Rewelacyjny "Homeland" z czterema Emmy. Niedługo w ogólnodostępnej polskiej telewizji?

"Trzymająca w napięciu akcja" - taki slogan często pojawia się w kampaniach promujących filmy i seriale. Nierzadko zdarza się, że nie znajduje pokrycia w rzeczywistości. W przypadku "Homeland", który właśnie został nagrodzony czterema statuetkami Emmy, to hasło sprawdziłoby się jednak w stu procentach.
Świetna intryga to nie do końca zasługa amerykańskich twórców "Homeland", serialu, który powstał na zlecenie tamtejszej stacji Showtime i obok "Dextera" czy "Californication" stał się jednym z jej największych hitów. "Homeland" jest oparty na izraelskim formacie "Hatufim" ("Prisoners of War"). Oczywiście, aż takiego sukcesu by nie było, gdyby nie naprawdę udana adaptacja (scenarzyści serialu Alex Gansa, Howard Gordon i Gideon Raff odebrali wczoraj jedną z czterech przyznanych tytułowi statuetek Emmy).

Produkcja spodobała się już widzom w wielu krajach na świecie, w Polsce od 3 września można ją oglądać na antenie FOX. Kanał, dostępny m.in. w sieciach kablowych, jest właścicielem praw na polski rynek i prowadzi również rozmowy z dużymi nadawcami. Na tym etapie nie można jeszcze potwierdzić czy i gdzie serial pojawi się w ogólnodostępnej polskiej stacji, ale - jak się dowiedzieliśmy - są zainteresowani pokazaniem "Homeland".

Dwie silne postacie...

Akcja "Homeland" kręci się wokół dwójki głównych bohaterów. Nicholas Brody (w tej roli Damian Lewis) osiem lat spędził gdzieś w Iraku, więziony przez członków Al-Kaidy. Teraz amerykański żołnierz wraca do domu, do rodziny. Jest bohaterem wojennym, którym interesują się media i politycy. Budzi również zainteresowanie Carrie Mathison z CIA, która jest wobec niego bardzo podejrzliwa. Dlaczego?

Carrie (Claire Danes) podczas działań w Iraku dowiaduje się od informatora, że jeden z amerykańskich więźniów przeszedł na stronę wroga Stanów Zjednoczonych. Jej zdaniem to właśnie Brody i zrobi wszystko, żeby tego dowieść.O sile "Homeland" świadczy w ogromnej mierze również dwójka aktorów, którzy grają w nim główne role.

... i dwoje świetnych aktorów

Claire Danes ma od pewnego czasu naprawdę dobrą passę. Jej poprzednia rola w filmie telewizyjnym "Temple Grandin", gdzie wcieliła się w zmagającą się z autyzmem i walczącą o humanitarne traktowanie zwierząt rzeźnych kobietę, została doceniona zarówno przez jury przyznające Emmy, jak i Złote Globy.

Teraz aktorka udowodniła, że potrafi także doskonale zagrać oficer operacyjną CIA cierpiącą na zaburzenia afektywne dwubiegunowe, która z oddaniem angażuje się w sprawę domniemanego zdrajcy i w pewnym momencie sama nie wie już, co jest prawdą, a co wytworem jej wyobraźni. Kilka miesięcy temu Danes cieszyła się ze Złotego Globa za rolę w "Homeland", a teraz pozowała uśmiechnięta razem ze statuetką Emmy, ciążowym brzuszkiem (który ma być niewidoczny w serialu) i także nagrodzonym Damianem Lewisem po tym, jak odebrała na scenie kolejną Emmy.Lewis nie po raz pierwszy włożył na planie serialu mundur (wcześniej grał m.in. w cenionym miniserialu "Kompania braci"), ale wczorajsza statuetka to jego pierwsza Emmy w życiu. Od lat jest jednak solidnym, cenionym aktorem, o czym świadczą choćby dwie nominacje do Złotego Globu (właśnie za "Kompanię braci" i "Homeland").

Świat nie jest czarno-biały

Rozgrywka między dwójką pierwszoplanowych bohaterów "Homeland" jest bardzo wciągająca i pełna zwrotów akcji, ale i na drugim planie dużo się dzieje. Widzowie obserwują zarówno relacje Brody'ego z jego rodziną, której nie jest łatwo odnaleźć się po tylu latach spędzonych osobno, poznają również stosunki Carrie ze współpracownikami (którzy często są kimś więcej) i jej bliskimi.

Za produkcję "Homeland" odpowiadają producenci "24 godzin", więc nie tylko sceny dynamicznych pościgów, ale i dialogi są na wysokim poziomie. Sam Wollaston z The Guardian zauważa, że "Homeland", podobnie jak tamten tytuł, zaczął "z wysokiego C", ale różni się także od "24 godzin". Opowieść o Carrie i Brody'ym "pozwala wątkom się rozwinąć, jest bardziej złożona niż czarno-biały, świat z >>24 godzin<< w którym są tylko dobro i zło" - ocenia Wollaston. I trudno się z nim nie zgodzić.

Więcej o:
Komentarze (68)
Rewelacyjny "Homeland" z czterema Emmy. Niedługo w ogólnodostępnej polskiej telewizji?
Zaloguj się
 • Gość: vincentvega77

  Oceniono 58 razy 48

  Kto oprócz mojej matki ogląda jeszcze seriale w TV? Jeśli chcę oglądać serial to odwiedzam "sklep z torrentami". Rezerwowanie sobie godziny co tydzień (gdy mogę obejrzeć wtedy kiedy mam na to ochotę) na serial przerywany reklamami co 10 minut brzmi jak rytuał ze Średniowiecza.

 • mb.birch87

  Oceniono 45 razy 43

  Po co puszczać cokolwiek dobrego w TV skoro zamiast tego można dalej emitować Klan, Plebanię, Na wspólnej czy najnowsze gnioty typu Lekarze i Prawo Agaty.

  kinorzeczyznalezionych.blogspot.com/

 • feelhot

  Oceniono 61 razy 39

  W Polsce nie pokazano dziesiatek wspaniałych seriali, które warto obejrzeć, zaczynając od najnowszego produkcji BBC:
  -Citizen Khan
  -Come Fly With Me
  -Little Britain i dalsze jej serie,
  -Being Erica
  -Brothers and Sisters
  -Dante's Cove
  -Grimm
  -Fringe
  -Jericho
  -Haven
  -ReGenesis
  -Six Feet Under
  -V (2009)
  -The Event
  -The Lair
  -True Blood
  -Weeds
  -Stargate Atlantis, Stargate Universe
  -Invasion
  -Prey

  JEST ZA TO pełno jakichś dziwolągów nadawanych w prime time z kategorii
  serial-nieudacznik ad-chock o ksiżach lub z ksieżmi - pisanych przez oszalałych scenarzystów i zatwierdzanych przez jakichś psychicznie chorych. Ale jaki kraj-takie seriale:P

 • not_so_serious

  Oceniono 36 razy 18

  A po co w telewizji?
  Po pierwsze wszyscy, którzy chcieli, to już go zobaczyli, a po drugie zaraz się znajdzie jakiś baran, który podłoży lektora albo jeszcze gorzej - dubbing i spi****li całą przyjemność z oglądania!
  Telewizja jest dla przygłupów. "M jak menstruacja" i "Familiada" powinny im wystarczyć.

 • Gość: jk

  Oceniono 33 razy 11

  Polacy!!! zamykajcie konta w PEKAO SA i zaprzestańcie jakichkolwiek kontaktów
  z tymi sabotażystami polskiej gospodarki

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX