Gazeta.pl > Kultura >  Program TV

Demoniczny Sheen, Eastwood ciągle w grze, Holoubek na dzikim zachodzie, a Dwójka jedzie na sygnale [POLECAJ TV - ŚRODA]

Wojtek Krzyżaniak*
12.02.2014 15:38
A A A Drukuj

"Krwawy sport" (Fot. mat. prasowe)

Siedzisz na kanapie ze smartfonem albo tabletem w dłoni i szukasz pomysłu na wieczór? Wpatrujesz się w telewizor i nie możesz uwierzyć, że jeszcze tego nie wyłączyłeś, bo jest krańcowo głupie? Nie wiesz, gdzie szukać? Zrobiłem to za Ciebie. Nie bez przyjemności zresztą...
TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

ŚRODA 12.02

Mocno polecam Wam momentami inscenizowany dokument "Miasto zatopionych bogów", który wyróżniłem szczególnie z dzisiejszego Polecaja. Szkoda, że tak rzadko powstają podobne rzeczy, które przypominają jak ciekawą mamy historię. Naprawdę nie musimy ciągle polegać tylko na świetnych skądinąd produkcjach Discovery czy National Geographic, które opisują nam odległe krainy i historie zamierzchłe różnych krajów. Mamy co opowiadać o swojej historii, przy której Stonehenge i inne kurhany nie robią już tak wielkiego wrażenia. Ale poza tym oczywiście trochę fabuły, powtórkowa emisja serialu o detektywie Murdochu i nowość w TVP 2. Nie wiem czy warto polecać, ale nie znam jeszcze więc informuję, że jest. A chodzi o coś w rodzaju spinn-offa "Na dobre i na złe" czyli "Na sygnale". Miłej środy zatem.

POLECAM SZCZEGÓLNIE

TVP Historia godz. 22:30

Tajemnice początków Polski: Miasto zatopionych bogów - film dokumentalny Polska 2013; reż. Zdzisław Cozac (60 min)

Podniecamy się produkcjami National Geographic i Discovery, wiemy gdzie jak i po co stanęło Stonehenge, znamy tajemnice różnych kręgów w tych czy innych zbożach, rozszyfrowane mamy figury na wyspach Wielkanocnych, wszystkie tajemnice Majów i innych Azteców. A nie wiemy kim był Mieszko, nie znamy wspaniałych historii związanych z naszymi okolicami. A rzeczy tu odkrywa się wspaniałe, działające na wyobraźnię i tajemnicze. Teraz jedziemy na wyspę Wolin, żeby skonfrontować różne teorie na temat wielkich, podniecających poszukiwaczy skarbów od stuleci wczesnośredniowiecznych tajemnic. Czy wyspa była wtedy Wikińska czy Polska, czy to tutaj był legendarny, najbogatszy i największy port swoich czasów, czyli Wineta? Wspaniała rzecz, którą powinniście zobaczyć. I namawiać TVP, żeby podobnych filmów realizowała więcej. BARDZO POLECAM.FILM

TV 4 godz. 20:00

Pod presją (Bad Day on the Block) - thriller USA 1997; reż. Craig R. Baxley; wyst. Charlie Sheen, Mare Winningham, David Andrews (120 min)

Państwo Bravertonowie mieszkają sobie miło na przedmieściach Los Angeles. Sielanka po prostu. Ale mają pecha o tyle, że wkurzyli sąsiada, którym jest wzorowy obywatel, lokalny strażak bohater, który w prywatnych okolicznościach zmienia się w diabelski pomiot, i to z obsesją. MOMENTAMI JEST NAPIĘCIE, ALE GŁÓWNIE JEST CHARLIE SHEEN.TVN 7 godz. 20:00

Bez przebaczenia (Unforgiven) - western USA 1992; reż. Clint Eastwood; wyst. Clint Eastwood, Gene Hackman, Morgan Freeman, Richard Harris (160 min)

W niewielkim miasteczku na Dzikim Zachodzie dwaj kowboje okaleczają prostytutkę. Lokalny szeryf pozwala im uniknąć kary. Koleżanki poszkodowanej fundują nagrodę dla tego, kto schwyta przestępcę. Zadania podejmuje się pewien emerytowany rewolwerowiec. WSPANIAŁA KLASYKA ANTYWESTERNU.

HBO godz. 20:10

Dopóki piłka w grze (Trouble with the Curve) - dramat obyczajowy USA 2012; reż. Robert Lorenz; wyst. Clint Eastwood, Chelcie Ross, Raymond Anthony Thomas (110 min)

Pan Gus jest łowcą talentów bejsbolowych. Ale szefowie nie mają zamiaru przedłużyć z nim kontraktu, więc rusza za miasto, żeby sprawdzić dobrze zapowiadającego się zawodnika. A w podróż bierze córkę, z którą nie był jakoś szczególnie związany. I TO JEST NIEZŁE. BO EASTWOOD.

Kino Polska godz. 20:15

Między ustami a brzegiem pucharu - melodramat Polska 1987; reż. Zbigniew Kuźmiński; wyst. Jacek Chmielnik, Katarzyna Gniewkowska, Henryk Bista, Anna Wesołowska (140 min)

Swobodna, ale moim zdaniem bardzo udana, bo mniej banalna adaptacja popularnej powieści Marii Rodziewiczówny. Historia hulaki, hrabiego Wentzla, który pod wpływem wielkiej miłości do Jadwigi Chrząstkowskiej zmienia się nie do poznania. Ma swoje uproszczenia itd. Ale DOBRZE SIĘ OGLĄDA.

TVP Kultura godz. 20:20

Prawo i pięść - western Polska 1964; reż. Jerzy Hoffman, Edward Skórzewski; wyst. Gustaw Holoubek, Jerzy Przybylski, Ryszard Pietruski, Zbigniew Dobrzyński, Zdzisław Maklakiewicz, Hanna Skarżanka (110 min)

Najlepszy polski western. No i co z tego, że baz kapeluszy i rączych rumaków. Oto tuż po wojnie Andrzej Kenig chcąc zaznać spokoju, za cenę nowych spodni dołącza do grupy mającej za zadanie zabezpieczyć mienie pobliskiego opuszczonego przez niemców uzdrowiska i uruchomić sanatorium. Na miejscu okazuje się, że grupa do której dołącza, to banda szabrowników, która chce oczyścić miasteczko ze wszystkiego co jest coś warte i czmychnąć. Ale Kenig im na to nie zamierza pozwolić. DZIEŁO WYBITNE JAK PIEŚŃ "NIM WSTANIE DZIEŃ", KTÓRA ZEŃ POCHODZI.TVP 1 godz. 20:25

Kod Merkury (Mercury Rising) - film sensacyjny USA 1998; reż. Harold Becker; wyst. Bruce Willis, Alec Baldwin, Miko Hughes (130 min)

Autystycznego chłopca, któremu udało się złamać ściśle tajny kod rządowy, ścigają płatni zabójcy i ściga go rządowa agencja i generalnie śmierć wisi nad nim. Ale jeden z agentów FBI podejmuje się jego ochrony i nie da go skrzywdzić. A, że jest to Pan Willis, to wszyscy pożałują, że mieli głupi pomysł. JEST AKCJA I SPRAWIEDLIWOŚĆ.

Polsat godz. 20:35

Straż wiejska (Super Troopers) - komedia USA 2001; reż. Jay Chandrasekhar; wyst. Jay Chandrasekhar, Steve Lemme, Kevin Heffernan (125 min)

Władze chcą zlikwidować oddział straży wiejskiej. Gdy pewnego dnia zostają znalezione zwłoki, członkowie grupy kapitana O'Hagana mają szansę, aby dowieść konieczności istnienia instytucji. Dzieło to to nie jest, ale zabawowe owszem. Zwłaszcza na upał, jak nie chcę się już nic, nawet myśleć. DLA ŚMIECHU.

TVN godz. 21:35

Krwawy sport (Bloodsport) - film sensacyjny USA 1988; reż. Newt Arnold; wyst. Jean-Claude Van Damme, Donald Gibb, Leah Ayres, Forest Whitaker (105 min)

Jeden z niemal kultowych filmów jatki z końca lat 80. i jeden z tych które najbardziej zdzierały kasety VHS i zarzynały głowice ówczesnych magnetowidów. No nic, może ktoś zechce sobie przypomnieć jak lali się po gębach i reszcie ciała w tamtych czasach. Oto z trudem, ale i cierpliwością wychowany przez Japończyka młody Amerykanin Frank, który teraz jest porucznik amerykańskiej armii, jedzie na rozgrywany w Hongkongu nielegalny turniej kumite, dopuszczający wszelkie style i formy walki. I udowadnia, że jest prawdziwym twardzielem. Z półobrotu oczywiście. JATKA PO CAŁOŚCI.

CANAL+ Film godz. 21:40

Bejbi Blues - dramat obyczajowy Polska 2012; reż. Katarzyna Rosłaniec; wyst. Magdalena Berus, Nikodem Rozbicki, Mikołaj Lubek (110 min)

Natalia jest nastoletnią matką - chciała mieć dziecko, które mogłaby kochać. Wydaje się, że jej chłopak dla dziecka pragnie wydorośleć, lecz wciąż bardziej niż to dziecko, kocha nocne życie, deskorolkę i jointy. Panna Natalia chce być jednak samodzielna, więc odrzuca pomoc rodziców swojego chłopaka. Ale jej frustracja narasta, więc kiedy splot okoliczności otworzy przed nią drzwi do innego świata, wejdzie w nie oczywiście. Miał to być głos pokolenia, a według mnie to tylko jęk jakiś potworny albo pisk przeraźliwie cieniutki. PRETENSJONALNE.

TVP 2 godz. 22:20

Złoty środek - komedia Polska 2009; reż. Olaf Lubaszenko; wyst. Anna Przybylska, Szymon Bobrowski, Edward Linde-Lubaszenko, Cezary Pazura, Tamara Arciuch (115 min)

Przykro mi to pisać, bo prywatnie bardzo lubię pana Olafa Lubaszenkę, i bardzo lubię niestety nie prywatnie, bo jakoś się nie złożyło, panią Anię Przybylską, ale to jest jeden z najgorszych polskich filmów jakie miałem okazję zobaczyć. W skrócie wielkim: dziewczyna ukończyła studia prawnicze i właśnie rozpoczyna pracę. Jej pierwsza sprawa dotyczy starej kamienicy, której mieszkańcy są w opałach. Z pomocą wuja dziewczyna bierze udział w pewnej mistyfikacji. Ale dolepienie wąsów Annie Przybylskiej nie wystarczy do rozśmieszenia. GŁUPIE BARDZO NIESTETY.TVP 1 godz. 22:35

Pearl Harbor - melodramat wojenny USA 2001; reż. Michael Bay; wyst. Ben Affleck, Josh Hartnett, Kate Beckinsale (220 min)

Dwóch przyjaciół, jedna kobieta i Japończycy zbliżający się w swoich bombowcach. Dużo efektownych podniebnych pojedynków i lotniczych zdjęć, trochę rozdzierania serca, ale przede wszystkim pełen patosu i banału bardzo drogi manifest patriotyzmu twórców. Jest Styczeń 1941 roku, i nieświadom zbliżającej się masakry wojskowy pilot przystojniak romansuje sobie wzajemnie z jak on atrakcyjną pielęgniarką. A jak już wojna dla niego się zaczęła, to po jakimś czasie zostaje zestrzelony i uznany za zmarłego. Prawie cztery godziny o tym. SZKODA CZASU, CHYBA ŻE DO PRZYTULAŃ.

CANAL+ godz. 23:00

Miłość - dramat obyczajowy Polska 2012; reż. Sławomir Fabicki; wyst. Marcin Dorociński, Julia Kijowska, Dorota Kolak, Wojciech Mecwaldowski (110 min)

Młode małżeństwo, on jest architektem, ona ma posadę w miejskim ratuszu. A są ze sobą od liceum. Ale jest taki oto problem, że szef pani smali do niej swoje brudne cholewy. Ona mówi, że nie, że nigdy, i że to nie wypada, ale jednak do czegoś w końcu między nimi dochodzi. Do czego pani przyznaj się mężowi, który od tej chwili nie potrafi patrzeć na nią z wcześniejszym zakochaniem w oczach. I nie wie, czy chce z nią dalej żyć. Wypada zastanowić się nad tym co my byśmy w podobnej sytuacji zrobili. Ale nie wiem czy mi się chce przechodzić przez ten film po raz drugi. Chociaż to ważne sprawy, a film TRUDNY, ALE DAJE SIĘ ZOBACZYĆ.Ale Kino+ godz. 23:35

Noc żywych trupów (Night of the Living Dead) - horror USA 1968; reż. George A. Romero; wyst. Judith O'Dea, Russell Steiner, Duane Jones (120 min)

Jedna noc i siedem osób zabarykadowanych w domu na odludziu, którzy toczą dramatyczną walkę o życie z pojawiającymi się zewsząd zombiakami. A tocząc tę dramatyczną walkę o życie, odkrywają powoli swoje prawdziwe oblicza. ABSOLUTNA KLASYKA GATUNKU.

TVN 7 godz. 23:50

Potwory naszych czasów (I mostri oggi) - komedia Włochy 2009; reż. Enrico Oldoini; wyst. Diego Abatantuono, Carlo Buccirosso, Sabrina Ferilli, Giorgio Panariello (130 min)

Złożony z kilkunastu epizodów film w zabawny, ale i gorzki sposób prezentuje cechy człowieka, które od wieków pozostają niezmienne - cynizm, chciwość, obojętność, konformizm. CIEKAWOŚĆ.

Polsat godz. 0:35

Sposób na bezsenność (Dream for an Insomniac) - komedia romantyczna USA 1996; reż. Tiffanie DeBartole; wyst. Ione Skye, Jennifer Aniston, Mackenzie Astin (115 min)

Początkująca aktorka, czekając na wielką karierę, pracuje w kafejce w San Francisco. Gdy za barem staje nowy barman (bo gdzie miał stanąć?), pani zaczyna się nim bardzo interesować. Co nie dziwi, bo przystojny. Ale żeby zaraz robić o tym film??? Faktycznie, jeden z lepszych SPOSOBÓW NA BEZSENNOŚĆ.

SERIAL

Ale Kino+ godz. 20:10

Detektyw Murdoch (Murdoch Mysteries) - serial kryminalny Wielka Brytania/Kanada 2013; reż. Don McCutcheon; wyst. Yannick Bisson, Thomas Craig, Helene Joy (2x60 min)

Od nowa szósta, najnowsza seria, i dwa z niej pierwsze odcinki "Murdoch w powietrzu" i "Urwany film Winstona". W pierwszym Murdoch jest świadkiem pokazu lotniczego, podczas którego maszyna nagle uderza w budynek, ale we wraku samolotu znajduje martwą świnię zamiast pilota. A w drugim, w jednym z hoteli w Toronto zamordowany zostaje weteran wojny w północnej Afryce. Głównym podejrzanym jest jego najbliższy przyjaciel, którym jest... młody Winston Churchill. BEZ POŚPIECHU, STYLOWE, PODOBA SIĘ

TVP 2 godz. 21:45

Na sygnale - serial obyczajowy Polska 2014; reż. Krzysztof Kasior, Leszek Korusiewicz; wyst. Wojciech Kuliński, Dawid Wieteska, Monika Mazur (35 min)

Spin-Off "Na dobre i na złe" to jest podobno. Nie wiem, nie widziałem, ale tak jest promowany właśnie. W dodatku w mejlu który dostałem czytam również, że "Na sygnale" to w istocie serial akcji, który ukazuje dramatyczne wydarzenia, w najbardziej newralgicznym czasie tzw. "złotej godziny". W ratownictwie medycznym >>złota godzina<< to czas, w którym poszkodowany powinien znaleźć się na stole operacyjnym względnie w specjalistycznej jednostce pomocy - mówią twórcy serialu." Czwórka bohaterów, czyli załoga karetki reanimacyjnej: Wiktor, Piotr Martyna i Adam, w każdym odcinku jedzie do osób, których życie lub zdrowie jest zagrożone. Ratownicy muszą podejmować szybkie decyzje i zmagać się z nieoczekiwanymi okolicznościami. OJ, BOJĘ SIĘ, ŻE TO NIE BĘDZIE DOBRE, ALE JEST DO SPRAWDZENIA.Ale Kino+ godz. 22:10

Most nad Sundem - serial kryminalny Szwecja/Dania 2013; reż. Morten Arnfred; wyst. Sofia Helin, Kim Bodnia, Magnus Krepper (120 min)

Początek sezonu drugiego. W pierwszym odcinku pod mostem nad Sundem dryfowała opuszczona łódź. A w środku, pod pokładem odnaleziono przykutych pięć osób. I teraz trzeba dowiedzieć się dlaczego, co nie jest takie łatwe, bo jedni umierają, z innymi trudno się porozumieć. Dwiema ofiarami były młode dunki, z których jedna umiera, więc śledztwo dotyczy już morderstwa. Pani detektyw angażuje więc do sprawy Martina, tego samego z którym prowadziła śledztwo w pierwszym sezonie. I oczywiście robi się coraz smutniej. BARDZO DO ZOBACZENIA.

DOKUMENT

Planete+ godz. 20:50

In vitro na talerzu? (Will We Soon Be Aating In Vitro Meat?) - film dokumentalny Francja 2013; reż. Stéphane Gabet (95 min)

Mięso in vitro to mięso hodowane nie jako zwierze, ale od razu jako mięso. PETA wyznaczyła milion dolarów nagrody dla tego, komu uda się wyhodować mięso z probówki, oszczędzając przy tym życie zwierząt. Więc wyścig trwa, tyle że badania i eksperymenty chyba będą kosztowały więcej. A poza tym, jeśli komuś się to uda, to i tak zarobi na tym wielokrotność tego miliona z nagrody. Dla mnie to ciut dziwne, ale może jestem po prostu za stary. W każdym razie DUŻA CIEKAWOŚĆ.

ŁOWCY KICZU

Tele 5 godz. 20:00

Bestia (Savage) - film bardzo sensacyjny USA 2009; reż. Jordan Blum; wyst. Martin Kove, Tony Becker, Lisa Wilcox (105 min)

W Parku Narodowym szaleje pożar. Strażacy starają się opanować sytuację, ale zwierzęta nie pokładając wielkiej nadziei w ich staraniach uciekają w popłochu. Wśród tych zwierząt jest również Wielka Stopa. I spotkanie z Wielką Stopą niestety przerywa rutynowe czynności służbowe strażaków, bo stworzenie przedzierając się przez las niszczy wszystko i wszystkich, którzy dokumentują swego życiowego pech stając na jej drodze. NIESTETY BEZ WIELKICH ATRAKCJI.

SciFi Universal godz. 0:00

Era dinozaurów (Age of Dinosaurs) - film SF USA 2013; reż. Joseph J. Lawson; wyst. Treat Williams, Ronny Cox, Jillian Rose Reed (110 min)

Firmie biotechnologicznej z Los Angeles udaje się przywrócić dinozaury matce naturze. Ale Matka natura chyba ich nie chce. Więc gdy gady zbiegły ze swoich klat i klatek sieją wielki zamęt w mieście. A były strażak próbuje w tym zamęcie ratować swoją córkę. DZIEJE SIĘ, ALE NIC NIE WYNIKA.

* Wojtek Krzyżaniak - przez kilka minionych lat szef "Gazety Telewizyjnej" piątkowego dodatku do "Gazety Wyborczej", felietonista. Od lat pod wrażeniem telewizji: Teatru Telewizji, brytyjskich seriali, sitcomów i gadających głów, z których można się pośmiać. W Radiu TOK FM w soboty o godz. 12 prowadzi "Program Telewizyjny". Zaprasza do wspólnego oglądania w facebookowej grupie "W telewizji pokazali" (www.facebook.com/groups/telewidze/telewidze)

Tagi:

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX