Lewandowski: "Nie ma usprawiedliwienia dla chamstwa, ale miastu potrzebne są knajpy" [WYWIAD]

- Jedna osoba powie, że klubokawiarnia jest speluną z lewacką młodzieżą, która pije, pali, przeklina i się narkotyzuje; druga, że Muzeum Narodowe to wielki, obrzydliwy kamienny budynek, w którym trzeba zakładać kapcie. Różnimy się i powinniśmy to docenić, żeby nie zmarnować potencjału Warszawy - opowiada Grzegorz Lewandowski, animator kultury i szef warszawskiej klubokawiarni Chłodna 25.
Więcej o:
Komentarze (131)
Lewandowski: "Nie ma usprawiedliwienia dla chamstwa, ale miastu potrzebne są knajpy" [WYWIAD]
Zaloguj się
 • szerokiepasmo

  Oceniono 74 razy 40

  Jestem sasiadka 2giego z klubow wlascicieli PKP Powisle - Syreniego spiewu.
  Kazda impreza w tym klubie, dla mieszkancow mojego i wielu sasiednich domow wiaze sie z nie przespana noca.
  Czujemy sie terroryzowani i oszukani przez wlascicieli klubu, ktorzy (na lamach gazety!) obiecywali ze bedzie to miejsce przyjazne mlodej sztuce przez duze P( mialy sie tam odbywac recitale studentow Warszawskiej Akademii Muzycznej ...)
  Tym czasem jest to po prostu lokal typowo rozrywkowy, gdzie gra sie do tanca numery z mocnym bitem miedzy polnoca a 4 nad ranem...
  Klub miesci sie w budynku bedacym swego czasu hotelowa stolowka i nie jest w zaden sposob przygotowany akustycznie do tego typu dzialalnosci.
  Dodatkowo ogromne panoramiczne okna dzialaja jak wzmacniacze.
  Wielokrotne wizyty i prosby nie odniosly zadnego skutku. W odpowiedzi slyszymy ze wlascicieli klubu nie stac na dzwiekoszczelne szyby bo to bardzo duzy wydatek...( bez komentarza ) , a poza tym liscie tlumia wszelki halas :P czego dowodza przeprowadzone pomiary...!
  Szanowni Panowie, bezczelnie kpicie sobie z nas i naszego zdrowia od wielu miesiecy , ale w przyrodzie nic nie ginie a chamstwo nie poplaca

 • sthoss

  Oceniono 27 razy 23

  Szczanie i rzyganie gdzie popadnie powinno być piętnowane. Państwo zarabiający w knajpie niewąskie pieniądze nie mogą pozostawić użytkownikom do dyspozycji jeden skromny kibelek, uważając że problem jest rozwiązany. Myślę że sam hałas byłby do zniesienia byleby higiena to miejsca była zadbana.
  Oczywiście nocne wycie powinno być ograniczane.

 • herp_derp

  Oceniono 38 razy 20

  Pamiętam starą kasę PKP, pamiętam park obok i pamiętam swoje dylematy: czy lepiej iść na piechotę przez zasikany dworzec, czy lepiej wybrać park, który był w jeszcze gorszym stanie? Chciałbym znaleźć podobny przykład rewitalizacji przestrzeni publicznej przez państwową instytucję.

  Rewitalizacja - teraz w parku szczają studenty.

 • momy

  Oceniono 41 razy 19

  A co to za artysta, który sam z siebie nie potrafi nic wykrzesać bez alkoholu? Wolne żarty!
  Poza tym co innego pić alkohol, a co innego chlać, sikać po krzakach, drzeć japy i przeklinać. Co to ma wspólnego z kulturą?

 • sleeper_in_the_grass

  Oceniono 57 razy 19

  Zabijmy night-life w Warszawie, po co nam on. Prohibicja dla wszystkich centralnych dzielnic + cisza nocna od 22:00 wraz z godziną policyjną. Będzie cisza, spokój, nie będzie natrętnych turystów albo imprezowiczów. Jak ktoś chce się bawić, niech jedzie do innego miasta, albo najlepiej za granicę i niech już tam zostanie - nie potrzebujemy u nas ludzi, którym zabawa w głowie.

  Poza tym szanujmy się, jak ktoś imprezuje w sobotę do późnej nocy, to potem w niedzielę w kościele jest na kacu! To obrzydliwe i obrazoburcze, tak Polakowi nie uchodzi!

 • agora7

  Oceniono 40 razy 18

  Jeśli to ma być życie Powiśla to ja poproszę o aborcję !.Mieszkam w Al. 3 Maja i to co dzieje się na PKP Powiśle przeszkadza. Przeszkadza mieszkańcom okolicznych budynków raz po raz odnawianych po to, żeby zaraz były pomazane farbami nie do zmycia, włascicielom demolowanych tam samochodów, do bagażników których ta fantastyczna młodzież wkłada betonowe kosze (!!!), tym, którzy mają dość patrzenia na pijaną, obleśną młodzież, tym, którzy maja dość słuchania bulwarowego języka tej fantastycznej mlodzieży. To co pisZe p. Kamiński to beznadziejny bełkot, nie mający nic wspólnego z rzeczywistoscią. Straz miejska powinna mieć tam regularne, calodobowe dyzury i wtedy niech sobie p. Kamiński pisze te peany na rzecz wlacicieli tego przybytku. Proponuje, żeby każdy zabierający głos w tej dyskusji zobaczył jak wygląda ta ulica nad ranem, po przejściu i działalności tej fantastycznej młodzieży. To nie jest kwestia głosnego zachowania tylko chuligaństwa, złodziejstwa i demolowania cudzej własności. I jak zwykle ci poszkodowani mieszkańcy muszą udawadniac, że nie sa wielbładami..... To na pewno nie ma nic wspólnego z kulturą !

 • sabbina

  Oceniono 38 razy 18

  Panie Lewandowski...

  czy grupa pijaków, drących ryja na maksa o 3-5 nad ranem,
  jak najgłośniej
  aby pobudzić jak największą liczbę mieszkańców...

  to wg Pana "kultura" ?

  o rzyganiu, petach, szczaniu itp. na chodniku itp. nie wspominam

  ?

 • bruthal

  Oceniono 21 razy 17

  Pamiętam te dawne "klubokawiarnie" ;) z lat 80.
  Wzdłuż Wisły pełno ich było.
  Wtedy też kwiat społeczeństwa tam się spotykał.

 • art_102

  Oceniono 22 razy 16

  "Modne kluby, tłumy młodych ludzi na ulicach, hałas - to wszystko są nowe sytuacje, które musimy przepracować. Nie załatwi tego cofnięcie koncesji czy zamknięcie lokalu." - nie rozumiem skąd dylemat. W Pradze u naszych sąsiadów, w ciagu jednego dnia jest więcej dużych imprez niż w Polsce przez cały rok, a jednak nikt nie wyje ludziom pod oknami, nie rzyga po murach i nie sika w bramach. Wpierdzielanie nocnej, ulicznej rozrywki miedzy budynki gdzie mieszkają i śpią ludzie, to szczyt chamstwa, bezmyślności i, do tego taka sytuacja jest niezgodna z prawem. W Katowicach Uszok obiecął deptak na Maraickej, ludzie zaczęli wykupywać mieszkania, miasto podniosło czynsze, ruszyło z kwaterunkiem, a za pół roku wpadło na pomysł, ze ta ulica, to będzie nocna imprezownia. To jest skandal i kryminał. W tej malutkiej uliczce, otoczonej kamienicami z mieszkaniami prywatnymi, rokowe koncerty lecą na okrągło. Ceny mieszkań poleciały w dół, a ludzie są terroryzowani hałasem 24g/h. Chyba łatwiej przeniesć imprezę, niż kamienice, prawda? Podczas pobytu we Włoszech, codziennie chodziliśmy na "nocne balety", ale albo to były małe kluby w centrum miasta, tak wyciszone, ze żaden hałas sie nie wydostawał - zresztą to głównie kameralne kluby z rewelacyjną muzyką na żywo i takimi gwiazdami jak BB King, albo plenerowe balety, które odbywały sie w stałym miejscu, poza miastem w "parkowej głuszy". Była tam sezonowa "plażowa" knajpa, wielka dyskoteka, i mnóstwo młodzieży. Nie dość, ze nikomu nie przeszkadzano, to jeszcze tamta impreza, a polskie ich wydanie to jak zderzenie idioty z noblistą. Ful ludzi, większośc samochodami, a pijaną osobę widzieliśmy jedną, jak sie okazało Polak. Reszta przy kubku z winem, czy szklance piwa bawiła sie do rana, albo przemieszczali sie z przyjaciółmi na inną, podobną imprezę. Oni faktycznie szli sie tam zabawić, spotkać i potańczyć. Nie musimy wyważać drzwi, uczmy sie od narodów, gdzie nocne imprezowanie jest prawie cechą narodową, tak jak we Włoszech czy Hiszpanii. Uczmy sie też kultury życia, wspólnoty i myslenia o drugim człowieku. Nie rozumiem, jak władze mogą przedstawiać interes biznesowy nad spokojne życie mieszkających obok ludzi! Nie można wpieprzać w zaistniałą rzeczywistość takiego syfu i udawać, ze nic się nie stało. Ktoś kupuje mieszkanie w centrum za grubą kasę, a roku robią mu tam całodobowy cyrk. No darujcie, ale w żadnym cywilizowanym świecie, taki numer by nie przeszedł, przede wszystkim dlatego, ze mieszkańcy zamiast się żreć, to wspólnie bronią swoich interesów, a nawet ci mieszkający w innej okolicy stoją za nimi murem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX