Izraelka reprezentuje Polskę na biennale w Wenecji. I denerwuje Izrael i Polskę

Składający się z trzech części filmowy projekt izraelskiej artystki Yael Bartany będzie w tym roku oficjalnie reprezentował Polskę na 54. biennale w Wenecji. Po raz pierwszy w historii imprezy Polskę reprezentuje twórca z innego kraju.
Decyzję jury wyłaniającą artystę do polskiego pawilonu na biennale w Wenecji poprzedziła burzliwa dyskusja. Ostatecznie uznano, że ponieważ izraelska artystka realizuje trylogię "...i zadziwi się Europa" w Polsce i przy wsparciu polskich środowisk oraz aktywistów (m.in. "Krytyki Politycznej"), może zostać pierwszą cudzoziemką reprezentującą nasz kraj na jednej z najbardziej prestiżowych imprez artystycznych na świecie.

"Żydzi! Rodacy! Ludzie!"

Filmowy projekt Bartany składa się z trzech części. W pierwszej - "Mary koszmary" - grający główną rolę lewaka z lat PRL-u szef "Krytyki Politycznej" Sławomir Sierakowski wygłasza odezwę do Żydów: "Chemy, żeby do Polski wróciły 3 mln Żydów, żebyście znów z nami zamieszkali. (...) Już wiemy, że nie możemy być sami. Potrzebujemy Innego, a nie ma Innego bliższego nam niż Wy!". W drugiej części młodzi Żydzi rzeczywiście przyjeżdżają w odpowiedzi na odezwę, budują kibuc i Ruch Odrodzenia Żydowskiego. A w trzeciej części - "Zamach" - Sierakowski ginie z rąk nieznanego sprawcy.

Splatanie ze sobą wątków syjonistycznych, antysemityzmu, Holocaustu i konfliktu izraelsko-palestyńskiego jest charakterystyczne dla kontrowersyjnej artystki. Podobnie jak dominujący nad całym projektem duch narodowej psychoterapii, w której Bartana celowo rozdrapuje najczulsze punkty w trudnej historii polsko-żydowskiej.

"Mamy swoich!"

Oczywiście reakcja polskich środowisk prawicowych na wybór Bertany była natychmiastowa i krytyczna. - To uleganie jakiejś skrajnej wersji politycznej poprawności. Przecież Polacy też mają swoich artystów - mówił cytowany przez "Wprost" były minister kultury Kazimierz Michał Ujazdowski.

Ale Bartana wzbudza również sporo emocji w rodzimym Izraelu, gdzie jej dziadkowie przenieśli się przed wojną, uciekając z Białegostoku. Tuż po odsłużeniu obowiązkowej w Izraelu służby wojskowej młoda Yael zaczęła ostro krytykować najpierw narodowy militaryzm Izraela, a potem wykorzystywanie Holocaustu do legitymizacji istnienia państwa.

Najwięcej kontrowersji wywołują jej wypowiedzi o konflikcie izraelsko-palestyńskim: - Może to my, Izraelczycy powinniśmy krzyknąć: Palestyńczycy, to jest Wasz kraj! Przybywajcie! Nie ma Innego bliższego nam niż Wy!

"Krzepiący obraz Polski"

Sebastian Cichocki, kurator naszej wystawy w Wenecji cieszy się, że wyłoni się z niej obraz Polski otwartej, wizjonerskiej, bez historycznych kompleksów. Oprócz wyświetlania filmu, w polskim pawilonie goście dostawać będą karty członkowskie fikcyjnego Ruchu Odrodzenia Żydów, a za rok, na berlińskim biennale odbędzie się jego pierwszy kongres. O ile ktoś nie potraktuje sztuki zbyt serio.

Więcej o:
Komentarze (47)
Izraelka reprezentuje Polskę na biennale w Wenecji. I denerwuje Izrael i Polskę
Zaloguj się
 • konichiwabitches

  Oceniono 12 razy 10

  Pomyslcie logicznie. Gdyby w Polsce naprawde rzadzili ,,Zydzi,, - to by nie bylo takiego dziadostwa jak jest obecnie. Problem jest w tym, ze tepy narod wybiera tepychg przedstawicieli. To jest skandal zeby poslanka na Sejm RP robila zaoczna mature podczas sprawowania urzedu!!! Juz wole aby mna rzadzili ,,Zydzi,, jak banda tepych baranow bez szkoly - ale Polakow!

 • szcz9

  Oceniono 6 razy 4

  Wielkie brawa za odwagę dla osób, które zdecydowały, żeby reprezentowała Polskę. Dali dowód, że potrafią oderwać się od narodowościowych uprzedzeń i są gotowi poprzeć oryginalny, choć kontrowersyjny, projekt artystyczny. A o to chodzi na biennale w Wenecji.

 • krzych.korab

  Oceniono 7 razy 3

  Chciałbym aby Żydzi polscy wrócili. Może wtedy Polacy mieliby pracę we własnym kraju a nie musieli jej szukać u polskich Żydów na świecie.

 • blue911

  Oceniono 6 razy 2

  Nasuwa sie na mysl gorzka prawda: Polacy juz wielkrotnie udowodnili,ze nie zasluguja na to zeby miec wlasny kraj! Wam zaden ustroj nie pasuje: carat,faszyzm,komuna ,ze juz nie wspomne o amerykanskim albo eurounijnym modelu demokracji. Jestescie niereformowalni w swojej zacietosci i braku oglady oraz przedsiebiorczosci. Zaden czlowiek nie mowi tak zle o swoim kraju ,jak Polacy o Polsce.

 • rabbinhood

  Oceniono 4 razy 2

  Izraelczykom we własnym kraju- Izraelu- jest lepiej niz mogłoby byc w Polsce, nie widzę sensu namawiania ich do emigracji do Polski, tak samo jak nie widzę powodu do namawiania Niemców i innych. Bardziej powinniśmy zająć sie tymi którzy trafili na daleką Syberię i do Kazachstanu i nie wierzą że mogą powrócić. Trzeba jednak to robić ostrożnie aby nie rozbudzić większych aspiracji i nadziej niż jest możliwe spełnić. Nie mam nic przeciwko reprezentowaniu Polski przez Żydówkę, pod warunkiem że lojalnie reprezentuje nasz kraj i wypełnia to co akceptuje społeczeństwo.

 • metrogorodok

  Oceniono 4 razy 2

  @mtcwa

  Trzeba było coś nakręcić. Kto wie, może twoje dzieło by wzięli. Co tam, myślę, że nawet na pewno!

 • Gość: chronski

  Oceniono 1 raz 1

  To jest realne.Polska i Izrael zawierają unię.
  Należy się to Polakom jak i Izraelczykom.Zawsze było nam dobrze.
  Może Arabowie się opamiętają.

 • z_klifow

  Oceniono 1 raz 1

  To absolutnie genialny projekt. Ukazuje paranoje obu narodow, bardzo zreszta podobnych do siebie, sztuka zawsze bedzie sola w oku politykierow, przeroznych fanatykow, ksenofobicznych matolow i ograniczonych ignorantow. Dziwi reakcja minister kultury Izraela. Brawo autorka projektu!

 • drmw

  Oceniono 1 raz 1

  >Był wierszyk i...nie ma wierszyka... a więc napiszę jeszcze raz :
  >Nie bij Żyda,
  >Żyd się przyda!
  >Kiedy skończy się bydło,
  >Żyd się przyda na bankiera,
  >bo się na tym zna , cholera!
  >Przecież ten wierszyk nie namawia do przemocy...
  >wręcz przeciwnie, uwypukla zalety >Narodu Wybranego...
  > nikt tak nie potrafi dbać o kasę jak ONI !!!
  *********************************************************
  Re:
  niechlujstwo i lekceważenie internautow jest na porządku
  dziennym.W dniu ubiegłym tyt.artykułu dot.księdza ukaranego
  a treść nie miała nic wspolnego z tyt.gazetowym.
  Agora nie przywiązuje wagi do tych drobiazgow.
  Administratorzy , to przeważnie byli dawni elperowcy
  tną wszystko co im się podoba.Nie dziwić się jak zniknie niebawem
  moj zapis i pański wierszyk.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX