Andrzej Dąbrowski idzie na melanż. Niezwykły projekt - polscy klasycy śpiewają hiphopowe kawałki [POSŁUCHAJ]

Fragment teledysku do piosenki

Fragment teledysku do piosenki "Re-fleksje" w wykonaniu Andrzeja Dąbrowskiego (Fot. mat. prasowe)

"Zasłoń okno i niech ten beat gra/ Szansą jest alkohol w litrach" - śpiewa Andrzej Dąbrowski na płycie "Albo Inaczej", gdzie za klasyki polskiego rapu wzięli się m.in. Zbigniew Wodecki, Ewa Bem i Krystyna Prońko. Takiego projektu w polskim hip-hopie jeszcze nie było. Ale zaraz, zaraz... Czy na pewno w hip-hopie?
Pan Andrzej jeszcze doskonale pamięta czasy, kiedy chodziło się na prywatki. Kilkadziesiąt lat później poeta Pezet zarymował o tym samym, tylko użył takiego słowa, jakiego używało jego pokolenie: melanż. I pan Andrzej o tym melanżu to zaśpiewał.

"Bo można inaczej"

"Albo Inaczej" to niezwykły projekt na rodzimym rynku muzyczny - pierwszy zrealizowany z takich rozmachem. Chodziło o potraktowanie kanonu (bo dwie dekady na rynku mogą się już przyczynić do powstania jakiegoś kanonu) polskiego hip-hopu w zupełnie inny sposób. Wśród zaproszonych gości znaleźli się weterani rodzimego jazzu i rozrywki - Ewa Bem, Wojciech Gąssowski, Krystyna Prońko, Felicjan Andrzejczak czy Zbigniew Wodecki.

Ten ostatni do projektu początkowo podchodził bardzo ostrożnie. - Nie znam nomenklatury nowej, ja nawet nie znam tego rodzaju muzyki - opowiada Wodecki. - Ja byłem nauczony, żeby stanąć w białej koszulce i zagrać jak najpiękniej koncert Czajkowskiego albo Karłowicza. Dopiero później zająłem się muzyka, na szczęście tak los sprawił, rozrywkową.

Dlaczego więc się zdecydował? Wodecki przyznaje: bo on też uważa, że można inaczej.

- Na dobrą sprawę każdy rodzaj muzyki można pokazać w inny sposób. To tylko kwestia smaku, talentu, świadomego wyboru - dodaje.Wodecki śpiewa Peję, Gąsowski bierze się za bary z Kalibrem 44

Artyści mieli zupełną dowolność. I w doborze utworów, i w sposobie ich interpretacji. Każdy mógł i każdy chciał dołożyć coś od siebie. Spotkali się gdzieś w połowie drogi. Efekt okazał się bardziej niż zaskakujący. Andrzej Dąbrowski śpiewa tutaj tekst Pezeta, Zbigniew Wodecki bierze się za bary z kawałkiem Slums Attack, "Normalnie o tej porze" Kalibra 44 zinterpretował Zbigniew Gąsowski, a "Minuty" składu Stare Miasto - Ewa Bem. Na finał znowu Dąbrowski - tym razem z kawałkiem "Nie ufajcie Jarząbkowi" Łony.Świetnie, tylko kto tu komu właściwie oddaje hołd? - To hołd wzajemny - odpowiada Ten Typ Mes, właściwie Piotr Szmidt, raper, współzałożyciel wytwórni Alkopoligamia.com i główny pomysłodawca projektu. - Wiem, że może to zabrzmieć jak wzajemne klepanie się po plecach, żeby nie powiedzieć żywiej, ale tak to już jest: my daliśmy klasykom tekst do przepracowania, oni dali nam swoje wspaniałe głosy; my daliśmy muzykom jazzowym utwory bardzo oszczędne i ascetyczne, oni nam oddali w zamian zupełnie nowe kompozycje jazzowe i aranżacje bigbandowe. Energia w tym projekcie przepływała swobodnie w obie strony.Walka z hiphopowymi stereotypami? Męcząca robota

A pomysł na ten krążek od początku był taki: Mes któregoś dnia wpadł do biura wytwórni i rzucił w stronę swoich wspólników: "Słuchajcie, zróbmy coś dziwnego".

No i zrobili.

- Walka z hiphopowymi stereotypami to bardzo żmudna i męcząca robota w Polsce - przyznaje. - Ale z drugiej strony można wziąć to na śmieszno i nie spinać się zupełnie, bo tak jak dla niektórych hip-hop już zawsze będzie tylko machaniem łapami, tak dla innych opera do końca życia będzie się kojarzyć z ludźmi w dziwnych, sztywnych perukach.

Największe trudności? Organizacyjne i logistyczne. Po pierwsze, nie było łatwo zgrać ze sobą tylu osobowości. Po drugie, czasami trudno było je przekonać - pewna wokalistka stwierdziła, że potrzebuje "prawdziwej poezji". I wtedy z odsieczą przyszedł Andrzej Dąbrowski.

Mes: - Kiedy nagraliśmy kawałek "Re-fleksje" i nakręciliśmy do niego teledysk zgodnie z tym, co pan Andrzej najbardziej lubi, a najbardziej lubi jeździć dobrymi samochodami, nasi wokaliści zaczęli do tego podchodzić inaczej: na zasadzie spełniania marzeń i własnych fascynacji muzycznych, bo sami też niecodziennie mają okazję nagrywać utwory z prawdziwym big-bandem.

"To jest poezja, a to już nie jest"

W sumie praca nad tym projektem pochłonęła dwa lata. Początkowo w sieci ukazywały się pojedyncze piosenki i nagrane do nich teledyski, dziś całość jest już dostępna na płycie.

- Chcemy pokazać ludziom, że nie należy bać się hip-hopu. I udowodnić, że raperzy nie tylko rapują, ale przede wszystkim piszą dobre teksty. Uważam, że nie można pokazać palcem i powiedzieć: to jest poezja, a to już nie jest. Teksty piosenek to nie tylko Klenczon i Osiecka - uważa Ten Typ Mes.

Bez odpowiedzi pozostanie pewnie tylko pytanie, czy po przesłuchaniu tej płyty to bardziej młodzi ruszą po wydawnictwa z muzyką jazzową, czy na odwrót: jazzmani sięgną po albumy hiphopowe. Zresztą, jak przyznaje Mes, nikt jeszcze nie zrozumiał o co chodzi w tym show-biznesie, żeby móc przewidzieć ostateczny efekt na trzy ruchy do przodu. A poza tym: słuchacz jazzu musi lubić, jak coś mu w uchu łupie.

Jeśli chciałbyś posłuchać piosenek z "Albo Inaczej" na żywo, dzisiaj - 17 kwietnia, godz. 21 - odbędzie się premierowy koncert projektu w Teatrze Dramatycznym w Warszawie podczas festiwalu miejskiego Red Bull Music Academy WeekenderKomentarze (6)
Andrzej Dąbrowski idzie na melanż. Niezwykły projekt - polscy klasycy śpiewają hiphopowe kawałki [POSŁUCHAJ]
Zaloguj się
 • gr_ub_y

  Oceniono 14 razy 8

  Przyjemny, komercyjny jazzik, ale z rapem to już na pewno nie ma nic wspólnego.

  Prońko jak zwykle świetna.

 • 3xm

  Oceniono 1 raz 1

  Szkoda, że tak poszatkowali teksty, ale rozumiem, że oryginały za długie i momentami wulgarne. Porównując ten projekt do "Profilu pokoleń" Vienia, które było pomysłem w druga stronę, to jednak tutaj lepiej to wyszło.

 • mistermadmat

  Oceniono 3 razy 1

  ....spoko ziomki i ziomalki dają radę .....

 • andrutos

  Oceniono 5 razy -1

  to tylko pokazuje, że nasi raperzy są bardzo słabi a prawdziwy artysta nawet z gwóna zrobi kawałek muzyki...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX