Celińska się zwierza, Gajosa dziwi Hollywood, Jennifer Lopez boi się węża, a David Duchovny inspiruje [POLECAJ TV - WTOREK]

Gazeta.pl > Kultura >  Program TV
Wojtek Krzyżaniak*
05.11.2013 17:02
A A A Drukuj

"Bez tajemnic" (Fot. mat. prasowe)

Siedzisz na kanapie ze smartfonem albo tabletem w dłoni i szukasz pomysłu na wieczór? Wpatrujesz się w telewizor i nie możesz uwierzyć, że jeszcze tego nie wyłączyłeś, bo jest krańcowo głupie? Nie wiesz, gdzie szukać? Zrobiłem to za Ciebie. Nie bez przyjemności zresztą...
TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

WTOREK 5.11

Są takie chwile, w których naprawdę się cieszę, że mam telewizor. Dzisiaj właśnie się tak cieszę, bo w Teatrze Telewizji "Opowieści Hollywoodu" (TVP Kultura godz. 20:20) ze zjawiskowym Januszem Gajosem i równie dobrą ról resztą. Oczywiście spektakl znam dobrze, ale gdyby nie telewizja, to pewnie nie zobaczyłbym go w najbliższym czasie, bo zapomniałem (aż mi głupio), że jest. Poza tą pozycją obowiązkową, kolejny odcinek "Bez tajemnic" z wątkiem Stanisławy Celińskiej i niezły sądowy film oparty na wstrząsającym procesie matki oskarżonej o zabójstwo swojej dwuletniej córeczki. Lubię sądowe filmy, więc może tylko dlatego polecam, ale krzywdy Wam nie zrobi, więc anonsuję. I jeszcze romantyczna komedia Polska (już widzę Wasze zdziwienie) "Jeszcze raz" w Ale Kino+, ale tylko ze względu na Jana Frycza. To miłego życzę.

PROPOZYCJA PARTNERA CYKLU


WTOREK NA KOZETCE

HBO godz. 22:00

Bez tajemnic - serial obyczajowy Polska 2013; reż. Agnieszka Glińska; wyst. Jerzy Radziwiłowicz, Stanisława Celińska, Kinga Preis (30 min)

Skoro dzisiaj wtorek, to terapia granej fantastycznie przez Stanisławę Celińską pani Janiny. Zwykła prosta kobiecina, jakich wiele mija nas na ulicy czy w autobusach. I to mnie urzekło w tej historii. Właśnie to, że to pozwala na taką refleksję o zwyczajnych ludziach obok. I że każdy - wybaczcie mi ruszanie na takie wysokie tony - ma jakąś swoją indywidualną historię. Ta pani Janina też ma. Sprowadziła się do Warszawy do córki z małego miasta i nie jest jej dobrze. Ale ona nie jest od narzekania. Chociaż jak ja poznaję jej przeszłość, to ja mam ochotę ponarzekać za nią. Ale powoli wychodzą na jaw sprawy, które uzasadniają i jej lęki, i kłopoty z dogadywaniem się z córką. I przypominam, że fajnie rzecz ujęta jest w HBO 2. O godz. 22:30 powtórka poprzedniego odcinka z tego wątku i zaraz potem odcinek dzisiejszy, czyli w tym wątku drugi. Dwa z rzędu dobrze robią, bo to jednak serial. Ja tak oglądam i to dobrze robi. UWAGA, WCIĄGA.
TEATR TELEWIZJI

TVP Kultura godz. 20:20

Opowieści Hollywoodu - spektakl teatralny Polska 1986; autor: Christopher Hampton; reż. Kazimierz Kutz; wyst. Janusz Gajos, Monika Niemczyk, Jerzy Bińczycki, Jan Peszek, Jerzy Fedorowicz, Henryk Bista, Anna Dymna (155 min)

W moim przekonaniu największa i najlepsza rola (przynajmniej z tych znanych z telewizji) Janusza Gajosa. Rzecz tak wybitna, jak wybitne może być dzieło. I sama sztuka znakomita, i spektakl próby najwyższej. Oto pisarz Odon von Horwath (to właśnie Gajos) cudem unika śmierci w nazistowskich Niemczech i przyjeżdża do USA, i do Hollywood, bo tutejsza fabryka snów chętnie podpiera się nazwiskami znanych europejskich literatów w produkcji (tak, produkcji) scenariuszy. Spotyka więc wielu swoich kolegów, mniejszych lub większych pisarzy i dziwi się tutejszemu światu, i próbuje się weń wpasować. WYBITNE, TRZEBA KONIECZNIE.FILM

TVN 7 godz. 20:00

Nowa policyjna opowieść (San ging chaat goo si) - film sensacyjny Hongkong/Chiny 2004; reż. Benny Chan; wyst. Jackie Chan, Nicholas Tse, Mak Bau (160 min)

Próba powrotu do cyklu przygód bohatera, który bardzo pomógł panu Chanowi w zdobyciu światowej popularności. Ale udana średnio. Oto brygada specjalna policji z Hongkongu zostaje zlikwidowana przez miłośników sportów ekstremalnych, zabijających dla rozrywki i adrenaliny. Szef jednostki wpada w efektowną depresję. Ale nowy jego policyjny partner namawia go, by rozprawił się z gangsterami. A ten rękawicę podnosi i się boleśnie rozprawia. KINO WALCZĄCE - DOSŁOWNIE.CANAL+ Film godz. 20:00

Proces Casey Anthony (Prosecuting Casey Anthony) - dramat sądowy USA 2013; reż. Peter Werner; wyst. Rob Lowe, Elizabeth Mitchell, Marisa Ramirez (90 min)

Sądowy dramat to coś, co lubię. Tutaj zakrętasów jest sporo i takoż zwrotów akcji. A sprawa toczy się wartko. Przed sądem staje pani oskarżona o spowodowanie śmierci dwuletniej córki. Proces trwał sześć tygodni, po którym... Przecież nie powiem. Zresztą może i tak wiecie, jak się to kończy, bo to na podstawie prawdziwej historii, a sprawa to była głośna. Ja jej nie znałem, ale już znam. A film? NIEZŁA ROBOTA.CANAL+ Family godz. 20:00

Nad życie - film obyczajowy Polska 2012; reż. Anna Plutecka-Mesjasz; wyst. Olga Bołądź, Danuta Stenka, Michał Żebrowski, Andrzej Mastalerz (95 min)

Tak jak szczerze wzruszająca jest historia polskiej siatkarki Agaty Mróz-Olszewskiej i jej rodziny, na podstawie której powstał, tak film jest kiepski, przesłodzony, żeby nie powiedzieć odpychający. Przy całym szacunku dla bohaterów, ODRADZAM BARDZO.

Polsat godz. 20:05

Cudzoziemiec (The Foreigner) - film sensacyjny USA/Polska 2003; reż. Michael Oblowitz; wyst. Steven Seagal, Max Ryan, Harry Van Gorkum (120 min)

Oto kolejna polska koprodukcja ze Stevenem Seagalem. Tym razem ów jest Jonathanem Coldem, który zna 18 języków, jest mistrzem sztuk walki i posługuje się każdą bronią. W dodatku kiedyś był agentem CIA, ale już od lat działa na własną rękę. Przyjaciel proponuje mu akcję przewiezienia tajemniczej paczki z Francji do Niemiec. No i podejmuje się ku radości fanów jego niepośledniego aktorskiego talentu i gamy aktorskich środków jakimi ozdobić potrafi swoją aktorską twarz. A w ramach polskiego wkładu na przykład odstrzelenie pana Mirosława Zbrojewicza. RUTYNOWE DZIAŁANIA.Ale Kino+ godz. 20:10

Jeszcze raz - komedia romantyczna Polska 2008; reż. Mariusz Malec; Danuta Stenka, Jan Frycz, Anna Antonowicz, Mikołaj Krawczyk (105 min)

Klasyczna polska komedia romantyczna, czyli ani romantyczna ani komedia. Matka i córka i ich romantyczne uniesienia okraszone kilkoma pomyłkami itd. w pięknych krajobrazach polskich gór. Na plus pan Jak Frycz, który zawsze jest na plus. A, i to wszystko z pomysłu się wzięło pani Ilony Łepkowskiej. KRZYWDY NIE ROBI.TVP Historia godz. 21:30

Prowokator - film sensacyjny Polska/Czechy 1995; reż. Krzysztof Lang; wyst. Bogusław Linda, Krzysztof Pieczyński, Danuta Stenka, Bartłomiej Topa (95 min)

Niezła prowokacja wobec widzów. Prowokuje do wielu różnych rzeczy, głównie wywołuje nerw, zniecierpliwienie i nieodpartą pokusę sięgnięcia po telewizyjny pilot. Oto w roku 1909 niejaki Artur Herling zostaje aresztowany po dokonaniu zamachu na wysokiego urzędnika rosyjskiej policji. I zgadza się na współpracę z carskimi władzami jako prowokator. UDAWAJMY, ŻE GO TU NIE MA, TEGO FILMU.

Tele 5 godz. 22:00

Człowiek bez twarzy (The Man Without a Face) - dramat obyczajowy USA 1993; reż. Mel Gibson; wyst. Mel Gibson, Margaret Whitton, Geoffrey Lewis, Nick Stahl (135 min)

Człowiek z tajemniczą przeszłością, pędzi żywot odludka w swej twierdzy. Nikt go nie odwiedza. A i sam się do nikogo z wizytami nie wybiera. Budzi jednak zainteresowanie miejscowej dzieciarni. Co oczywiście będzie miało swoje konsekwencje. NIEZŁA HISTORIA.

TVP 1 godz. 22:05

Niedościgli Jonesowie (The Joneses) - komediodramat USA 2009; reż. Derrick Borte; wyst. David Duchovny, Demi Moore, Amber Heard (105 min)

Kate i Steve wprowadzają się do eleganckiej dzielnicy na przedmieściach. Sprawiają wrażenie idealnej pary i budzą podziw całej okolicy. Sąsiedzi nie wiedzą, że Jonesowie są specjalną jednostką zajmującą się marketingiem. Niezła obsada, i robota też niezła. NIEŻLE SIĘ OGLĄDA.SERIAL

TVN 7 godz. 22:30

Partnerki (Rizzoli & Isles) - serial kryminalny USA 2010; reż. Michael M. Robin; wyst. Angie Harmon, Sasha Alexander, Lorraine Bracco (60 min)

Klasyczny w formie i treści serial kryminalny, tyle że bohaterkami są panie. No i to jest ta jedyna różnica wykraczająca poza stereotyp, chociaż umówmy się, że łamany już tak często, że nic tu nie dziwi. Za to bardzo dobrze się ogląda i przyjemnie jest. Jedna z pań jest detektywką, druga patologiem, a w pierwszym z 15 odcinków angażują się w śledztwo w sprawie zamordowania zamożnej pary, i wszystko wygląda na to, że sprawcą jest seryjny morderca, który kiedyś próbował zamordować jedną z pań. DOBRZE JEST.FilmBox godz. 00:05

Dywersant - miniserial Rosja 2004; reż. Andrey Malyukov; wyst. Vladislav Galkin, Kirill Pletnyov, Aleksey Bardukov, Aleksandr Lykov (2x80 min)

Rok 1942. Absolwenci szkoły wywiadu marzą o zwycięstwie. Dzień po dniu wystawiani są na próby, a ich charakter sprawdza się w czasie wojennych operacji. Lubię takie, I NIEŹLE SIĘ PATRZY.

DOKUMENT

Planete+ godz. 20:45

Podwodne czarowanie (Freshwater Fairytale) - film dokumentalny Francja 2012 (60 min)

Fantastyczne w obrazku. Takie zaproszenie do zanurzenia się w fascynujący świat stworzonych przez człowieka sztucznych stawów, które kryją w sobie niemalże baśniowe historie. NAPRAWDĘ PIĘKNINE JEST.

Planete+ godz. 21:45

Sufrażystki. Ani służące, ani prostytutki (Votes for women: Wanted/Suffragettes - Ni Paillassons Ni Prostituees) - film dokumentalny Francja 2011 (60 min)

Portret pięciu niesamowitych kobiet, które w XIX-wiecznej Wielkiej Brytanii prowadziły walkę o prawo do głosowania, równość i sprawiedliwość. Niektóre propagowały poglądy wśród parlamentarzystów, inne wybierały drogę prowokacji. WARTO WIEDZIEĆ BARDZO.

TVP 2 godz. 22:50

Szyb nr 8 (Pit no. 8) - fdokumentalny Ukraina/Estonia 2011; reż. Marianna Kaat (65 min)

Przykra i chyba beznadziejna jednak opowieść o 15-letnim Jurze i jego kolegach, którzy aby utrzymać rodziny, w niebezpiecznych warunkach wydobywa resztki węgla z biedaszybów, w opuszczonych kopalni, z piwnic zrujnowanych budynków, z parków i w ogródkach warzywnych jednego z ukraińskich miast. PRZYGNĘBIAJĄCE.

ŁOWCY KICZU

TV Puls godz. 20:00

Przetrwać 40 dni (40 Days and Nights) - film SF USA 2012; reż. Peter Geiger; wyst. Alex Carter, Monica Keena, Alex Arleo (115 min)

Poziom wody na Ziemi zaczyna się podnosić. Mikrobiolog współpracuje więc z wojskiem przy budowie nowej arki i zbiera tyle DNA ile mu się uda. Poziom absurdu i emfazy w aktorskich wyczynach... ROZCZULAJĄCO ŻAŁOSNE, ale na kwadrans.

Polsat Film godz. 22:45

Anakonda (Anaconda) - thriller USA/Brazylia/Peru 1997; reż. Luis Llosa; wyst. Jennifer Lopez, Ice Cube, Jon Voight (115 min)

Gratka dla Łowców Kiczu, bo rzadko się zdarza, żeby w aż tak Łowczym filmie grała gwiazda tego kalibru co J.Lo. Nie żebym jakoś przeceniał aktorskie gwiazdy tej umiejętności i inne role - chociaż przyznajmy, że miała i niezłe - ale zwykle raczej stronią od aż takich głupot. Grupa dokumentalistów wędrująca przez dżunglę amazońską w poszukiwaniu nieznanego plemienia Indian, wplątuje się w jakieś lokalne afery i musi wziąć udział w polowaniu na największą znaną anakondę, która okaże się większa niż ta znana największa. GŁUPIE, ALE Z WIDOKIEM NA J.LO.TVN 7 godz. 23:30

Teksańska masakra piłą mechaniczną (The Texas Chainsaw Massacre) - horror USA 2003; reż. Marcus Nispel; wyst. Jessica Biel, Jonathan Tucker, Mike Vogel, Andrew Bryniarski (125 min)

Próba powrotu do legendy. Pięcioro przyjaciół przemierza teksańskie bezdroża w drodze na koncert. Spotykają skrajnie wyczerpaną nastolatkę, która w pewnej chwili wyciąga pistolet i popełnia samobójstwo, a potem ziszczać się zaczyna krwawa legenda o człowieku w masce i z piłą atakującego ludzi. DO STRASZENIA.

TV6 godz. 00:30

Błękitny demon (Blue Demon) - thriller USA 2004; reż. Daniel Grodnik; wyst. Cricket Selna, Christine Lakin, Jeff Fahey (110 min)

Naukowcy w ramach tajnego (oczywiście) projektu tworzą grupę genetycznie zmodyfikowanych rekinów. I by się cieszyli swoim odkryciem, ale dochodzi do sabotażu. I oto zmutowane ryby dostają się do amerykańskich wód i zaczynają polować na ludzi. POTWORNIE GŁUPIE.

* Wojtek Krzyżaniak - przez kilka minionych lat szef "Gazety Telewizyjnej" piątkowego dodatku do "Gazety Wyborczej", felietonista. Od lat pod wrażeniem telewizji: Teatru Telewizji, brytyjskich seriali, sitcomów i gadających głów, z których można się pośmiać. W Radiu TOK FM w soboty o godz. 12 prowadzi "Program Telewizyjny". Zaprasza do wspólnego oglądania w facebookowej grupie "W telewizji pokazali" (www.facebook.com/groups/telewidze/telewidze)

Tagi:

  • 4
  • 4
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX