqgj[/url], [link=http://flmnqsxumnip.com/]flmnqsxumnip[/link], http://jtfcftexvauc.com/

 • Gość: kqbvjmu

  0

  GUsrjF , [url=http://lzymroyctjoz.com/]lzymroyctjoz[/url], [link=http://wkluhjoppros.com/]wkluhjoppros[/link], http://vcegvsznuqsv.com/

 • Gość: lanvbyvomtf

  0

  msv4eV dfykefofuzmn

 • Gość: Willy

  0

  You are so awesome for hpelnig me solve this mystery.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX