13 piosenek, od których zakręci ci się łza w oku

Muzyka ma za zadanie wywoływać emocje. Wybraliśmy 13 piosenek, które wzruszają, a wysłuchanie ich wywołuje u słuchaczy smutek. Oto Najsmutniejsza Playlista Świata.

13 piosenek, od których zakręci ci się łza w oku

R.E.M. - Everybody hurts

Piosenka zespołu R.E.M., nagrana w 1992 r. Jest tak bardzo smutna, że była używana w wielu filmach, serialach i reklamach jako "TA smutna piosenka". Tekst celowo został napisany w bardzo prosty sposób, ponieważ miał trafiać do nastolatków. Okazało się jednak, że jego uniwersalne przesłanie porusza ludzi w każdym wieku.

13 piosenek, od których zakręci ci się łza w oku

Dżem - List do M.

Jeden z największych przebojów zespołu Dżem. Ryszard Riedel śpiewa o miłości między rodzicem a dzieckiem. A przede wszystkim o samotności. Stąd sławny cytat: "Samotność to taka straszna trwoga".

13 piosenek, od których zakręci ci się łza w oku

Eric Clapton - Tears in heaven

Piosenka napisana przez Erica Claptona po tragicznej śmierci jego syna. W zamierzeniu artysty była po prostu szczerym opisem uczuć po wielkiej tragedii. Nie miała być przebojem. Ale to chyba właśnie ta szczerość sprawiła, że utwór ten stał się sławny i porusza ludzi na całym świecie.

13 piosenek, od których zakręci ci się łza w oku

Johnny Cash - Hurt

Piosenka skomponowana przez zespół Nine Inch Nails. Sławniejszy jest jednak jej cover w wykonaniu Johnny'ego Casha. Artysta w latach 90. stał się mniej popularny i dopiero współpraca z producentem muzycznym Rickiem Rubinem przywróciła go powszechnej świadomości. W wyniku tej współpracy powstało jedno z najbardziej poruszających nagrań w historii. Jest to jeden z ostatnich utworów Casha i w pewnym sensie jego pożegnanie z publicznością.

13 piosenek, od których zakręci ci się łza w oku

Myslovitz - Chciałbym umrzeć z miłości

Utwór melancholijny, refleksyjny. Jego spokojne brzmienie sprawiło, że w swoim czasie był wielkim przebojem. Miłość jest celem życia chyba każdego z nas, a piosenka mówi o tym, że pięknie byłoby też umrzeć z miłości.

13 piosenek, od których zakręci ci się łza w oku

Nirvana - Something in the way

Smutek, mrok i charakterystyczna melodia. Kurt Cobain napisał tekst w czasie, gdy był bezdomny. Legenda głosi, że często nocował pod mostem. Prawda jest nieco inna: artysta sypiał wtedy w poczekalniach szpitalnych i u znajomych. Przytłoczenie ciężką sytuacją życiową jest w tej piosence bardzo widoczne. Co ciekawe, z uwagi na powolne tempo kompozycji pozostali członkowie zespołu mieli trudności z jego graniem i udało im się to opanować dopiero po dłuższym czasie.

13 piosenek, od których zakręci ci się łza w oku

Pezet - W moim świecie

Piosenka rapowa też musiała znaleźć się w naszym zestawieniu. Jej wykonawcą jest Pezet, znany między innymi z dynamicznych, imprezowych kawałków. Jednak w pewnym momencie życia postanowił nagrywać utwory bardziej refleksyjne. Wiele z nich wprost ocieka smutkiem. Jednym z pierwszych jest właśnie ten. Opowiada o strachu przed budowaniem relacji z innymi ludźmi.

13 piosenek, od których zakręci ci się łza w oku

The Beatles - Yesterday

Sławna melodia, smutny i prosty tekst. Opowiada o końcu związku między dwojgiem ludzi. Każdy to kiedyś przeżywał. I tęsknił do tego, co było wczoraj...

13 piosenek, od których zakręci ci się łza w oku

Sinead O'Connor - Nothing compares 2 U


Piosenka, którą skomponował Prince, ale stała się światowym hitem za sprawą Sinnead O'Connor. Opowiada o tęsknocie po utracie ukochanej osoby. Został do niej nakręcony jeden z najbardziej znanych teledysków. Ukazuje przede wszystkim twarz wokalistki. Łzy, które lecą po policzkach piosenkarki są prawdziwe. Nie były zaplanowane. Sinnead po prostu się wzruszyła.

13 piosenek, od których zakręci ci się łza w oku

Kazik - Gdybym wiedział to co wiem

Utwór Kazika z płyty "Melassa". Opowiada o uczuciu znanym każdemu. O żalu, że kiedyś nie było się mądrzejszym. Z upływem lat nabieramy mądrości (mniejszej lub większej) i łatwo wtedy spojrzeć z goryczą w przeszłość.

13 piosenek, od których zakręci ci się łza w oku

Pink Floyd - Wish you were here

Tematem tej piosenki jest utracona przyjaźń. Zainspirowało ją (tak jak wiele innych utworów zespołu) odejście Syda Baretta, wielkiego artysty, który borykał się z problemami psychicznymi. Jest oszczędna i prosta, a przez to jeszcze mocniejsza. Ciekawym rozwiązaniem muzycznym jest to, że melodia solówki gitarowej jest jednocześnie śpiewana przez wokalistę.

13 piosenek, od których zakręci ci się łza w oku

Adele - Someone like you

Chyba największy przebój Adele. Widać w nim wyraźnie kunszt wokalny tej piosenkarki. Tekst opowiada o próbie pogodzenia się z utratą ukochanej osoby. Szczególnie poruszająca jest wersja live, w której w pewnym momencie publiczność przyłącza się do śpiewania, a sama piosenkarka pod koniec zaczyna płakać.

13 piosenek, od których zakręci ci się łza w oku

Samuel Barber - Adagio for Strings

Jest to jedna z najbardziej znanych amerykańskich kompozycji, a jej przeszywający smutek spowodował, że bywała wykorzystywana w wielu filmach (np. w "Plutonie" i w "Człowieku słoniu"). W ankiecie BBC została wybrana najsmutniejszą kompozycją w historii muzyki. Niewiele osób jest w stanie nie uronić łzy, słuchając "Adagio for Strings" Samuela Barbera.

Komentarze (144)
13 piosenek, od których zakręci ci się łza w oku
Zaloguj się
 • ateistaoddziecka

  Oceniono 45 razy 37

  Gdzie the Cure? Joy Division?
  Ale i tak wszystko to razem to wesołe disco polo przy Epitaph King Crimson...

 • jacek.boczkowski

  Oceniono 37 razy 27

  A ten "smutas" wszechczasów:
  To ostatnia niedziela
  dzisiaj się rozstaniemy,
  dzisiaj się rozejdziemy
  na wieczny czas.
  To ostatnia niedziela,
  więc nie żałuj jej dla mnie,
  spojrzyj czule dziś na mnie
  ostatni raz.

 • herbb

  Oceniono 25 razy 15

  Tomaso Albinoni - Adagio G Minor
  Michal Urbaniak - ManhattanMan/Dług
  Pietro Mascagni - Cavalleria Rusticana
  Ennio Morricone - Chi mai
  Francis Lai - Love Story Finale
  Maurice Jarre - Unchained melody
  Maciej Zieliński - Temat Adama
  Tomasz Stańko - Pożegnanie z Marią
  Eduard Artemyev - Spaleni słońcem
  Angelo Badalamenti - Laura Palmer's Theme

 • giggs88

  Oceniono 14 razy 12

  Z niewymienionych tutaj jeszcze tak na szybko:

  Manic Street Preachers - 4st 7lb
  The Cure - The Sam Deep Water As You
  Joy Division - Atmosphere
  Archive - Again
  Neil Young - Cortez the Killer
  Mogwai - R U Still In 2 It
  Dinosaur Jr - Alone
  Jackson C. Frank - You Never Wanted Me
  Interpol - Rest My Chemistry
  Talk Talk - Renee
  Portishead - Roads
  Low - Lullaby
  Slint - Washer

 • tabularsnail48

  Oceniono 12 razy 10

  Wszystko to ciekawe i smutne kawalki, ale zabraklo najwazniejszego Leonarda Cohena. Do kazdej jego plyty powinni dodawac zyletki :)

 • chrstff57

  Oceniono 14 razy 8

  Mnie dolowala Piesn Pan Jezus juz sie zbliza w wykonaniu niegdysiejszego proboszcza,brzmialo to jak grozba.
  A poza tym Marsz zalobny Chopina-kwintesencja smutku.

 • piotrus009

  Oceniono 12 razy 8

  Adagio to nie piosenka.
  Brakuje czegoś z Radiohead, nikt nie dołuje tak jak oni ;-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX