Ojciec Szpiler **

Młody ksiądz przybywa na niewielką wyspę na Adriatyku. Don Fabijan (mesjański Kresimir Mikić) nie cieszy się wielką popularnością, bo mieszkańcy nadal wielkim uczuciem darzą starego, odwołanego proboszcza. Tymczasem Don Fabijan uświadamia sobie, że jego poprzednik nie wykonywał należycie swojego posłania, ponieważ liczba zgonów na wyspie znacząco przewyższa liczbę urodzeń. Aby zgromadzić we wspólnocie więcej owieczek, ksiądz postanawia... robić dziury w sprzedawanych na wyspie prezerwatywach.

"Ojciec Szpiler" to chorwacki komediodramat - jeżeli nie jesteście przyzwyczajeni do filmów z tamtejszych okolic, momentami możecie czuć się nieswojo. Najgorsze, że reżyser Vinko Bresan i scenarzysta Mate Matisić zrobili film bardzo nierówny. "Dzieci księdza" najlepsze są w środku. Początek i końcówka zdecydowanie zawodzą. Podobnie jak dowcipy, który bywają zabawne, ale najczęściej są przewidywalne i prostackie. Z takiego tematu dało się wyciągnąć więcej. Produkt nie najgorszy, ale solidnie podziurawiony.

Ocena Film.Gazeta.pl: 2/6

Ocena Gazety Co Jest Grane: 3/6 - Kto lubi czeskie kino, powinien się wybrać: w rubaszności żartów, zderzaniu frywolnych i poważnych nastrojów ta chorwacko-serbska produkcja przypomina filmy naszych południowych sąsiadów - są dwa momenty, gdy słyszy się Hrabala - ocenia Paweł MossakowskiOjciec Szpiler (Svećenikova djeca)
Dramat, Komedia, Chorwacja 2013, 93 minuty
Reżyser: Vinko Brešan; Występują: Krešimir Mikić, Marija Škaricić, Niksa Butijer
Dystrybutor: Vivarto

Więcej o: