Oscary 2017. To się nazywa debiut! Dokument 21-letniej Polki wśród 10 filmów walczących o Oscara!

Więzi - kadr z filmu

Więzi - kadr z filmu (reż. Zofia Kowalewska/fot. Studio Munka-SFP)

"Więzi" Zofii Kowalewskiej jako jedyny polski krótkometrażowy film dokumentalny znalazł się na tegorocznej tzw. shortliście do Oscara. Film 21-letniej reżyserki dzieli krok od oscarowej nominacji.

„Więzi” to prawdziwy debiut - pracę nad dokumentem, którego bohaterami są dziadkowie reżyserki, Zofia Kowalewska rozpoczęła jeszcze w klasie maturalnej. Film opowiada historię Barbary i Zdzisława, którzy są małżeństwem z 45-letnim stażem. Osiem lat temu Zdzisław zostawił Barbarę i zamieszkał z kochanką. Zdecydował się jednak wrócić do żony. Barbara przyjęła go z powrotem. Powrót do wspólnego życia w jednym mieszkaniu okazuje się jednak dla małżeństwa trudny. Zdzisław proponuje zorganizowanie jubileuszu ich związku.

- To ogromne wyróżnienie. Jestem bardzo szczęśliwa i poruszona. Kłaniam się nisko moim dziadkom, którzy z zaufaniem, odwagą i otwartością podzielili się ze mną swoją historią. Dziękuję ekipie oraz wszystkim, którzy przyczynili się do powstania filmu. To jest nasz wspólny sukces. – mówiła tuż po ogłoszeniu shortlisty Zofia Kowalewska.

Oprócz „Więzi” na shortliście znalazło się także 9 innych dokumentów, a szansę o przejście do drugiej tury głosowania miało aż 61 filmów. 24 stycznia dowiemy się, czy "Więzi" znajdą się w piątce nominowanych dokumentów.

Autorką zdjęć do „Więzi” jest Weronika Bilska, za dźwięk odpowiadał Krzysztof Ridan. Film zmontował Jerzy Zawadzki, a producentem wykonawczym i koproducentem dokumentu jest Katarzyna Zariczny Produkcja Filmowa.

Oscary 2017 zostaną wręczone 26 lutego 2017 roku w Dolby Theatre.

Rozpoznasz najlepsze filmy wojenne po jednym kadrze? [QUIZ]
1/13Jaki tytuł nosi ten film?
Zobacz także
Komentarze (16)
To się nazywa debiut! Film 21-letniej Polki wśród 10 walczących o Oscara!
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 35 razy 29

  Nie neguję sukcesu, ale może jednak przydało by się ciut więcej informacji o autorce, reszcie realizatorów i szczegółach realizacji?

  Bo przecież trudno uwierzyć, że kręcony w warunkach domowych (czym? smartfonem? :-))
  film 21 letniej amatorki, jakimś przypadkowym cudem trafił do Akademii Filmowej w Los
  Angeles i przeszedł oscarowe sito?

 • mer-llink

  Oceniono 11 razy 11

  P.S> do: @siwywaldi:
  film p. Kowalewskiej nie "przypadkowym cudem trafił do Akademii Filmowej w Los
  Angeles i przeszedł oscarowe sito".
  To, że znalazł się na tzw. shortliście, czyli w półfinale, to wynik głosowania Sekcji Dokumentalnej Akademii amerykańaskiej, czyli specjalistów, i to jest sukces pełną gębą.

 • mer-llink

  Oceniono 10 razy 10

  I bardzo dobrze!!!
  Brawo pani Kowalewska!!!

 • a.kudla5

  Oceniono 12 razy 10

  Tego typu filmow powinno woecej powstawac i powinny byc dostepne w Tv.

 • siekieraaxe

  Oceniono 3 razy 3

  Moze zastąpi
  KONDRATIUKA?
  OBY!

 • Fi Stach

  0

  Co to jest koproducent?
  Za słownikiem:
  kopro- «pierwszy człon wyrazów złożonych wskazujący na ich związek znaczeniowy z nawozem, kałem, gnojem, też z czymś plugawym, sprośnym»

 • Black Swan

  Oceniono 7 razy -7

  skoro "walczy" o nagrodę Oskara to musi być to strasznie nudny film... Jakoś tak się w ostatnich trzech latach złożyło, że tylko kiepskie filmy te nagrody zdobywają... Sprawdzicie sobie rankingi sprzedaży biletów czy dvd to sami zobaczycie jakim uznaniem widów cieszą się wybory dokonane przez szanowne gremium profesjonalistów z Hollywood... Kiedyś ta nagroda coś znaczyła a dziś to jest to samo co "pokojowa nagroda Nobla" bo do takiego zeszmacenia doprowadzili lewacy forsując na chama ta swoją propagandę...

 • gangaseiro

  Oceniono 56 razy -50

  Nie sadze,ze ta debiutantka dostanie sie do koncowego odliczania.Temat - zalosny.Co tam moze byc interesujacego?Dziadyga,ktory chcial sobie na koncowce zycia nieco zaszalec seksualnie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX