Wszyscy kibicowali Leo, ale to Ennio Morricone dłużej czekał na swojego Oscara

Ennio Morricone z Oscarem za ścieżkę dźwiękową do filmu

Ennio Morricone z Oscarem za ścieżkę dźwiękową do filmu "Nienawistna ósemka", Oscary 2016 (MIKE BLAKE / REUTERS / REUTERS)

Leonardo DiCaprio wreszcie dostał statuetkę po 23 latach od pierwszej nominacji, ale być może to Ennio Morricone bardziej cieszył się z wygranej.

Ennio Morricone, autor muzyki do ponad 500 filmów, wygrał pierwszego Oscara w swojej karierze. 87-letni włoski kompozytor został wyróżniony przez Akademię za ścieżkę dźwiękową do "Nienawistnej ósemki" Quentina Tarantino. W 2007 roku Akademia uhonorowała go co prawda za całokształt twórczości, ale włoskiemu kompozytorowi nigdy wcześniej nie udało się wygrać w swojej kategorii (muzyka).

Jako kompozytor Morricone podpisał najsłynniejsze ścieżki dźwiękowe w historii kina - stworzył muzykę m.in. do kultowych spaghetti westernów Serio Leone (m.in. "Dobry, zły, brzydki", "Za garść dolarów" z Clintem Eastwoodem), filmów Piera Paolo Pasoliniego oraz takich hitów, jak "Coś" Johna Carpentera czy "Cinema Paradiso" Giuseppe Tornatore. 87-letni Morricone był wcześniej nominowany do Oscara pięciokrotnie: za "Niebiańskie dni", "Misję", "Nietykalnych", "Bugsy'ego" i "Malenę". 

W ostatnim roku Włoch, po długich namowach ze strony Quentina Tarantino, zdecydował się napisać muzykę do "Nienawistnej ósemki", za którą zdobył szereg nagród, w tym Złoty Glob oraz BAFTA.

W niedzielny wieczór 87-letni kompozytor wygrał swojego pierwszego Oscara. Kiedy odbierał statuetkę z rąk Pharella Williamsa i Quincy'ego Jonesa, wzruszony artysta podziękował swoim współpracownikom na czele z Quentinem Tarantino. - Za każdą wspaniałą ścieżką dźwiękową stoi wybitny film, który stanowi źródło inspiracji - mówił ze sceny Dolby Theatre laureat.

87-letni Morricone stał się jednocześnie najstarszym oscarowym zwycięzcą w historii.

Zobacz także
 • Zbigniew Wodecki ''Miałem szczęście do ludzi''. Dziś 1. rocznica śmierci Zbigniewa Wodeckiego. Jutro premiera ostatniej niedokończonej płyty artysty
 • Marilyn Monroe Marilyn Monroe nie chciała zrobić tego zdjęcia przez 5 lat. Dziś jest kultowe
 • 'Kill Bill: Vol. 1' 15 szczegółów z filmów, które prawdopodobnie przeoczyłeś
Komentarze (22)
Wszyscy kibicowali Leo, ale to Ennio Morricone dłużej czekał na swojego Oscara
Zaloguj się
 • nienoto

  Oceniono 48 razy 48

  Morricone to geniusz muzyki filmowej. Dobrze że dostał Oscara. Zresztą to chyba nie częste, o ile w ogóle się zdarzyło że ktoś dostaje "normalnego" Oscara kilka lat po tym za całokształt twórczości

 • pandzik

  Oceniono 22 razy 22

  wreszcie

 • donpedroso

  Oceniono 17 razy 17

  Mistrz.

 • badziewiak66

  Oceniono 10 razy 10

  Przypomnę tylko niektóre filmy z bardzo bogatego dorobku Enio :
  Dawno temu w Ameryce ( 1984 )
  Misja ( 1988 )
  Bugsy ( 1991 )
  Sprzedawca marzeń ( 1995 )
  Karol - papież, który pozostał człowiekiem ( 2006 )
  Nienawistna ósemka ( 2015 )

 • white_lake

  Oceniono 17 razy 7

  ja nie kibicowałam Leo, więc nie "wszyscy"

 • Oceniono 4 razy 4

  Mistrz i ta statuetka jemu się nalezała właśnie jemu ,jego muzyka jest piekna i pełna subtelności
  bardzo lubie Tego kompozytora pisał cudowną muzyke od zawsze i myślę że jeszcze długo, jego
  muzyka będzie nas ubogacać

 • tinley

  Oceniono 9 razy 3

  Sprawa Morricone pokazuje tylko poziom tego całego debilnego biznesu pod tytułem oscary. Mierny aktorzyna jakim jest dicaprio dostaje Ocara za jakiś marny film a facet który tworzy genialne rzeczy musi czekac na nagrodę niemal do grobowej deski. Morricone juz za muzykę do Mojżesza powinien miec pomnik a nie tylko Oscara. No ale cóż... nagradza się jakieś miernoty byle przynosiły kasę z zysków a dla muzyki to do kin mało kto chodzi. tym bardziej niekoniecznie współczesny widz ceni sztukę która tworzy ktos taki jak EM.

 • heresy

  Oceniono 3 razy 3

  Tarantino olał galę, bo nie był nominowany?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX