Zapomnij o WZRUSZAJĄCYCH/SZOKUJĄCYCH/ZACHWYCAJĄCYCH zdjęciach z sieci. Na tej imprezie ich nie znajdziesz

28.04.2015
Inwazja wojsk Układu Warszawskiego. Przed główną siedzibą radia. Praga, Czechosłowacja. Sierpień 1968

Inwazja wojsk Układu Warszawskiego. Przed główną siedzibą radia. Praga, Czechosłowacja. Sierpień 1968 (Fot. Josef Koudelka / Magnum Photos)

Nie samą muzyką, filmem czy teatrem festiwale żyją. Głównym tematem imprez o uznaniu międzynarodowym może też być fotografia. I takim festiwalem jest Miesiąc Fotografii w Krakowie. 14 maja startuje jego kolejna edycja - nabór do corocznego Przeglądu Portfolio trwa już teraz.
"Najbardziej wzruszające zdjęcie, jakie dzisiaj widzieliśmy". "Fotografia, które mówi wszystko o konflikcie na Ukrainie". "Szokujące zdjęcia, obok których nie przejdziesz obojętnie" - współczesne media (nie ma co ukrywać, również nasz portal) takimi tytułami bombardują swoich odbiorców niemal codziennie. Przypomnij sobie, ile razy widziałeś je w ostatnim tygodniu. A teraz o nich zapomnij i zaplanuj wypad na Miesiąc Fotografii w Krakowie.

Bez dwóch zdań: to jeden z najważniejszych festiwali fotograficznych w Europie. Ale uwaga, zdjęcia prezentowane na tej imprezie nie przypominają niczego, czym dzisiaj żyją telewizja, prasa, internet. Miesiąc Fotografii w Krakowie doczekał się już 13. edycji - najbliższa wystartuje za niespełna dwa tygodnie. Motyw przewodni wydarzenia w tym roku? Konflikt.

Kliknij, żeby zobaczyć wybrane prace z Miesiąca Fotografii w Krakowie 2015 >>


Co da się opowiedzieć za pomocą fotografii?

Krytyk, kolekcjoner, pisarz i fotograf, a zarazem kurator programu głównego festiwalu, Wojciech Nowicki, zaprosił do Krakowa zarówno legendy światowej fotografii (m.in. Josef Koudelka, Zhang Dali, Indre Serpytyte, Sophie Ristelhueber), jak i wschodzące gwiazdy sztuki współczesnej (m.in. wielokrotnie nagradzana Joanna Piotrowska). Program uzupełniają dziesiątki wydarzeń towarzyszących: spotkań, projekcji, warsztatów i akcji. Wszystkie odbędą się w Krakowie - od 14 maja do 14 czerwca.

Konflikt, czyli właściwie co? I dlaczego akurat na tym festiwalu? "Program główny Miesiąca Fotografii w Krakowie 2015 to medytacja nad możliwościami i ograniczeniami medium wobec konfliktu, tematu, do którego dokumentowania - wydawać by się mogło - jest ono stworzone - tłumaczą organizatorzy. - A jednak nie zawsze: bo konflikt to nie tylko starcia zbrojne; konflikty rozgrywają się często tylko w czyjejś wyobraźni, składają się na nie trudne do uchwycenia gesty, nawet wspomnienia".

Nowicki dodaje: - Czy fotografia może w pełni udokumentować sytuacje konfliktowe, niezależnie od ich natury, bez wsparcia innego medium - słowa pisanego, dokumentacji filmowej? Czy da się opowiedzieć za pomocą fotografii o wydarzeniach z przeszłości? - pyta kurator imprezy.

Młodzi na start!

Ale Miesiąc Fotografii w Krakowie to nie tylko uznani twórcy. Ciekawie zapowiada się Sekcja ShowOFF - w jej ramach prezentowane są projekty młodych twórców, wyłonione w drodze otwartego konkursu. Nad ostatecznym kształtem wystaw pracują oni pod okiem uznanych specjalistów w dziedzinie sztuk wizualnych - m.in. Marty Kołakowskiej, kuratorki i właścicielki warszawskiej Galerii LETO, Michaela Ackermana, amerykańskiego fotografa, członka słynnej Agencji VU', fotografa i wykładowcy Igora Omuleckiego, Martina Kollara, wielokrotnie nagradzanego artysty i filmowca czy Ani Nałęckiej, świetnej projektantki związanej z kolektywem Sputnik Photos.

Innym ważnym elementem programu festiwalu jest kolejna odsłona Przeglądu Portfolio i związanej z nim nagrody Griffin Art Space - Lubicz 2015. To już rzecz dla osób niezwiązanych bezpośrednio ze światem profesjonalnej fotografii. Zainteresowani będą mieli okazję skonfrontowania swoich prac z oceną specjalistów - polskich i zagranicznych krytyków, galerzystów, artystów i teoretyków (m.in. laureata tegorocznego Paszportu "Polityki" Jakuba Woynarowskiego, nominowanej do Oscara Magdy Hueckel i Anny Dannemann, kuratorki The Photographers' Gallery). Najlepsze z zaprezentowanych portfolio otrzyma nagrodę ufundowaną przez fundację Griffin Art Space.

Porozmawiaj z mistrzami

Co poza tym? Dziesiątki wydarzeń towarzyszących: spotkań mistrzowskich (m.in. ze znakomitym polskim fotoreporterem Krzysztofem Millerem, a także Josefem Koudelką, Indre Šerpytyte, Markusem Schadenem, Lorenzo Vitturim, Joanną Piotrowską oraz Clementem Saccomani z legendarnej agencji Magnum Photos), projekcji filmowych, oprowadzeń kuratorskich, warsztatów i akcji. Wszystkie odbędą się w Krakowie, od 14 maja do 14 czerwca 2015 roku. Wystawy programu głównego odbywają się m.in. w Galerii Bunkier Sztuki, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, Muzeum Manggha i Muzeum Etnograficznym.

Miesiąc Fotografii w Krakowie 2015. Konflikt. 14.05-14.06.2015. Więcej informacji znajdziecie na: photomonth.com i fb/photomonth

Zobacz także
Komentarze (2)
Zapomnij o WZRUSZAJĄCYCH/SZOKUJĄCYCH/ZACHWYCAJĄCYCH zdjęciach z sieci. Na tej imprezie ich nie znajdziesz
Zaloguj się
 • 40pac

  Oceniono 24 razy 22

  Fotka 4 Ostroleka 1916 .
  Pewnie 1945 wygladalo tak samo.
  Straszna jest historia zwyklych Polakow w XX wieku.
  A jedna Polska nadal jest ,chociaz troche nieudaczna ,ale moze z czasem......

 • atyp3

  Oceniono 2 razy 0

  Brzydkie, nijakie, mało interesujące. Takie są te zdjęcia. Miejcie ludzie trochę samokrytyki !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX