Szkicownik żony Chagalla pójdzie pod młotek. Wart pół miliona dolarów?

Na aukcję w Nowym Jorku zostanie wystawiony szkicownik Belli Chagall, żony słynnego malarza i grafika. Jego wartość szacuje się na ponad pół miliona dolarów. Licytacja brulionu odbędzie się 17 czerwca.
Bella Chagall zaczęła robić zapiski w 1942 roku, gdy wraz z mężem przybyła do Nowego Jorku, uciekając z ogarniętej wojną Europy. Na pierwszych stronach zeszytu znajdują się jej tłumaczenia poezji jidisz na język francuski. Na kolejnych znajdują się rysunki Marca Chagalla, który przejął szkicownik po śmierci żony w 1944 roku i prowadził go przez kolejne 20 lat.

W brulionie znajdują się jego prace, oparte na ulubionych motywach artysty, rysunkach zwierząt, postaci i historii biblijnych, zegarów oraz aktów. Są portrety Belli i autoportrety artysty, rysunki czarnym piórem i akwarelą.

Marc Chagall, rosyjski malarz i grafik żydowskiego pochodzenia, łączył w swoim malarstwie wiele różnych stylów, m.in. kubizm, symbolizm i fowizm. Wraz z żoną opuścił Związek Radziecki w 1922 roku i przeniósł się do Paryża. Mieszkali tam do 1942 roku, skąd jako Żydzi musieli uciekać przed niemieckimi nazistami. Zamieszkali w Nowym Jorku, ale Chagall uważał Paryż za swój dom, powrócił tam w 1948 roku i resztę swego życia spędził we Francji.

Więcej o:
Komentarze (3)
Szkicownik żony Chagalla pójdzie pod młotek. Wart pół miliona dolarów?
Zaloguj się
 • polska_baba

  Oceniono 1 raz 1

  "Marc Chagall, rosyjski malarz i grafik żydowskiego pochodzenia był czołowym przedstawicielem kubizmu"

  Biedne robaczki przepisały z Wikipedii i nawet nie zauważyły, że coś nie tak.

 • Gość: hmm

  Oceniono 1 raz 1

  kubizmu???

 • neesti

  Oceniono 1 raz 1

  Czołowy przedstawiciel kubizmu:) Od dziś nie czytam tej kretyńskiej gazety!!! Stop! Bezmyślne kopiowanie notek z wikipedii to cios poniżej pasa. Autor tekstu jest bezmyślnym kretynem. Najgorsze jest to, że jeden bezmyślny bawół przepisuje wynalazki innego.
  Pozdrawiam wszystkich "czołowych przedstawicieli" polskiego życia intelektualnego, czy każdego komu kiedykolwiek przebiegła przez głowę jakaś abstrakcyjna myśl;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX