Obraz van Dycka w Sopocie do kupienia za ponad pół miliona złotych

25.07.2012 11:00
Abraham van Dyck, Młoda dziewczyna przy balustradzie

Abraham van Dyck, Młoda dziewczyna przy balustradzie

Do Sopockiego Domu Aukcyjnego trafił obraz Abrahama van Dyck'a ?Młoda dziewczyna przy balustradzie?. Oglądać można go na wystawie razem z innymi wybitnymi dziełami malarstwa polskiego i europejskiego. Obraz van Dyck'a, który w czasie wojny należał do nazisty Hermanna Göringa, można kupić za ponad pół miliona złotych.
Na dorocznej wystawie malarstwa polskiego i europejskiego w salonie sztuki dawnej Sopockiego Domu Aukcyjnego od poniedziałku oglądać można blisko dwieście obrazów najwybitniejszych polskich i europejskich malarzy. Najsłynniejsze dzieła, które trafiły do Sopotu to "Scena religijna" Carlo Maratta (żyjącego w latach 1625 - 1713) oraz "Młoda dziewczyna przy balustradzie" Abrahama van Dyck'a (1636 - 1672). Znalazły się tu również obrazy Józefa Brandta, Juliusza i Wojciecha Kossaka, Jacka Malczewskiego, Leona Wyczółkowskiego, Juliana Fałata, Tadeusza Makowskiego. Malarstwo współczesne reprezentują działa Franciszka Starowieyskiego (monumentalna praca, o wymiarach 3 na dwa metry, zatytułowana "Jajo wieczności"), Jana Tarasina, Jerzego Nowosielskiego i Jerzego Dudy-Gracza.

POLECAMY - W centrum Gdańska podwórze jak wyjęte z XVII-wiekuWszystkie prace wystawione są na sprzedaż. "Najtańszy" jest rysunek Józefa Mehoffera, który kupić można za 3900 zł, najwyższą cenę osiągnął obraz Abrahama van Dyck'a - ponad 500 tys. zł. To dzieło ma również wyjątkową historię, należało do słynnej kolekcji malarstwa Jacquesa Goudstikkera, żydowskiego marszanda z Amsterdamu. W 1940 roku Hermann Göring - marszałek Rzeszy, znany z zamiłowania do dzieł sztuki - wkroczył do galerii kolekcjonera i zrabował większość znajdujących się tu prac. Goudstikker prowadził jednak dokładną inwentaryzację dzieł ze swojej kolekcji. Kolekcjoner zmarł w 1940 roku, ale po wojnie wdowa po nim upomniała się o zawłaszczone obrazy. Rodzina odzyskała je jednak dopiero kilka lat temu.

Wystawa potrwa do 30 września, czynna od poniedziałku do piątku w godz. 11.00 - 19.00, sobota 11.00 - 15.00 w Sopockim Domu Aukcyjnym (ul. Boh. Monte Cassino 43), wstęp wolny.

Komentarze (1)
Obraz van Dycka w Sopocie do kupienia za ponad pół miliona złotych
Zaloguj się
  • nunulek0904

    0

    Mieszkam w SOPOCIE.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX