Ta jedna scena filmowa miała wywołać światowy kryzys w modzie. Clark Gable ściągnął koszulę i...

Kiedy w jednej ze scen hollywoodzkiej komedii z lat 30. "Ich noce" Clark Gable ściągnął koszulę i pokazał światu nagą klatkę piersiową, cały świat zamarł. "Gdzie jest jego podkoszulek?!", grzmieli zszokowani Amerykanie.

Chwila, w której oczom zdumionych widzów ukazał się zupełnie nagi tors aktora, bez podkoszulka, rozpoczęła prawdziwą rewolucję obyczajową. W latach 30. pokazać się bez podkoszulka było rzeczą zupełnie nie do pomyślenia. Możliwe, że jeden gest gwiazdora zrujnował całą branżę bieliźnianą, doprowadzając do potężnego spadku w produkcji klasycznych podkoszulków. 

 

Gest aktora uświadomił mężczyznom w całej Ameryce, że skoro największy gwiazdor Hollywood nie potrzebuje podkoszulka, żeby czuć się komfortowo, być może nikt nie powinien go nosić? Na efekty nie trzeba było długo czekać.

Według danych zebranych przez prasę krótko po wyczynie Gable'a sprzedaż podkoszulków spadła aż o 40 proc., a niektóre źródła podają nawet spadek 80 proc. Mimo że legenda Gable'a bez wątpienia przyczyniła się znacząco do kryzysu bieliźniarskiego, pojawiły się także głosy sugerujące, że zanikanie popularności podkoszulków po premierze "Ich nocy" to jedynie przypadek. W 1934 roku, kiedy film wchodził na ekrany, wciąż trwał Wielki Kryzys. Być może mężczyźni zrezygnowali z podkoszulków z powodu trudnej sytuacji ekonomicznej, a nie z powodu wywrotowej jak na owe czasy sceny filmowej? Dziś nie sposób już tego jednoznacznie zweryfikować.

Nie bez znaczenia jest z pewnością także fakt, że we wrześniu 1934 roku odbył się 22-dniowy strajk pracowników branży tekstylnej. - Przerwa w pracy bardzo poważnie odbiła się na przemyśle bieliźniarskim - pisano wówczas w "The New York Times".

A co jeśli brawura Gable'a to wyłącznie element skrzętnie zaplanowanej kampanii reklamowej, która miała na celu przedłużenie kontraktu w wytwórni? Pewnie nigdy się już nie dowiemy. Bez wątpienia jednak etykietka niegrzecznego chłopca pomogła aktorowi już za kilka lat przejść do historii kina legendarną rolą Rhetta Buttlera w "Przeminęło z wiatrem". Może gdyby wcześniej nie ściągnął koszuli w "Ich nocach", nigdy nie wypowiedziałby słynnej kwestii: "szczerze, moja droga? Nic mnie to nie obchodzi".

Mimo że legenda nie została nigdy jednoznacznie zweryfikowana, branża bieliźniarska została zrujnowana i nie odzyskała strat aż do wybuchu II wojny światowej, kiedy rozpoczęto masową produkcję podkoszulków do żołnierskich mundurów.

Clark GableClark Gable Fot. AP

Więcej o:
Komentarze (7)
Ta jedna scena filmowa miała wywołać światowy kryzys w modzie. Clark Gable ściągnął koszulę i...
Zaloguj się
 • Krzysztof Fornalik

  Oceniono 68 razy 46

  ARTYKUŁ O PODKOSZULKU CLARKA WYWOŁAŁ KRYZYS W ŚWIATOWYM DZIENNIKARSTWIE.

  Kiedy na portalu gazeta.pl gimbus ms pokazał światu swoje wypociny, cały świat zamarł. "Gdzie się podziało rzetelne dziennikarstwo?" - grzmieli wszyscy. Wypociny gimbusa uświadomiły tysiącom innych gimbusów, że skoro redakcja ogólnopolskiej gazety nie potrzebuje zatrudniać dziennikarzy, żeby czuć się komfortowo, to może dziennikarzem mógłby być każdy z nich? Na efekty nie trzeba było długo czekać.

  Wg zebranych danych sprzedaż GW spadła 40% rok do roku, a niektóre źródła wspominają o 80%. Mimo, że wypociny ms znacząco przyczyniły się do kryzysu w dziennikarstwie, pojawiły się głosy, że to jedynie przypadek. Być może przyczyną był rozkwit internetu? Nie bez znaczenia jest również fakt, że w 2015 roku nastąpił atak terrorystyczny na redakcję Charlie Hebdo.

  A co jeśli wypociny ms to jedynie skrzętnie zaplanowana akcja mająca na celu przedłużenie kontraktu z reklamodawcami? Pewnie nigdy się nie dowiemy. Może gdyby nie wypocił tego artykułu, Adaś M. nigdy nie wypowiedziałby słynnej kwestii: "Zwolniliśmy korektora dla dobra czytelników".

  Mimo, że legendy nigdy nie potwierdzono, branża dziennikarska została zrujnowana i nie odzyskała strat aż do wybuchu III wojny światowej, kiedy gazety zaczęły być masowo wykorzystywane do prowizorycznego zakrywania dziur w butach.

 • voila-de-bug

  Oceniono 58 razy 28

  Co to za z dupy artykuł? Film w latach trzydziestych z aktorem z gołym torsem spowodował nagły spadek sprzedaży podkoszulków, ale w sumie to ludzie i tak byli biedni, więc może dlatego nie kupowali tylu podkoszulków, a może to dlatego że był strajk pracowników branży tekstylnej, a w sumie to nie wiemy, i tak nie ważne, ważny że stworzyliśmy artykuł na stronę główną gazety o długości gimnazjalnej pracy domowej a po bokach mogliśmy upchnąć reklamy.

 • rikol

  Oceniono 2 razy 2

  Piękne zęby.

 • yellowzebra

  0

  Czyli wychodzi na to, że rewolucja seksualna nastąpiła w Ameryce, a potem przeszła do Europy i innych części świata. Bardzo wymowna jest ta scena, kiedy kobieta ucieka za parawan, aby oddzielić się od zalotnego Gable'a, znaczy to, że jeszcze w latach 30-tych zarysowana była widoczna granica pomiędzy kobietami, a mężczyznami. Czyli od tego czasu, panowie częściej zaczęli prezentować się nago, a co za tym przysżło wkrótce i panie.

 • sisterofmercy007

  Oceniono 3 razy -1

  By rozśmieszyć koleżanki na planie filmowym wyciągał sztuczną szczękę...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX