Oscary 2016. Spike Lee zbojkotuje galę. "Czarnoskórzy nie potrafią grać?! WTF!!"

19.01.2016 11:39
Spike Lee

Spike Lee (Fot. TONY DEJAK/AP)

Reżyser Spike Lee, który miał świętować na gali przyznanie honorowego Oscara, i Jada Pinkett Smith, żona Willa Smitha, ogłosili zamiar bojkotu wydarzenia.
Znany reżyser Spike Lee oświadczył, że nie weźmie udziału w gali rozdania najcenniejszych w branży filmowej nagród, ponieważ nominowani do nagrody są prawie wyłącznie biali.

Lee w listopadzie 2015 roku otrzymał honorowego Oscara, ale teraz na Instagramie zaznaczył, że w ramach protestu nie weźmie udziału w głównej ceremonii rozdania amerykańskich nagród filmowych, która odbędzie się 28 lutego. - Jak to możliwe, że drugi rok z rzędu wszyscy nominowani w kategoriach aktorskich są biali? Aby nie wspominać o pozostałych kategoriach. 40 białych aktorów w ciągu dwóch lat z rzędu i żadnej różnorodności. Nie potrafimy grać?! WTF!! - napisał Lee na Instagramie, dziękując jednocześnie za przyznanie mu honorowego Oscara. Zaznaczył także, że "nie może poprzeć liliowo białej" ceremonii.

#OscarsSoWhite... Again. I Would Like To Thank President Cheryl Boone Isaacs And The Board Of Governors Of The Academy Of Motion Pictures Arts And Sciences For Awarding Me an Honorary Oscar This Past November. I Am Most Appreciative. However My Wife, Mrs. Tonya Lewis Lee And I Will Not Be Attending The Oscar Ceremony This Coming February. We Cannot Support It And Mean No Disrespect To My Friends, Host Chris Rock and Producer Reggie Hudlin, President Isaacs And The Academy. But, How Is It Possible For The 2nd Consecutive Year All 20 Contenders Under The Actor Category Are White? And Let's Not Even Get Into The Other Branches. 40 White Actors In 2 Years And No Flava At All. We Can't Act?! WTF!! It's No Coincidence I'm Writing This As We Celebrate The 30th Anniversary Of Dr. Martin Luther King Jr's Birthday. Dr. King Said "There Comes A Time When One Must Take A Position That Is Neither Safe, Nor Politic, Nor Popular But He Must Take It Because Conscience Tells Him It's Right". For Too Many Years When The Oscars Nominations Are Revealed, My Office Phone Rings Off The Hook With The Media Asking Me My Opinion About The Lack Of African-Americans And This Year Was No Different. For Once, (Maybe) I Would Like The Media To Ask All The White Nominees And Studio Heads How They Feel About Another All White Ballot. If Someone Has Addressed This And I Missed It Then I Stand Mistaken. As I See It, The Academy Awards Is Not Where The "Real" Battle Is. It's In The Executive Office Of The Hollywood Studios And TV And Cable Networks. This Is Where The Gate Keepers Decide What Gets Made And What Gets Jettisoned To "Turnaround" Or Scrap Heap. This Is What's Important. The Gate Keepers. Those With "The Green Light" Vote. As The Great Actor Leslie Odom Jr. Sings And Dances In The Game Changing Broadway Musical HAMILTON, "I WANNA BE IN THE ROOM WHERE IT HAPPENS". People, The Truth Is We Ain't In Those Rooms And Until Minorities Are, The Oscar Nominees Will Remain Lilly White. (Cont'd)

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Spike Lee (@officialspikelee)

Will Smith bez nominacji za "Wstrząs"

Z tych samych powodów w gali nie weźmie udziału czarnoskóra aktorka Jada Pinkett Smith, żona Willa Smitha. Smith nie zdołał uzyskać nominacji do Oscara, na którą liczył, za rolę w filmie "Wstrząs"("Concussion"). - Błaganie o uznanie, lub nawet proszenie o nie, narusza godność i zmniejsza wpływy. A my jesteśmy godnymi i wpływowymi ludźmi - powiedziała Pinkett Smith w przesłaniu wideo umieszczonym na Facebooku.

We must stand in our power!

We must stand in our power.

Posted by Jada Pinkett Smith on 18 stycznia 2016


Wśród pominiętych wymienia się także Idrisa Elbę, który był w tym roku nominowany do Złotych Globów i nagród Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych za drugoplanową rolę w filmie Netflixa "Beasts of No Nation". Liczono, że nagrodzony może zostać Benicio del Toro za " Sicario" albo Michael B. Jordan za "Creed: Narodziny legendy".

Spike Lee i Pinkett Smith jako pierwsi zastosują bojkot

Apele o bojkot gali Oscarów pojawiły się już w ubiegłym roku, ale Spike Lee i Pinkett Smith zostali pierwszymi znanymi osobistościami, które postanowiły w praktyce zastosować bojkot. W środowisku filmowym podkreśla się, że Lee i Pinkett Smith ogłosili zamiar bojkotu Oscarów w przypadającym w poniedziałek Dniu Martina Luthera Kinga jr, zamordowanego w kwietniu 1968 r. przywódcy walki czarnoskórych Amerykanów o prawa obywatelskie.

Spike Lee w przeszłości wielokrotnie krytykował Amerykańską Akademię Filmową i jej "białe" wybory. Krótki "rozejm", jaki został zawarty po docenieniu "Zniewolonego", został przerwany na początku 2015, kiedy to w oscarowych nominacjach praktycznie pominięto "Selmę" Avy DuVernay.Zobacz także
Komentarze (30)
Oscary 2016. Spike Lee zbojkotuje galę. "Czarnoskórzy nie potrafią grać?! WTF!!"
Zaloguj się
 • tomtg123

  Oceniono 46 razy 30

  Pierdoły bez znaczenia.
  Ten pan ma jakieś dziwne kompleksy, rozsądnych ludzi nie obchodzi odcień skóry drugiego człowieka.
  Zaraz wyjdzie -dajmy na to- jakiś otyły aktor i będzie protestował, że w ciągu ostatnich 3 lat nie było nominacji do Oscara dla grubasa. A po nim łysy. A po nim rudy.
  A po nim osoba w wieku 19-26 lat, oburzona że nie było nominacji dla nikogo z tej grupy wiekowej - itd. itp.
  Takie stawianie sprawy jak pani Lee - to paranoja.

 • diesel_7

  Oceniono 47 razy 19

  znowu poprawność polityczna , może w ramach bojkotu może niech wrócą do Afryki ...

 • nie_bierz_jarka_na_serio

  Oceniono 22 razy 18

  Spike Lee to rasista

 • helpfooluser

  Oceniono 24 razy 6

  Czarni nie potrafią grać, a biali nie potrafią skakać. Z tym że żaden biały nie robi z tego powodu bezsensownej afery, natomiast czarny jak zwykle szuka dziury w całym rozpętuje gónwoburzę bo taki pokrzywdzony przecież. Czekam na palenie aut, palenie i okradanie sklepów bo powód pierwszorzędny, a i czarna tradycja zobowiązuje.

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 8 razy 4

  Spike Lee - jeden z największych rasistów - przytulił honorowego Oscara zamiast odmówić. W ramach protestu oczywiście. Co wyszło? Ano hipokryzja. Kolejna to pani Smith, która sama będąc podrzędną aktoreczką, której nawet jej własna mniejszość nie docenia (brak na koncie Czarnych Szpul czy nagród BET), psioczy, bo jej małżonek nie dostał nominacji za całkiem przeciętną rolę. Elby rzeczywiście szkoda, bo rola warta uwagi.

  Co do "12 years..." - film dobry, choć wtedy nie najlepszy, Oscar za rolę drugoplanową dla Nyongo to komedia. "Selma"? Nic nadzwyczajnego i historia z tym filmem jest o tyle dziwna, że nie był to film nominowany w żadnej istotnej kategorii /poza Najlepszy film i piosenka >Oscar</. Co do tegorocznego filmu pt. "Straight Outta Compton"- scenariusz napisali... biali :)

 • sacc77

  Oceniono 10 razy 4

  A to niby obowiązek zachowywania jakiego parytetu rasowego?
  To na jakim ma być poziomie? ile %% dla niebiałych?
  Czy parytet ma również obowiązywać jeśli chodzi o przyznawanie Oskarów?
  Nieważna jak grasz - jesteś czarny to Oskar ci się nalezy jako rekompensata za niewolnictwo pra-pra dziadków?
  I'm white
  I'm proud

 • viscon

  Oceniono 2 razy 2

  "Spike Lee i Pinkett Smith zostali pierwszymi znanymi osobistościami, które postanowiły w praktyce zastosować bojkot."

  Nieprawda. Przed nimi byli: Dudley Nichols, Katharine Hepburn, George C. Scott, Peter O'Toole, Marlon Brando, Woody Allen i Jean-Luc Godard.

  No, chyba że autor tego artykułu uznaje ww. osoby za mało znane osobistości kina.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX