Planete+ Doc Film Festival

Ponad 150 filmów, spotkania z twórcami, lekcje mistrzowskie, koncerty i debaty. 9 maja w Warszawie i Wrocławiu rozpocznie się 11. edycja Planete+ Doc Film Festival.
Planete+ Doc to najdynamiczniej rozwijający się festiwal filmów dokumentalnych w naszym kraju. Śmiało wychodzący poza sale kinowe - wśród imprez towarzyszących znajdują się m.in. koncerty muzyczne i wystawy. Nie stroni od eksperymentowania - w tym roku po raz pierwszy w programie znajdą się pokazy filmów dokumentalnych dla dzieci. Wśród propozycji dla dorosłych widzów najlepsze i najciekawsze filmy dokumentalne z całego świata wyprodukowane w minionym roku; nowości z Wenecji, Locarno, Berlinale i Sundance, m.in.: "Alfabet" Erwina Wagenhofera - trzecia (po "Zaróbmy jeszcze więcej" i "Nakarmimy świat") część trylogii filmowej o globalnych problemach współczesnego świata; "Brakujące zdjęcie" Rithy'ego Panha, rekonstrukcja zbrodni popełnionych przez Czerwonych Khmerów; "Podejrzany: Ai Weiwei" Andreasa Johnsena o jednym z najsłynniejszych współczesnych artystów, represjonowanym przez chińskie władze; "W rolach głównych: białoruscy wichrzyciele" Madeleine Sackler o Białoruskim Wolnym Teatrze.

Powalczą o prestiżową nagrodę

O Canon Cinematography Award - jedyną w Europie nagrodę przyznawaną twórcom obrazu na festiwalu filmów dokumentalnych - zawalczą m.in.: "Atlas" Antoine'a D'Agaty, uznanego fotografa, członka Magnum Photos, ucznia Larry'ego Clarka i Nan Goldin, "#chicagoGirl. Facebookowa rewolucja" Joego Piscatella, wyróżnionego Nagrodą Peace Justice na Berlinale, o 19-latce, która z pomocą Facebooka kieruje rewolucją w Syrii z przedmieść Chicago (bohaterka filmu Ala'a Basatneh będzie gościem festiwalu), czy "Był sobie las" Luka Jacqueta, nowy film twórcy "Marszu pingwinów".

Wśród filmów muzycznych startujących w konkursie z nagrodą Nos Chopina znajdą się m.in.: "Minkowski I Saga" Rafaela Lewandowskiego o dziejach rodziny światowej sławy dyrygenta Marka Minkowskiego; "W drodze do Jah" o Gentlemanie, niemieckim muzyku reggae; "Oldskulowi renegaci" Maurice'a Steenbergena o pionierach muzyki elektronicznej; "Punkówa" Sini Anderson o Kathleen Hanna - feministycznej aktywistce i charyzmatycznej wokalistce zespołów Bikini Kill i Le Tigre; "Krishna Das" Jeremy'ego Frindela o człowieku, który porzucił karierę gwiazdy rocka, aby "odrodzić" się jako Krishna Das - światowej sławy przywódca duchowy.

Bogaty program

Bohaterem tegorocznej retrospektywy będzie Michel Gondry, twórca m.in. "Zakochanego bez pamięci" i "Jak we śnie". Podczas Planete+ Doc zaprezentuje filmy dokumentalne, w tym najnowszy pokazywany na Berlinale "Czy Noam Chomsky jest wysoki czy szczęśliwy?", a także filmy krótkometrażowe i teledyski, m.in. dla Björk, The Chemical Brothers, Daft Punk czy The Rolling Stones.

To zaledwie ułamek programu, w którym nie zabraknie polskich akcentów: zaplanowano m.in. retrospektywę filmów Jacka Bławuta.

Festiwal rozpocznie się 8 maja w warszawskim kinie Iluzjon, a dzień później w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu pokazem filmu "Miara wszechrzeczy" Sama Greena, opowiadającym o ludziach i zjawiskach zapisanych w Księdze rekordów Guinnessa.

Projekcje w warszawskiej Kinotece i Iluzjonie oraz w Dolnośląskim Centrum Filmowym (DCF) we Wrocławiu. 16-18 maja "Weekend z festiwalem Planete+ Doc" zagości także w kinach studyjnych w 20 miastach w całej Polsce.