Mural ze Skłodowską-Curie: prostacki, infantylny?

Mural na muzeum Marii Skłodowskiej-Curie przedstawia naszą noblistkę jako niemowlę, dzierżące w dłoni probówkę, z której wylatują dwa dżiny symbolizujące polon i rad? Czy musi być ona honorowana takim kiczem? - pytają mieszkańcy Starówki.
Mieszkamy przy Freta, ongiś jednej z najpiękniejszych ulic naszego miasta. Kiedy patrzymy na zaniedbaną, pałacową fasadę kamienicy Pod Samsonem - jedyny budynek w stylu klasycyzmu Ludwika XVI w Warszawie, w kolorze zupy pomidorowej zabielanej 20 lat temu, z attyką zachlapaną wapnem, kiedy widzimy ginące ostatnie ślady wybitnego fresku Bohdana Urbanowicza "W hołdzie malarzom Starówki" (tuż przy kościele św. Jacka), którego renowację przygotowała Anna Czerwińska, a która jest wciąż odkładana, krają nam się serca. Natomiast umieszczenie przez biuro promocji miasta w Noc Muzeów (19-20 maja) bohomazu w stylu soc-pop na wciąż, mimo obietnic, nieodnowionej fasadzie Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie (straszącej w dodatku rozbitym oculusem), odebraliśmy jako policzek wymierzony stolicy.

Ów kicz, którym byłby zachwycony Bolesław Bierut, przedstawia matkę noblistki w szarej robotniczej bluzie, przypominającą osławioną "matkę Koreankę" ze stalinowskiego plakatu, trzymającą Marię niemowlę dzierżącą w dłoni probówkę, z której wylatują dwa dżiny: Po 84 - symbolizujący polon, w mundurze policyjnej drogówki, z płomieniem wylatującym z tyłka, i Ra 88 - symbolizujący rad duszek z planety Solaris o żółtym korpusie i głowie z niebieskiego kryształu. Ten prostacki i infantylny malunek propagujący noblistkę jako cudowne dziecko fizyki dokonujące odkryć pod wpływem miłości matczynej budzi powszechne zadziwienie i jest kolejnym przejawem radosnej twórczości grafficiarzy z biura promocji miasta, którzy rok temu uszczęśliwili nas pierwszym kiczem-Curie na murze ogrodu ss. sakramentek przy Multi McFontannie [fonatnny multimedialne na Podzamczu przy Wisłostradzie]. Tamto "dzieło", również w stylu naiwnym, przedstawia rozszalałe fale Wisły, z których wyłania się karp gigant i probówka Marii Skłodowskiej-Curie.Było też trzecie dzieło z serii poświęconej noblistce, która lubiła spacerować na podskarpiu Starówki i podziwiać drzewa. Przed Bożym Narodzeniem na koronie skarpy przy murze kościoła NMP pojawiła się półtorametrowa ażurowa probówka z żelaznych prętów wypełniona bladoniebieskimi gipsowymi kulami symbolizującymi polon, jak wyjaśniała tabliczka. Część kul "wybąbelkowało" z probówki i już jako półkule leżały przyklejone do nawierzchni w malowniczym nieładzie. Na szczęście jacyś weseli sylwestrowicze zepchnęli to dzieło ze skarpy i po kilku dniach zniknęło, oby bezpowrotnie.

Pragniemy zapytać, komu w biurze promocji miasta i po jakim szampanie tak "bąbelkuje" w głowie radosna potrzeba upamiętnienia odkryć naszej dubeltowej noblistki kolejnymi gniotami? A może by lepiej wydać pieniądze na obiecany remont fasady domu, w którym się urodziła i w którym mieści się jej muzeum, a oba kicze usunąć?

Dorota Żórawska-Dobrowolska - muzykolog, Filharmonia Narodowa, Jacek Dobrowolski - literat, tłumacz, Iwona Kowerska-Ciecierska - architekt, Tomasz Ciecierski - malarz, b. profesor ASP, Dominika Miłobędzka - malarka, Maciej Miłobędzki - architekt, Tytus Sawicki - profesor konserwacji malarstwa ściennego ASP

Czy podoba ci się mural poświęcony Marii Skłodowskiej-Curie?
Komentarze (4)
Mural ze Skłodowską-Curie: prostacki, infantylny?
Zaloguj się
 • maitresse.d.un.francais

  Oceniono 1 raz 1

  Bardzo śliczny artykuł, a "dzieło" straszne, miałam dziś okazję oglądać w rzeczywistości :-(((

 • pers-leon

  Oceniono 1 raz 1

  Dodajmy jeszcze do tego domalowany kawalek muru z czerwonej cegly 'lopoczacy' niczym sztandar na wietrze i bedziemy mieli pelnie artystycznego smaku tego dania. Mam nadzieje, ze przechodniom sie po im nie uleje...

 • jan.58

  0

  To jest to !

  www.wiadomosci24.pl/artykul/lepiej_smiac_sie_niz_plakac_czesc_6_237382.html

 • cezar85

  Oceniono 3 razy -1

  to graf... ch.j wie co świetnie oddaje jakość polskiej sztuki,muzy,filmu itd
  żenada

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX