Oscary 2016. Leonardo DiCaprio wreszcie ze statuetką! Najlepszy film? "Spotlight" [ZAPIS RELACJI]

 • poniedziałek, 29 lutego 2016
 • I to by było na tyle w naszej relacji na żywo. Dziękujemy, że byliście z nami przez całą noc, a teraz... wstajemy i do pracy. Przez cały dzień na kultura.gazeta.pl będą pojawiać się teksty podsumowujące 88. ceremonię rozdania Oscarów. O proszę, nawet pierwszy już jest. Dobrego tygodnia i filmowego roku!

  Oscary 2016. Nareszcie! Leonardo diCaprio ma pierwszego Oscara! Za to "Sly" Stallone z pustymi rękami

  Oscary 2016. Nareszcie! Leonardo diCaprio ma pierwszego Oscara! Za to "Sly" Stallone z pustymi rękami

  To był wręcz historyczny moment. Podczas 88. gali rozdania Oscarów mogliśmy wreszcie cieszyć się widokiem ściskającego statuetkę dla najlepszego aktora Leonardo diCaprio, który czekał na ten moment ponad dwadzieścia lat. Rozczarowany może być za to jeden z faworytów - Sylvester Stallone. Legendarny "Rocky" przegrał oscarowy wyścig. W kategorii najlepszy film bezkonkurencyjny okazał się "Spotlight"

 • "Spotlight" najlepszym filmem, Leonardo DiCaprio i Brie Larson z Oscarami aktorskimi. W głównych kategoriach obyło się bez niespodzianek. Ciekawiej było na drugim planie, gdzie zaskoczyć mogły zwycięstwa Marka Rylance'a i Alicii Vikander. Trzeci z rzędu Oscar dla Emmanuela Lubezkiego za zdjęcia i aż sześć statuetek "Mad Maksa: na drodze gniewu" - tak w skrócie prezentują się 88. nagrody Akademii.

 • Chris Rock bardzo płynnie zamyka galę. Już spada konfetti, kamery już robią odjazd. Transmisja się kończy.

 • "Spotlight" przebyło długą drogę. Jeszcze kilkanaście tygodni temu było murowanym faworytem, ale w ostatnich tygodniach plotkowano o zwycięstwie "Zjawy". A jednak, "Spotlight" zaatakowało na ostatniej prostej.

 • PILNE

  SPOTLIGHT!

 • A na scenie już Morgan Freeman. Gratulacje dla producentów i ostatnia kategoria - najlepszy film. Nominowani:

  "Big Short"

  "Most szpiegów"

  "Brooklyn"

  "Mad Max: Na drodze gniewu"

  "Marsjanin"

  "Zjawa"

  "Pokój"

  "Spotlight"

 • DiCaprio w pierwszej kolejności dziękował swojemu "bratu", Tomowi Hardy'emu! Potem przyszła kolej na Inarritu. Swoje podziękowania dostał także Martin Scorsese, z którym DiCaprio też zrobił wspólnie wiele dobrego. Teraz aktor mówi o efekcie cieplarnianym, zanieczyszczeniach, szkodliwych korporacjach, rdzennych plemionach... Nikt nawet nie śmie puścić muzyki, sygnalizującej zbyt długie przemówienie. Przecież czekał na to tyle lat...

 • Szósta nominacja, pierwsza statuetka, ostatni taki dzień w historii Internetu.

 • Oscar za rolę główną - "Zjawa" - LEONARDO DICAPRIO!!!

 • Najlepszy aktor? Oto nominowani, zapowiedziani przez Julianne Moore:

  Bryan Cranston - "Trumbo"

  Matt Damon - "Marsjanin"

  Leonardo DiCaprio - "Zjawa"

  Michael Fassbender - "Steve Jobs"

  Eddie Redmayne - "Dziewczyna z portretu"

 • Pierwsza nominacja i od razu Oscar - Brie Larson może cieszyć się ze statuetki za "Pokój". - To, co kocham w filmie to to, ile osób musi się zaangażować w to, żeby powstał - zaczęła aktorka, dalej przechodząc do podziękowań. Nie mogła pominąć swojego partnera filmowego, 9-letniego Jacoba Tremblaya.

 • Eddie Redmayne z nominacjami dla najlepszej aktorki:

  Cate Blanchett - "Carol"

  Brie Larson - "Pokój"

  Jennifer Lawrence - "Joy"

  Charlotte Rampling - "45 lat"

  Saoirse Ronan - "Brooklyn"

 • "Nie wierzę, że to się dzieje". Inarritu namaszcza też ostatecznie DiCapria (choć nie wprost). Czy Leo w końcu dostanie Oscara? Odpowiedź coraz bliżej.

  Nikt jeszcze tak bardzo nie przekroczył dzisiaj czasu na przemówienie. Muzyka gra, ale nikt nie śmie przerwać reżyserowi. Zwłaszcza że od dłuższego czasu mówi o Indianach i kwestiach rasy.

 • Oscar za reżyserię dla Alejandra Gonzaleza Inarritu za "Zjawę"! To jego drugi Oscar z rzędu! W poprzednim roku wygrał "Birdmanem", podobnie jak jego operator Emmanuel Lubezki! Ale Lubezki wygrał także dwa lata temu za "Grawitację", więc jest kogo gonić.

 • Czas na kategorię reżyseria:

  Adam Mckay - "The Big Short"

  George Miller - "Mad Max: Na drodze gniewu"

  Alejandro G. Inarritu - "Zjawa"

  Lenny Abrahamson - "Pokój"

  Tom McCarthy - "Spotlight"

  Nagrodę wręczy J.J. Abrams, który zarobił pewnie sporo na nowych "Gwiezdnych wojnach", ale niestety, jego najnowszy film nie został zauważony przez Akademię w najbardziej prestiżowych kategoriach.

 • Sacha Baron Cohen jako Ali G rzuca paroma pseudorasistowskimi żartami i wraz z Olivią Wilde przedstawia dwa ostatnie filmy nominowane w najważniejszej kategorii: