Nigel Charnock nie żyje. "Genialny tancerz, symbol odwagi i pokory"

02.08.2012 16:55
W środę zmarł Nigel Charnock - tancerz, choreograf, założyciel legendarnego zespołu DV8 Physical Theater
Polityczny teatr tańca - tak można ich określić. Charnock razem z Lloydem Newsonem postanowili pod koniec lat 80. założyć w Anglii własną grupę ponieważ byli niezadowoleni z tańca jaki oglądali wokół siebie: zbyt wyestetyzowanego, nie niosącego ważnych treści. Chcieli zająć się otaczającą ich rzeczywistością. Nazwa DV8 nawiązywała do "dance video" - większość spektakli ma swoje filmowe wersje, oraz do "deviant".

W pierwszym głośnym przedstawieniu "Dead dream of monochrome man" wykorzystali opisywaną w gazetach pod koniec lat 70. historię seryjnego zabójcy, który uwodził mężczyzn w pubach, a potem brutalnie zabijał ich w swoim domu.

Ich spektakle były ostre: zarówno w problematyce, jaką poruszali jak i technice jaką się posługiwali: tańcu bardzo wymagającym fizycznie, łączącym improwizację taneczną z codziennymi zachowaniami, przyzwyczajeniami ruchowymi, językiem ciała.

Kiedy jego drogi z Newsonem się rozeszły, założył własną grupę, był dyrektorem teatru w Helsinkach, tworzył spektakle solowe, pracował jako nauczyciel i choreograf.

W ostatnich latach współpracował z poznańskim Starym Browarem. Przygotował tam w 2009 roku spektakl "Happy" podejmujący temat stereotypów narodowych.

Charnock zmarł na raka, miał 52 lata.

Skomentuj:
Nigel Charnock nie żyje. "Genialny tancerz, symbol odwagi i pokory"
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX