;

"The Square": Złota Palma w Cannes nie jest przyznawana byle komu. Ten film po prostu trzeba zobaczyć

Ruben Östlund nie bez powodu dostał Złotą Palmę na Festiwalu Filmowym w Cannes. Jego "The Square" zasłużyło na nagrodę. Od najbliższego piątku film będzie można zobaczyć w kinach.

Po nagradzanym "Turyście" Östlund wraca ze swoim najnowszym obrazem "The Square". Obiecujemy - nie zawiedziecie się.

"The Square": jak jedno wydarzenie zmienia całe życie

"The Square" zaczyna się od drobnego wydarzenia, którego skutki powoli narastają, by na sam koniec doprowadzić do efektownego finału. W centrum wydarzeń znajduje się Christian (zagrany genialnie przez Claesa Banga) - kurator w muzeum sztuki nowoczesnej w Sztokholmie. Przez cały czas trwania filmu Christian staje przed skrajnymi wyborami. Östlund testuje na nim człowieczeństwo, z zamiłowaniem też doprowadza bohatera do utraty kontroli nad swoim życiem. Christian z człowieka, który panuje nad wszystkim, zamienia się w mężczyznę, który nie panuje absolutnie nad niczym.

'The Square', reż: Ruben Östlund, dystr: Gutek Film'The Square', reż: Ruben Östlund, dystr: Gutek Film mat. prasowe

Ale to tylko jedna z warstw filmowej opowieści, którą Östlund pokazuje widzowi. "The Square" ma szkatułkową konstrukcję, jedno wydarzenie prowadzi do kolejnych, często zupełnie nieoczekiwanych. Dodatkowo Östlund rozprawia się z oderwaną od rzeczywistości sztuką współczesną. Christian jako kurator z pełną powagą musi podchodzić do najdziwniejszych pomysłów artystów - niezależnie od tego, jak bardzo absurdalne by one nie były.

'The Square', reż. Ruben Östlund, dystr. Gutek Film'The Square', reż. Ruben Östlund, dystr. Gutek Film mat. prasowe

Kwintesencją jest wystawna kolacja, na którą wkracza mężczyzna udający dzikiego goryla - oczywiście w ramach "instalacji artystycznej". Artysta przekracza kolejne granice, a widzowie... Dość powiedzieć, że scena ta była w filmie improwizowana - uczestnicy spotkania nie wiedzieli, do czego jeszcze posunie się udawany goryl, a ten bez żenady robił dokładnie to, co robią prawdziwe małpy - pokazywał swoją dominację. Do tej roli Östlund zatrudnił zresztą Terry'ego Notary, który profesjonalnie wciela się w małpy w różnych filmach - grał np. w trzech częściach "Planety Małp" czy w "Kongu: wyspie czaszki".

'The Square', reż. Ruben Östlund, dystr. Gutek Film'The Square', reż. Ruben Östlund, dystr. Gutek Film mat. prasowe

"The Square": tym razem będzie Oscar?

Dwa lata temu Östlund zaprezentował publiczności swój film "Turysta". Dramat został doceniony przez widzów, sam reżyser bardzo też liczył na nominację do Oscara. Niestety, tę otrzymała w 2015 m.in. "Ida" i rosyjski "Lewiatan". Dla "Turysty" zabrakło miejsca. Teraz jednak ogromne szanse na statuetkę ma właśnie "The Square".

Östlund odebrał Złotą Palmę za najlepszy film na festiwalu w Cannes. Na ogłoszenie nominowanych filmów do Nagrody Akademii musimy jeszcze poczekać kilka miesięcy, ale tym razem Östlund najpewniej ją otrzyma. Czy za nominacją pójdzie również sam Oscar? Tego dowiemy się dopiero w przyszłym roku. My nie mamy wątpliwości - Złota Palma z Cannes to bez wątpienia nie ostatnia nagroda dla "The Square".

Sprawdź, czy znajomość kina idzie w parze z pamięcią matematyczną
1/13Film o przygodach Jamesa Bonda z 1967 roku nazywa się:
Zobacz także
Komentarze (11)
"The Square": Złota Palma w Cannes nie jest przyznawana byle komu. Ten film po prostu trzeba zobaczyć
Zaloguj się
 • Demian Bosy

  Oceniono 14 razy 8

  1."Östlund testuje na nim człowieczeństwo, z zamiłowaniem też doprowadza bohatera do utraty kontroli nad swoim życiem” Mocne!
  2 "The Square" ma szkatułkową konstrukcję, jedno wydarzenie prowadzi do kolejnych, często zupełnie nieoczekiwanych."
  Tu jako czytelnicy musimy pokiwać głową: Tak! Tak!
  Tak właśnie się dzieje ze szkatułkowymi konstrukcjami -- jedno wydarzenie prowadzi do następnego. Jest to bardzo dziwny (nieoczekiwany) sposób prowadzenia narracji, nie do tego przecież życie nas przyzwyczaja.
  Potem nie chciało mi się czytać -- mam nadzieje ze tekst ten to efekt google translator, bo jeżeli ktoś kto ma ambicje pisania o sztuce, pisze takie rzeczy, to brak mi słów.
  Mam ochotę wytestować na autorze człowieczeństwo i doprowadzić go do utraty kontroli nad życiem i szkatułkowo zdekonstruować.

 • uunnxx

  Oceniono 7 razy 7

  Nie wiem o czym jest ten film ale w konstrukcji szkatułkowej chodzi o coś zupełnie innego, niż zostało to opisane w tekście.

 • r0ger

  Oceniono 3 razy 3

  Postanowiłem od tej pory komentować jedynie komentujących. W pierwszych słowach mojego listu powiem tylko: ja pie......

 • kowal616

  Oceniono 6 razy 2

  "Obraz otrzymał już główną nagrodę na Festiwalu Filmowym w Cannes. Östlund odebrał Złotą Palmę za najlepszy obraz"

  mogliscie jeszcze w 5 razy wcisnac 'obraz' w kolejnych zdaniach. z reszta myslalem ze to byl festiwal filmowy a nie wystawa obrazów...

 • zboj_z_maczuga

  0

  Widziałem ten film w sobotę, na pokazie przedpremierowym i choć daje do myślenia to jednak po laureacie Złotej Palmy spodziewałem się więcej...

 • takorzeczezara

  Oceniono 5 razy -1

  Z wyjątkiem "Człowieka z żelaza" - jednego z najgorszych polskich filmów.
  Ale czego sie nie robi dla polityki.

 • arnoldbuzdygan

  Oceniono 11 razy -1

  Nadal nie mam pojęcia o czym jest ten film, więc po co było tyle klepać?

  ps
  Żaden człowiek nie ma kontroli nad swoim życiem - pomiata nami los.

 • yosemitesam

  Oceniono 7 razy -5

  Szkatułkowa konstrukcja powiadacie? Zanim się wybiorę do kina, na wszelki wypadek dokładnie przyjrzę się szkatułce, w której moja baba trzyma różne nieużywane od lat pizdryki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane