Maciej Stuhr gwiazdą zagranicznej produkcji. "Czerwony kapitan" już w czeskich i słowackich kinach

Maciej Stuhr w filmie

Maciej Stuhr w filmie "Czerwony Kapitan" (Youtube.com)

Polscy aktorzy coraz częściej pojawiają się w zagranicznych produkcjach, gdzie grają już nie tylko w epizodach, ale stają się konkurencją dla swoich kolegów po fachu. Na ekranach czeskich i słowackich kin 10 marca zadebiutował "Czerwony kapitan" z Maciejem Stuhrem w roli głównej.

W ostatnich latach trzymaliśmy kciuki za karierę Joanny Kulig, która oczarowała publiczność w "Sponsoringu" czy "Kobiecie z piątej dzielnicy", Daniela Olbrychskiego, partnerującego na ekranie samej Angelinie Jolie w "Salt" czy Agnieszki Grochowskiej występującej w "Systemie". W ten weekend odbyła się premiera "Niewinnych" francuskiej reżyserki Anne Fontaine, w których w rolach głównych zobaczymy całą plejadę polskich aktorek na czele z Agatą Kuleszą i Agatą Buzek. Teraz do grona aktorów rozwijających europejską karierę dołączył Maciej Stuhr. Czeski "Czerwony kryminał" to ekranizacja bestsellerowej powieści Dominika Dána.

Czeskie kino kryminalne z polskimi akcentami

Akcja "Czerwonego kapitana" jest osadzona na początku lat 90., w momencie rozpadania się Czechosłowacji. Na placu budowy zostaje odnaleziony szkielet noszący ślady tortur. Richard Krauz (w tej roli Maciej Stuhr), ambitny młody porucznik wydziału zabójstw, zaintrygowany tym makabrycznym znaleziskiem, za wszelką cenę stara się rozwiązać zagadkę, do której kluczem jest czaszka z wbitym w nią gwoździem. Podążając za dowodami i poszlakami Krauz odkrywa kolejne elementy układanki powiązań byłej czechosłowackiej SB z nową policją i niektórymi dostojnikami Kościoła.

Postać, w którą wciela się Stuhr, jest w Czechach i na Słowacji uznawana wręcz za kultową. Film jest opisywany jako rasowy kryminał czerpiący z konwencji amerykańskiego kina sensacyjnego. Reżyser Michal Kollár podkreśla ponadto, że inspirował się także m.in. filmami Władysława Pasikowskiego.

Na ekranie Stuhrowi partnerują m.in. Old ich Kaiser, Marián Geišberg oraz Martin Finger. Autorem zdjęć jest Kacper Fertacz ("Ostatnia rodzina", "Hardkor Disko", "Deep Love"). Film jest międzynarodową koprodukcją firm ze Słowacji, Czech i Polski. Zdjęcia do filmu były realizowane w Bratysławie, Pradze i Krakowie.

Czeska i słowacka premiera "Czerwonego kapitana" odbyła się 10 marca 2016 roku. Do polskich kin film trafi latem 2016.

Zobacz też: felietony Macieja Stuhra "W krzywym zwierciadle" >>

Zobacz także
 • Zbigniew Wodecki ''Miałem szczęście do ludzi''. Dziś 1. rocznica śmierci Zbigniewa Wodeckiego. Jutro premiera ostatniej niedokończonej płyty artysty
 • Marilyn Monroe Marilyn Monroe nie chciała zrobić tego zdjęcia przez 5 lat. Dziś jest kultowe
 • 'Kill Bill: Vol. 1' 15 szczegółów z filmów, które prawdopodobnie przeoczyłeś
Komentarze (110)
Maciej Stuhr gwiazdą zagranicznej produkcji. "Czerwony kapitan" już w czeskich i słowackich kinach
Zaloguj się
 • dodgethis

  Oceniono 85 razy 69

  Czeska i słowacka premiera "Czerwonego kapitana" odbyła się 10 marca 2016 roku. Do polskich kin film trafi latem 2016.

  Ktoś go niesie na piechotę do Polski?
  Polityka dystrybucyjna polskich dystrybutorów w pełnej krasie.

 • grajag

  Oceniono 58 razy 36

  Ale tych trolli pisiorskich pan Maciek uwiera. Trafił w samo sedno ich nadętej mentalności. Brawo panie Maćku!!! i gratuluję filmu.

 • ptakoryb

  Oceniono 46 razy 32

  Idę!

 • Max Neutrino

  Oceniono 49 razy 31

  ma naprawdę dobry akcent. Gratuluję. Ja sam mówię po słowacku i jestem pod wrażeniem

 • white_lake

  Oceniono 43 razy 29

  BRAWO!

 • w.zboralski

  Oceniono 44 razy 24

  Ja od dawna mówię, że Czechy będą miejscem, do którego pod rządami PiS będa uciekać polscy artyści, pisarze, satyrycy, piosenkarze... To będzie bezpieczny kraj dla naszej inteligencji a jednocześnie tak blisko, przy Polsce :(

 • yattawawa

  Oceniono 41 razy 19

  Pisiokom puscily zwieracze i pada gowniany deszcz.

 • xjerzy1

  Oceniono 34 razy 18

  ...oglądałem w Pradze, kapitalny film z morałem jak mit czy bajka. Myslę ze nasza cenzura wytnie trochę zdjęć. Warto jechać i zobaczyć !!!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX