Skandalizujący kryminał, widowiskowa wojna herosów i przedziwne POLSKIE science-fiction

Gazeta.pl > Kultura >  Program TV
Wojtek Krzyżaniak*
04.08.2013 11:35
A A A Drukuj
Immortals. Bogowie i herosi

Immortals. Bogowie i herosi (fot. zdjęcia promocyjne)

Telewizja nie jest zła. Może być dobra. Tylko nie można i nie warto jej oglądać cały czas. Trzeba ją włączać w konkretnym celu i wiedzieć po co. Obejrzeć i wyłączyć do następnego razu. Tylko jeśli jej nie wyłączymy w porę, wciągnie nas i zacznie ogłupiać.
TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

NIEDZIELA 04.08

Moim gościem w sobotnim "Programie Telewizyjnym" w TOK FM był pan Andrzej Turski, który prowadzi weekendowe "Panoramy" w TVP 2 (dzisiaj też będzie to robił), a we wrześniu wraca ze swoim dawnym programem publicystycznym "7 dni świat". Jeśli chcecie posłuchać co mówił, to proszę: http://www.tokfm.pl/Tokfm/0,130779.html . Ale spotkaliśmy się, nie po to, żeby wspominać sobotę, tylko wybrać coś na dzisiejszy wieczór. A jest z czego wybierać, i jest co odradzać. Zatem bez wstępów, lecimy...TYP NA NIEDZIELĘ

Ale Kino+ godz. 20:10

Zbrodnie namiętności (Mördaren ljuger inte ensam) - serial kryminalny Szwecja 2013; reż. Birger Larsen; wyst. Tuva Novotny, Linus Wahlgren, Ola Rapace (105 min)

Pierwszy odcinek serialu na podstawie debiutanckiej, skandalizującej powieści Marii Lang, zwanej też. "szwedzką Agathą Christie". W roli komisarza Christera Wijka wystąpił Ola Rapace, znany między innymi z roli w Bondowskim "Skyfall". Zbliża się hucznie obchodzone w Skandynawii święto przesilenia letniego. Puck Ekstedt otrzymuje zaproszenie, by spędzić ten niezwykły wieczór w domku położonym na wysepce niedaleko Bergslagen. Wśród gości ma być także Einar Bure, z którym Puck łączy sekretny i pełny pasji związek. Wszystko wydaje się układać idealnie. Nagle jedna z zaproszonych kobiet zostaje zamordowana. Na miejsce zbrodni zostaje wezwany komisarz Christer Wijk. Gdy dociera na miejsce, okazuje się, że ciało ofiary zniknęło. No, i się zaczyna! SZWEDZKA ROBOTA.

FILM

TVN godz. 20:00

Asterix i Obelix kontra Cezar (Asterix and Obelix versus Cesar) - film przygodowy Francja/Niemcy/Włochy 1999; reż. Claude Zidi; wyst. Christian Clavier, Roberto Benigni, Gérard Depardieu, Laetitia Casta (135 min)

Rok 50. p.n.e. W Galii tylko jedna wioska stawia zaciekły opór najeźdźcom, odpierając ich kolejne ataki. Rzymianie porywają więc druida Panoramiksa, aby wydobyć od niego przepis na magiczny napój. ZNACIE, TO ZOBACZCIE, bo ciągle rozśmiesza.

CANAL+ godz. 20:00

Immortals. Bogowie i herosi (Immortals) - film przygodowy USA 2011; reż. Tarsem Singh; wyst. Henry Cavill, Mickey Rourke, Stephen Dorff (110 min)

Żądny władzy król Hyperion wypowiada wojnę sąsiadom. Żeby zagwarantować sobie zwycięstwo, chce zdobyć łuk Aresa. Jedynym człowiekiem, który może przeciwstawić się planom monarchy, jest Tezeusz. Dobre efekty tzw. specjalne i w ogóle ŚWIETNE WIDOWISKO, choć bez treści.TV Puls godz. 20:00

Przepowiednia końca świata (Doomsday Prophecy) - film SF Kanada 2011; reż. Jason Bourque; wyst. Jewel Staite, A.J. Buckley, Alan Dale (115 min)

Przepowiednie zawarte w książce Ruperta Crane'a zaczynają się spełniać. Wkrótce mężczyzna znika w tajemniczych okolicznościach. Wydawca Eric Fox postanawia poznać prawdę na temat wizji pisarza. Archeolog Brooke Kelvin pomaga mu w rozwikłaniu zagadki. Wkrótce wychodzi na jaw, że Crane zawdzięczał dar jasnowidzenia tajemniczemu artefaktowi. Potencjał dla Łowców Kiczu jest, się NIE UDAŁO.

TV 4 godz. 20:00

Otchłań (On Hostile Ground) - film katastroficzny USA/Kanada 2000; reż. Mario Azzopardi; wyst. John Corbett, Jessica Steen, Brittany Daniel (120 min)

Mieszkańcy Nowego Orleanu szykują się do obchodów Mardi Gras, czyli ostatków. Rozbawieni ludzie nie podejrzewają, że grozi im niebezpieczeństwo. Na obrzeżach miasta zapada się ziemia. Pewien geolog oczywiście wpada jednak na pomysł jak uratować miasto... BEZ SERC, BEZ DUCHA

Universal Channel godz. 20:00

Szkoła stewardes (View from the Top) - komedia romantyczna USA 2003; reż. Bruno Barretto; wyst. Gwyneth Paltrow, Christina Applegate, Candice Bergen (110 min)

Dziewczyna z prowincji marzy o tym, by zostać stewardesą znanych linii lotniczych. Los stawia na jej drodze kobietę, która prowadzi centrum szkoleniowe ekskluzywnych linii lotniczych. UROKLIWE.Cinemax godz. 20:00

Violeta poszła do nieba (Violeta se fue a los cielos) - film biograficzny Chile 2011; reż. Andrés Wood; wyst. Francisca Gavilán, Thomas Durand, Patricio Ossa (110 min)

Historia życia i kariery chilijskiej pieśniarki Violety Parry. Dzięki talentowi i samozaparciu artystka stała się ikoną muzyki folk. Film odsłania jej skomplikowaną osobowość, ujawnia sekrety i lęki. Zwycięzca z Sundance. DOBRE NIE TYLKO DO SŁUCHANIA.Polsat godz. 20:05

Helikopter w ogniu (Black Hawk Down) - dramat wojenny USA 2001; reż. Ridley Scott; wyst. Josh Hartnett, Ewan McGregor, Tom Sizemore (180 min)

Somalia, 1993 rok. W ramach misji pokojowej ONZ Amerykanie wysyłają do Mogadiszu stu komandosów. Mają porwać dwóch najbardziej zaufanych ludzi dyktatora Mohameda Farraha Aidida. I oskarowe zdjęcia Sławomira Idziaka. EFEKTOWNE.

TVP 2 godz. 20:05

Stój, bo mamuśka strzela! (Stop! Or My Mom Will Shoot) - komedia sensacyjna USA 1992; reż. Roger Spottiswoode; wyst. Sylvester Stallone, Estelle Getty, Roger Rees (100 min)

Twardy gliniarz i jego mamusia. Joe Bomowski jest sierżantem policji w Los Angeles. Wydaje mu się, że wreszcie znalazł spokój. Od nadopiekuńczej mamy dzieli go 3000 mil. Wkrótce matka przyjeżdża z nieproszoną wizytą i przewala jego życie. Oczywiście wyjdzie na to, że miała racje, ale najpierw synek udowodni jej, że potrafi ją ochronić. I odwrotnie. FAMILIJNIE SYMPATYCZNE.TVP Kultura godz. 20:10

Wszystko, co kocham - dramat obyczajowy Polska 2009; reż. Jacek Borcuch; wyst. Mateusz Kościukiewicz, Olga Frycz, Jakub Gierszał (115 min)

Wiosna 1981 r. Janek, uczeń klasy maturalnej, zakłada zespół punkowy i zgłasza go na festiwal. Bohater zakochuje się w koleżance ze szkoły, lecz związek nastolatków pada ofiarą polityki. Ale chodzi o sentymentalną podróż dla dzisiejszych 30- 40-latków. DO WSPOMNIEŃ.

HBO godz. 20:10

Bez kompromisów (Won't Back Down) - dramat obyczajowy USA 2012; reż. Daniel Barnz; wyst. Maggie Gyllenhaal, Viola Davis, Holly Hunter (120 min)

Jamie i Nona są matkami, których dzieci uczą się w tej samej szkole. Nona jest tam nauczycielką. Gdy okazuje się, że cierpiąca na dysleksję córka Jamie, przechodzi przez kolejne szczeble edukacji, właściwie nie nabywając nowych umiejętności, kobiety postanawiają się zbuntować. Aby podnieść poziom nauczania w szkole, muszą poradzić sobie z biurokracją i licznymi przeciwnościami losu. DOBRE DO REFLEKSJI.TVP 1 godz. 20:25

Sisi (1/2) - film kostiumowy Włochy/Austria/Niemcy 2009; reż. Xaver Schwarzenberger; wyst. Cristiana Capotondi, Martina Gedeck, Herbert Knaup (115 min)

Księżniczka bawarska Sisi zostaje żoną cesarza Franciszka Józefa I. Nieakceptowana przez jego matkę, Zofię, nie może przyzwyczaić się do nowego życia. Cierpienia rekompensuje uwielbiający ją naród. KLASYCZNY (w formie i treści) MELODRAMAT DWORSKI.

Polsat Film godz. 21:00

...I sprawiedliwość dla wszystkich (...And Justice for All) - dramat obyczajowy USA 1979; reż. Norman Jewison; wyst. Al Pacino, Jack Warden, John Forsythe (145 min)

Arthur Kirkland jest młodym, ambitnym adwokatem. Sędzia Fleming, jego największy wróg, został właśnie oskarżony o gwałt. Arthur dostaje propozycję reprezentowania go przed sądem. Starannie przygotowuje się do wystąpienia w sądzie. W przeddzień rozprawy otrzymuje zdjęcia ukazujące sędziego jako uczestnika sadomasochistycznych orgii. I co teraz? TRZYMA ZA... UWAGĘ.FilmBox Extra godz. 21:00

Hotel zła (Fritt vilt / Cold Prey) - horror Norwegia 2006; reż. Roar Uthaug; wyst. Ingrid Bolso Berdal, Viktoria Winge, Tomas Alf Larsen (100 min)

Grupa przyjaciół wyjeżdża na zimowe ferie w góry. Gdy po snowboardowym szaleństwie jeden z nich łamie nogę, cała piątka jest zmuszona do schronienia się w opuszczonym hotelu, gdyż w trudnych górskich warunkach nocą nie zdołają dojść do samochodu. A hotel został zamknięty w latach 70. kiedy to zaginął syn właścicieli. Ku zaskoczeniu naszej dzielnej grupki przyjaciół okazuje się, że w hotelu nadal ktoś przebywa. Pobyt znajomych, ewidentnie nie podoba się tubylcowi. DO STRACHU.

MGM HD godz. 21:00

Trzej przyjaciele (Three Amigos!) - western komediowy USA 1986; reż. John Landis; Steve Martin, Chevy Chase, Martin Short (105 min)

Nieskończenie głupia i tak właśnie sympatyczna i bezpretensjonalna komedia westernowa o trzech gwiazdach westernów, których biedni meksykanie biorą za prawdziwych twardzieli i wynajmują do obrony wioski, jak w znanym wielkim westernie. No i robi się śmiesznie. Czasami nawet bardzo. Panowie naprawdę dają czadu. GŁUPIE W TREŚCI, BARDZO BAWI FORMĄ.Kino Polska godz. 21:30

Seksmisja - Komedia Polska 1984; reż. Juliusz Machulski; wyst. Jerzy Stuhr, Olgierd Łukaszewicz, Bożena Stryjkówna, Wiesław Michnikowski (140 min)

W sierpniu 1991 roku dwaj śmiałkowie, Maks i Albert, dobrowolnie poddają się hibernacji. Budzą się dopiero w roku 2044 jako jedyni przedstawiciele rodzaju męskiego, który wyginął. ZNANE, A WCIĄŻ KRĘCI.

AXN godz. 22:00

Człowiek widmo (Hollow Man) - thriller Niemcy/USA 2000; reż. Paul Verhoeven; wyst. Elisabeth Shue, Kevin Bacon, Josh Brolin, Kim Dickens (130 min)

Grupa naukowców kierowana przez Sebastiana Caine'a odkrywa substancję, za pomocą której można stać się niewidzialnym. Po doświadczeniach na zwierzętach Caine postanawia poddać się eksperymentowi. Wkrótce okazuje się, że substancja nie tylko uczyniła go niewidzialnym, ale także zmieniła jego osobowość. Mężczyzna zyskuje wielką siłę fizyczną, ale z czasem staje się agresywny i nieobliczalny. Pomysł trochę Dżekilem i Hajdem pachnie, prawda. Tu też próbują filozofować, ale jakoś tak na siłę. ALE DO ZOBACZENIA BYĆ MOŻE.13th Street Universal godz. 22:00

Laleczka Chucky II (Child's Play 2) - horror USA 1990; reż. John J. Lafia; wyst. Alex Vincent, Jenny Agutter, Gerrit Graham (110 min)

Duch seryjnego mordercy ponownie opanował laleczkę Chucky i rozpoczyna poszukiwania Andy'ego, aby zawładnąć jego ciałem. Wkrótce trafia do domu państwa Simpsonów. Zaskoczeń i świeżości części pierwszej już nie ma, ale wstydu też. Miłe wspomnienie dawnych strachó. DO SIĘ BANIA.FilmBox Extra godz. 22:40

Londyński bulwar (London Boulevard) - dramat kryminalny Wielka Brytania/USA 2010; reż. William Monahan; wyst. Colin Farrell, Keira Knightley, Anna Friel (100 min)

Po trzech latach pozbawienia wolności Harry Mitchel wychodzi z więzienia. Postanawia zerwać z przestępczą działalnością. Zatrudnia się do prac remontowych w domu gwiazdy filmowej. Potem jest jeszcze miłość i kryminalna intryga oczywiście. W DOBRYM STYLU.

CANAL+ godz. 22:45

Szklana pułapka (Die Hard) - film sensacyjny USA 1988; reż. John McTiernan; wyst. Bruce Willis, Alan Rickman, Paul Gleason (135 min)

Grupa terrorystów bardzo sprawnie opanowała biurowiec w Los Angeles. Nie przewidziała tylko, że z wizytą tam wpadł właśnie do żony policjant John McClane, czyli Bruce Willis, który jest skuteczniejszy niż sam Chuck Norris. I wdzięku ma więcej. Znane i zgrane, a podaję tylko dla tych, którzy ten film kochają i bawią się dobrze tylko przy tym co dobrze znają. ZNAKOMITE.

SciFi Universal godz. 23:00

Arachnoquake - film SF USA 2012; reż. Griff Furst; wyst. Tracey Gold, Edward Furlong, Bug Hall (110 min)

Trzęsienie ziemi w Nowym Orleanie wywołuje atak gigantycznych pająków. Wydostając się na powierzchnię, olbrzymie pajęczaki sieją w mieście zamęt. ŁEB URYWA ŁOWCOM KICZY.TVP Kultura godz. 00:00

Wojna światów - następne stulecie - film SF Polska 1981; reż. Piotr Szulkin; wyst. Roman Wilhelmi, Krystyna Janda, Mariusz Dmochowski, Jerzy Stuhr (95 min)

Rok 2000. Na Ziemi przebywają Marsjanie. Iron Idem relacjonuje ich pobyt w dzienniku stacji SBB. Rankiem w jego mieszkaniu pojawiają się napastnicy. Uprowadzają żonę. Iron próbuje wyjaśnić sprawę. Tak nieatrakcyjne wizualnie, że aż bolą oczy, ale to WIELKIE KINO Z PRZESŁANIEM (i wybitnym Romanem Wilhelmim)SERIAL

Fox godz. 20:00

Terra Nova - serial SF USA/Australia 2011; reż. Alex Graves; wyst. Christine Adams, Shelley Conn, Landon Liboiron (120 min)

Odcinek pierwszy. Pomysł wyjściowy fajny, ale potem tak się zakręcili, że chyba sami zapomnieli o czym to jest i po co. Świat nasz marnieje, żyć się na nim nie da. Na szczęście znaleziono jakieś drzwi do innego wymiaru, więc kolejno, partiami ludzi się tam przenosi. Nowa Ziemia jest piękna, ale żyją tam jakieś dziwne i krwiożercze stwory. Poza tym oczywiście jest wśród przybyłych grupa renegatów, no i wielka tajemnica. Sam Spielberg się wziął za produkcję tego i gwarantować miał sukces. Ale nie zagwarantował. I na jednej serii się skończyło. Słusznie, chociaż są tacy, którym się podoba. ROBOTA NIEZŁA, choć niepotrzebna.BBC Entertainment godz. 22:00

Sherlock - serial sensacyjny Wielka Brytania 2010; reż. Paul McGuigan; wyst. Benedict Cumberbatch, Martin Freeman, Rupert Graves (120 min)

Kolejne podprowadzenie pod nowy sezon, który już niebawem. Zaczynamy od początku. Bohater wojenny, wracający z wojny w Afganistanie, poznaje dziwnego acz charyzmatycznego geniusza, który szuka współlokatora. BARDZO, tyle że już znane.

FilmBox godz. 23:25

Leningrad - serial wojenny Rosja 2009; reż. Aleksandr Burawski; wyst. Mira Sorvino, Armin Mueller-Stahl, Olga Sutulowa, Gabriel Byrne (80 min)

Odcinek drugi. Wrzesień 1941 r. Trwa oblężenie Leningradu. Zagraniczni reporterzy są niezwłocznie ewakuowani, lecz jedna z nich, Kate Davis, zostaje uznana za martwą i nie wpuszczono jej na pokład samolotu. Samotna w ostrzeliwanym mieście uzyskuje pomoc od młodej policjantki. Od teraz kobiety razem walczą o przetrwanie w oblężonym mieście. ROZMACH I DUŻE WRAŻENIE.

BBC Entertainment godz. 00:00

Milczący świadek (Silent Witness) - serial kryminalny Wielka Brytania 2011; reż. Susan Tully; wyst. William Gaminara, Emilia Fox, Tom Ward (2x130 min)

Odcinek 1 i 2, seria 15. Kolejna, ale jeszcze nie najnowsza seria jednego z moich brytyjskich kryminalnych faworytów. Przyjaciel Leo popełnia samobójstwo, zaś Harry i Nikki zostają wezwani na miejsce okrutnej zbrodni, popełnionej z premedytacją. BARDZO DOBRE, tylko szkoda, że tak późno.DOKUMENT

Planete+ godz. 20:45

Słoneczna olimpiada (Solskensolympiaden 1912) - film dokumentalny Szwecja 2011; reż. Jens Lind (65 min)

W 1912 roku, po zaledwie czterech edycjach nowożytnych olimpiad wydawało się, że wielka idea barona de Coubertina dokona żywota. Na organizację igrzysk chętny było tylko Sztokholm. Tam olimpiada narodziła się na nowo. Letnie Igrzyska Olimpijskie w 1912 roku okazały się największą, najsprawniej zorganizowaną i najbardziej spektakularną imprezą sportową, jaką widział świat w początkach XX wieku. Reżyser postanowił przypomnieć igrzyska sprzed stulecia. Korzystając z imponującej kolekcji archiwaliów, skupił się na sylwetkach trzech zawodników. CIEKAWOŚĆ.

TVP Kultura godz. 22:00

Patti Smith - Sen o życiu (Patti Smith. Dream of Life) - film dokumentalny USA 2008; reż. Steven Sebring (120 min)

Fotograf świata mody towarzyszył Patti Smith w trakcie podróży, koncertów i wywiadów, dokumentował życie prywatne artystki. Film zabiera widzów w podróż do świata nietuzinkowej kobiety, przybliżając filozofię Patti Smith i jej poglądy na sztukę. Z wypowiedzi artystki i jej przyjaciół - Williama Burroughsa, Allena Ginsberga, Boba Dylana, Roberta Mapplethorpe'a czy Michaela Stipe'a z grupy R.E.M., wyłania się portret charyzmatycznej osobowości. Fragmenty koncertów ukazują Patti Smith w żywiole poetycko-rockowego misterium. WARTO WIEDZIEĆ.MUZYKA

TVP 2 godz. 23:15

Międzynarodowy Festiwal Filmu i Muzyki Transatlantyk w Poznaniu - koncert Polska 2013 (85 min)

Koncert III edycji Festiwalu dedykowany Janowi A.P. Kaczmarkowi z okazji jego urodzin. POSŁUCHANIA WARTE.* Wojtek Krzyżaniak - przez kilka minionych lat szef "Gazety Telewizyjnej" piątkowego dodatku do Gazety Wyborczej, felietonista. Od lat pod wrażeniem telewizji: Teatru Telewizji, brytyjskich seriali, sitcomów i gadających głów, z których można się pośmiać. W Radiu TOK FM w soboty o godz. 12 prowadzi "Program Telewizyjny". Zaprasza do wspólnego oglądania w facebookowej grupie "W telewizji pokazali" (www.facebook.com/groups/telewidze/telewidze)

Tagi:

  • 1
Komentarze (1)
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX