Filmu Agnieszki Holland nie dopuszczono do ubiegania się o Oscara

08.10.2013 08:28
Amerykańska Akademia Filmowa opublikowała listę 76 filmów ubiegających się o nominację do Oscara w kategorii najlepszy film obcojęzyczny. Nie ma na niej obrazu Agnieszki Holland "Gorejący Krzew", co oznacza, że film nie został zakwalifikowany.
Wśród 76 filmów, które zostały zakwalifikowane przez amerykańską Akademię Filmową, komunikat prasowy Akademii jako reprezentujący Czechy film wymienia natomiast obraz w reżyserii Jiriego Menzela zatytułowany "Don Juani". Powalczy on o nominację do Oscara m.in. ze zgłoszonym przez Polskę filmem Andrzeja Wajdy "Wałęsa. Człowiek z nadziei".

Produkcja była wcześniej pokazywana w telewizji

Tym samym nie dojdzie, jak spekulowano, do rywalizacji o Oscara w tej samej kategorii dwójki polskich znanych reżyserów. Już we wrześniu Czeska Akademia Filmowa i Telewizyjna (CFTA) brała pod uwagę, że film Holland może nie zostać dopuszczony do konkursu przez członków Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej (AMPAS) z powodów proceduralnych. CFTA zapowiadała, że wówczas Czechy reprezentować będzie w walce o Oscary właśnie film Menzela, który w głosowaniu CFTA zajął drugie miejsce.

Wątpliwości od samego początku wzbudzało to, że produkcja Holland o tym samym tytule "Gorejący Krzew" była wcześniej pokazywana w telewizji (choć nie w wersji kinowej, która była zgłoszona do Oscara, ale jako trzyczęściowy serial telewizyjny). Tymczasem regulamin Oscarów zakazuje nominowania obrazu pokazywanego wcześniej w telewizji lub internecie. CFTA nie udało się przekonać AMPAS, że wersja kinowa "Gorejącego Krzewu" to zupełnie nowe dzieło.

Śmierć Palacha

Film Holland to obraz osnuty wokół samobójczej śmierci studenta Jana Palacha, który na początku 1969 r. podpalił się w centrum Pragi w proteście przeciwko inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. Gdyby jej film został przyjęty, wówczas byłby to pierwszy przypadek w historii, że w oscarowej rywalizacji w kategorii najlepszy film obcojęzyczny Czechy reprezentuje film reżysera innej niż czeska narodowości.

Jak poinformowano w komunikacie, w tym roku do nagrody w kategorii najlepszego filmu obcojęzycznego produkcje zgłosiła rekordowa liczba 76 państw, w tym po raz pierwszy Arabia Saudyjska, Mołdawia i Czarnogóra (po raz pierwszy jako niepodległe państwo). Nominacje zostaną ogłoszone 16 stycznia. Natomiast 86. ceremonia rozdania nagród amerykańskiej Akademii Filmowej odbędzie się 2 marca 2014 r. w Los Angeles.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Zobacz także
Komentarze (7)
Filmu Agnieszki Holland nie dopuszczono do ubiegania się o Oscara
Zaloguj się
 • tylko_na_forum

  Oceniono 15 razy 1

  Akurat film Holland mialby spore szanse, bo to jeden z ciekawszych filmow czeskiej kinematografii, po 'W cieniu' .

 • czesu4f

  Oceniono 37 razy -1

  Nie wzięli pewnie dlatego, że nie jest o Żydach.

 • wieloklin

  Oceniono 18 razy -2

  A mówiono, a nawet pisano w Internecie, że w rodzinie są jakieś szczególne względy dla swoich, a tu proszę bardzo, przykład przestrzegania reguł. Jeszcze konsekwentnie zastosować bez modyfikacji w naszym Kraju i będzie jak wszędzie, gdzie jest dobrze...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX