Wajda z nagrodą Berlinale

Na zakończonym wczoraj festiwalu w Berlinie Złotego Niedźwiedzia zdobył hiszpańsko-peruwiański film `The Milk of Sorrow'. `Tatarak` Andrzeja Wajdy otrzymał nagrodę im. Alfreda Bauera

Nagroda im. Alfreda Bauera (pierwszego dyrektora Berlinale) przypada w udziale filmom "za największą innowacyjność". Prócz Wajdy, który ma już na koncie honorowego Złotego Niedźwiedzia z Berlina za całokształt twórczości, nagrodę im. Alfreda Bauera otrzymał Adrian Biniez za swój reżyserski debiut, "Gigante".

W ogóle w tym roku na festiwalu najbardziej doceniono twórców początkujących. Bez nagród jury odjechali z Berlina tacy zasłużeni reżyserzy jak Stephen Frears czy Francois Ozon. Krystyna Janda za świetny występ w "Tataraku" Wajdy miała duże szanse na Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszą kreację aktorską. Jednak to wyróżnienie otrzymała Birgit Minichmayr za występ w niemieckim filmie "Alle Anderen".

Najważniejsza nagroda, czyli Złoty Niedźwiedź, przypadła Peruwiance Claudii Llosie za "Milk of Sorrow" (tyt. oryginalny "La teta asustada"). To drugi film reżyserki (pierwszym była pokazywana również w polskich kinach "Madeinusa"). Llosa opowiedziała w nagrodzonej produkcji o wydarzeniach z historii Peru, a dokładniej rzecz biorąc o kobietach, które w latach walk wewnętrznych były gwałcone i wykorzystywane. Dla głównej bohaterki, Fausty, tamte nieszczęścia wciąż są żywe i napawają ją strachem.

Przewodniczącą tegorocznego jury była aktorka Tilda Swinton.

mallui


POCZYTAJ WIĘCEJ O "TATARAKU" WAJDY
Więcej o: