Pięciotysięczna widownia i owacja na stojąco. Ennio Morricone zagrał we wrocławskiej Hali Stulecia

24.02.2016 14:05
Ennio Morricone wystąpi w Hali Stulecia w najbliższy wtorek.

Ennio Morricone wystąpi w Hali Stulecia w najbliższy wtorek. (materiały prasowe)

Owacją na stojąco zakończył się we wtorek wieczorem we Wrocławiu koncert Ennio Morricone, włoskiego kompozytora, jednego z najsłynniejszych na świecie twórców muzyki filmowej.
Koncert we wrocławskiej Hali Stulecia zgromadził blisko pięć tysięcy miłośników twórczości Ennio Morricone. Występ zakończył się kilkuminutową owacją na stojącą i kilkoma bisami. Wydarzenie było częścią trasy koncertowej przygotowanej na 60-lecie twórczości muzyka.

Aplauz wzbudziły kompozycje do filmów Sergio Leone

Orkiestra, którą poprowadził 87-letni kompozytor, wykonała m.in. utwory napisane do filmów Giuseppe Tornatore - "1900, Człowiek Legenda" czy "Malena". Ale szczególny aplauz publiczności wzbudziły kompozycje napisane do filmów Sergio Leone.Publiczność miała okazję wysłuchać także utworów, które Morricone skomponował do filmów: "Dobry, zły i brzydki" , "Pewnego razu na Dzikim Zachodzie", "Garść dynamitu" czy "Dawno temu w Ameryce". Oprócz tego podczas koncertu wykonano również m.in. utwory napisane do filmu "Misja" w reżyserii Rolanda Joffe'a. Trasa przygotowana z okazji 60-lecia twórczości włoskiego kompozytora rozpoczęła się 15 stycznia koncertem w Pradze.

Muzyka do około 500 filmów i Oscar

Ennio Morricone jest autorem muzyki do około 500 filmów. Swoje pierwsze utwory, urodzony w 1928 roku w Rzymie, Morricone skomponował w wieku 6 lat. Jako dwunastolatek rozpoczął naukę w rzymskim konserwatorium muzycznym. Ukończył je w rekordowo krótkim czasie. Karierę zaczął, grając na trąbce w nocnych klubach. Komponował też pieśni i piosenki. Pisał również muzykę, którą swoim nazwiskiem firmowali znani wówczas włoscy kompozytorzy.

W 1961 roku napisał muzykę do pierwszego filmu - "Faszysta" w reżyserii Luciano Salce. Wkrótce potem zaczął współpracować z reżyserem "spaghetti westernów" Sergio Leone. To kompozycje do jego filmów, zwłaszcza do słynnego obrazu "Dobry, zły i brzydki", przyniosły mu szybko ogromną popularność.Jego dziełem jest muzyka do takich filmów, jak "Za garść dolarów", "Pewnego razu na Dzikim Zachodzie" i "Dawno temu w Ameryce" Sergia Leone, "Salo, czyli 120 dni Sodomy" Piera Paolo Pasoliniego, "Cinema Paradiso" Giuseppe Tornatore, "Nietykalni" Briana De Palmy i "Misja" Rolanda Joffe'a.

W 2007 roku Ennio Morricone otrzymał Oscara za całokształt twórczości. Wcześniej był pięciokrotnie nominowany jako autor najsłynniejszych ścieżek filmowych świata, ale ani razu nie dostał wówczas statuetki Akademii. Włoski artysta ma w swym dorobku także wiele kompozycji muzyki klasycznej, wśród nich kantaty. Utwór "Tra cielo e terra" (Między niebem a ziemią) dedykował Janowi Pawłowi II.

Koncert Morricone był jednym z wydarzeń muzycznych przygotowanych przez Wrocław z okazji objęcia przez to miasto zaszczytnej roli Europejskiej Stolicy Kultury.Zobacz także
Skomentuj:
Pięciotysięczna widownia i owacja na stojąco. Ennio Morricone zagrał we wrocławskiej Hali Stulecia
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX