Disney pomalował białoskórych aktorów na planie 'Aladyna'. I teraz się tłumaczy

Disney tłumaczy, że zrobił to jedynie ze względów na 'specjalne umiejętności białych aktorów'.
1 Screen z filmu 'Alladyn' Screen z filmu 'Alladyn' Walt Disney Pictures

Disney przemalował aktorów "Alladyna"

Trwają pracę nad aktorską wersją 'Alladyna' w reżyserii Guya Ritchie'ego. Do premiery jeszcze sporo czasu, ale nowa produkcja Disneya już doczekała się pierwszego skandalu. Magazyn 'The Sunday Times' poinformował o szokującej sytuacji, która wydarzyła się na planie. Okazało się, że biali aktorzy zostali pomalowani, żeby móc zagrać ciemnoskóre postaci.

2 Aladyn (1992) Aladyn (1992) Aladyn (1992), reż. John Musker, Ron Clements, mat. prasowe

Disney przyłapany na gorącym uczynku

O sprawie poinformował Kaushal Odedra, dubler aktora grającego Aladyna, który miał widzieć dwudziestu statystów czekających na make-up:

- W jednej parze przyszli dwaj strażnicy pałacowi. Rozpoznałem jednego z nich - był aktorem rasy kaukaskiej, ale wyglądał jak opalony Arab - powiedział Odedra.

- Disney pokazuje, że kolor skóry, tożsamość i życiowe doświadczenie są czymś, co można nabyć i zmyć - dodał.

3 Aladyn (1992) Aladyn (1992) Aladyn (1992), reż. John Musker, Ron Clements, mat. prasowe

Disney nie mógł znaleźć ciemnoskórych kaskaderów?

W odpowiedzi na oskarżenia Disney wydał oświadczenie, w którym podkreśla, że jedynie 100 z 500 zatrudnionych aktorów to osoby o białym kolorze skóry. Pozostali członkowie obsady mają pochodzenie indyjskie, środkowowschodnie, afrykańskie, śródziemnomorskie i azjatyckie.

- Poświęciliśmy wiele uwagi na stworzenie jednej z największych i najbardziej zróżnicowanych obsad, jakie kiedykolwiek widziano na ekranie - odpowiedział rzecznik Disneya. - Różnorodność naszych aktorów była konieczna i tylko w nielicznych przypadkach, gdy chodziło o specjalne umiejętności i bezpieczeństwo (efekty specjalne, kaskaderów), pracownicy ekipy zostali poddani charakteryzacji - czytamy w oświadczeniu.

4 Kal Penn Kal Penn Kal Penn w serialu: Designated Survivor (2016), mat. prasowe

"Ktoś nie chciał wydać pieniędzy, żeby zrobić to dobrze"

Sprawę skomentował aktor pochodzenia indyjskiego - Kal Penn ("Dr House", "Wieczny student", "O dwóch takich, co poszli w miasto"): 

- Tak bardzo kocham @Disneya. Ale kiedy ich rzecznik mówi, że w 2018 roku zdecydowała się pomalować na brązowo 100 osób, ponieważ nie ma nas wystarczająco dużo, to znaczy, że ktoś nie chciał wydać pieniędzy, żeby to zrobić dobrze. Oczekujmy więcej i bądźmy lepsi w tym roku.

5 Aladyn (1992) Aladyn (1992) Aladyn (1992), reż. John Musker, Ron Clements, mat. prasowe

''To obraza dla całej branży''

Producent telewizyjny Riaz Meer, nazwał praktykę 'obrazą dla całej branży'.

- Talent nie zna rasy. Nie ma możliwości, aby azjatyccy statystycy nie mogli zaspokoić potrzeb filmu. Nieumiejętność zatrudnienia talentu o odpowiedniej tożsamości etnicznej, aby sprostać wyraźnym potrzebom tej produkcji, jest czymś złym. Oczekuję czegoś lepszego od innych filmowców - powiedział.

W aktorskiej wersji ''Aladyna'' wystąpią m.in. Mena Massoud (Aladyn), Will Smith (Dżin) i Naomi Scott (Jasmine). Film ma trafić do kin 24 maja 2019 roku.

Komentarze (1)
Disney pomalował białoskórych aktorów na planie 'Aladyna'. I teraz się tłumaczy
Zaloguj się
  • vomiting_frog

    Oceniono 2 razy 2

    No tak bo jak by ciapciatego hindusa ucharakteryzować na araba to by różnicy nie było?
    A może to był biały rasy nie kaukaskiej a śródziemnomorskiej takiej jak arabowie czy cześć hindusów jeśli w rasy wierzyć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX