Najsłynniejszy polski żart o wędkarzu doczekał się filmu! W obsadzie Marian Dziędziel i Piotr Cyrwus [ZWIASTUN]

Zmyślona, internetowa historia o ojcu-wędkarzu stała się tak popularna, że posłuży jako scenariusz do filmu z gwiazdorską obsadą.

Kilka lat temu mało kto podejrzewał, że opowieść zaczynająca się od słów ''Mój stary to fanatyk wędkarstwa'', znana dużej części użytkowników polskiego Internetu jako najsłynniejsza polska pasta, doczeka się własnej ekranizacji filmowej - i to w gwiazdorskiej obsadzie.

Wszystko zaczęło się od historii, którą wymyślił i napisał na forum jeden z użytkowników, znany jako Malcolm XD. Opowieść o ojcu-wędkarzu, który kochał łowić ryby i kolekcjonował czasopisma wędkarskie szybko stała się hitem. Ludzie wklejali ją na różne fora i pod posty na Facebooku. Od tamtej pory przeczytało ją ponad pół miliona osób.

Fragment pasty o fanatyku wędkarstwa (pisownia oryginalna):

"Mój stary to fanatyk wędkarstwa. Pół mieszkania zaj***ne wędkami najgorsze. Średnio raz w miesiącu ktoś wdepnie w leżący na ziemi haczyk czy kotwicę i trzeba wyciągać w szpitalu bo mają zadziory na końcu. W swoim 22 letnim życiu już z 10 razy byłem na takim zabiegu. Tydzień temu poszedłem na jakieś losowe badania to baba z recepcji jak mnie tylko zobaczyła to kazała buta ściągać xD bo myślała, że znowu hak w nodze.

Druga połowa mieszkania zaj***na Wędkarzem Polskim, Światem Wędkarza, Super Karpiem xD itp. Co tydzień ojciec robi objazd po wszystkich kioskach w mieście, żeby skompletować wszystkie wędkarskie tygodniki. Byłem na tyle głupi, że nauczyłem go into internety bo myślałem, że trochę pieniędzy zaoszczędzimy na tych gazetkach ale teraz nie dosyć, że je kupuje to jeszcze siedzi na jakichś forach dla wędkarzy i kręci gównoburze z innymi wędkarzami o najlepsze zanęty itp. Potrafi drzeć mordę do monitora albo wypie**olić klawiaturę za okno. Kiedyś ojciec mnie wk***ił to założyłem tam konto i go trolowałem pisząc w jego tematach jakieś losowe głupoty typu karasie jedzo guwno. Matka nie nadążała z gotowaniem bigosu na uspokojenie. Aha, ma już na forum rangę SUM, za naj***nie 10k postów."

Cały tekst pasty znajdziecie tutaj >>

Fenomen "pasty"

Pasta (z angielskiego "copy and paste", czyli "kopiuj, wklej" ) to zmyślona, zabawna historia publikowana w Internecie, kopiowana i rozpowszechniana przez innych użytkownikowników. Tak, jak w przypadku "Pasty o fanatyku wędkarstwa", opowieść umieszczona na forum zaczyna żyć własnym życiem.

Internetowa historia o wędkarzu stała się tak popularna, że powstanie o niej film fabularny! Jego twórcy wygrali konkurs na najlepszy scenariusz i dostali od Krakowskiego Klastra Filmowego dotację wartą 110 tys. złotych. “Fanatyk” w reżyserii Michała Tylki opowie o losach ojca-wędkarza, jego przyjacielu Zbyszku i walce o łódkę. Współautorem scenariusza jest Malcolm XD - oryginalny autor pasty.

Making of FANATYK Official VideoMaking of FANATYK Official Video fot. Fanatyk Film, kadr Youtube

W tytułowej roli zobaczymy Piotra Cyrwusa. W filmie zagrają także Marian Dziędziel, Jacek Strama, Anna Radwan, Tomasz Schimscheiner i Dariusz Kowalski, czyli Janusz Tracz z “Plebanii”.

Większość aktorów wystąpi w filmie epizodycznie. Zależało mi na tym, by wszystkie role, ze statystami włącznie, były grane przez zawodowców – opowiada Tylka w Gazecie Wyborczej.

Był jeden wyjątek. Napisałem do Lecha Wałęsy, czy nie zechciałby zagrać w finałowej scenie filmu, gdy ojciec „sprzecza się” ze wspólnikami o prawo do korzystania z łódki. Nie odpisał. Potem zgodził się na to Jan Nowicki, więc dla Wałęsy mogłoby i tak już nie być miejsca – zdradza reżyser.

Data premiery nie jest jeszcze znana. Wiadomo, że film potrwa pół godziny. Zobaczcie, jak wyglądała praca na planie "Fanatyka":

 
Więcej o:
Komentarze (54)
Najsłynniejszy polski żart o wędkarzu doczekał się filmu! W obsadzie Marian Dziędziel i Piotr Cyrwus [ZWIASTUN]
Zaloguj się
 • smarekdarek

  Oceniono 59 razy 55

  Pewnie będzie 100 razy lepszy, niż polskie komedie romantyczne, które komediami są tylko z nazwy. Czekam :)

 • typowy_wyborca_pisu

  Oceniono 58 razy 50

  A propos szczania do zlewu. Kiedyś jeszcze w gimbazie był taki Michał co zawsze był przygotowany na lekcje, zawsze miał zadania domowe, dobrze się uczył itp. Pewnego dnia pojechałem na rower i koło Biedronki jak chciałem przejechać na drugą stronę ulicy(jechałem po ścieżce rowerowej przy chodniku) patrzę na prawo- nic nie jedzie, na lewo też no to jadę, a że światło miałem zielone to niczego się nie bałem i później jeszcze przez park jechałem i w końcu do domu.

 • sokolasty

  Oceniono 27 razy 25

  Jeszcze jeden o wędkarzu

  Dwie psiapsióły w kawiarni.
  - Ten mój mąż to jakiś dziwny. Co sobotę na ryby jeździ, taki zapalony wędkarz, to mu kołowrotek na urodziny kupiłam. Ten rozpakowuje, ogląda ze świecącymi oczyma, a potem mówi: Ładne. Co to?

 • spoko-spoko

  Oceniono 23 razy 21

  Idzie gosc plaza i w oddali widzi wedkarza. Mysli sobie, jak podejde to zapytam czy biora. Jak powie ze biora to ja mu takiemu H..jowi to zawsze biora. A jak powie ze nie biora to mu powiem takiemu H..jowi to nigdy nie biora. Wreszcie zbliza sie i pyta, biora? A wedkarz. WYP..RDALJ GNOJU

 • sokolasty

  Oceniono 45 razy 19

  To jest najsłynniejszy żart? Nie znam...

  Za to o wędkarzach znam taki:
  Dwóch wafli z roboty, jeden po pięćdziesiątce, drugi dwudziestoparolatek, rozprawiają podczas przerwy o życiu, rybach, zanętach, aż nagle młody:
  - Ty, jak ty to robisz, że cię staro na ryby pozwala?
  - Wiesz, ja się o zgodę nie pytam. W piątek wieczór znoszę do auta wszystkie swoje wędki, wodery, przynęty, zanęty, żyłki i obowiązkowo stołeczek. W sobotę rano, jak już staro wstanie, podnoszę kołdrę, i z wyrazem najwyższego obrzydzenia padom do niej: "Spasłaś się jak świnia! To ma być żona?" Ona mnie wówczas awanturę karczemną, wyrzuca mnie z domu, więc ja do auta i wio, nad rzekę.
  Młody zrobił wedle schematu. Zapakował cały do auta ekwipaż, rano w sobotę podnosi kołdrę, pod którą leży jego naga dwudziestoparoletnia żona, i już ma się odezwać... ale zatrzymał się, i pomyślał: "A, pies trącał te ryby"

 • amorvertical

  Oceniono 23 razy 15

  Qrcze, zawsze się boję kiedy słyszę, że na planie było fantastycznie i wszyscy świetnie się bawili. Zazwyczaj bawią się nie za swoje, więc niby to rozumiem, ale potem jeszcze gonią do kina

 • sector23

  Oceniono 17 razy 9

  Dwóch zapalonych wędkarzy spotyka się po latach na szkolnym zjeździe.
  Wymieniają doświadczenia chwalą się sukcesami wędkarskimi egzotycznymi miejscami połowów, sprzętem itd.....
  Schodzi na życie prywatne. Pierwszy mówi, że wędkarstow to taka jego pasja, że nie miał czasu i nie zdecydował sie na małżeństwo - wędkarstwo to dla niego wszystko!
  Drugi ze skrucha przyznaje, że się ożenił. Ten pierwszy zaniepokojony pyta, czy nie odciąga go to od pasji wędkowania na co pada odpowiedz, że nie. No ale skoro się ożeniłeś rezygnując w jakiejś części ze swojej pasji, to zapewne jakaś piękna kobieta jest? Eeeee nie odpowida ten drugi. No to prymioty charakteru wyjatkowe mieć musi. tez nie odpowiada ten drugi. To zapewne bogata z domy - okazało się, ze wcale, To może seks jakiś wyjątkowy i namietna niesamowicie. Okazuje się, że kolega nawet nie skonsumował małżeństwa. No to ten pierwszy kompletnie juz zdezorientowany pyta o powód decyzji o małżeństwie. na co kolega wędkarz odpowiada:
  - ...."stary żebyś ty wiedział jakie ona ma robaki"!!!!

  I tak to jest mniej więcej z tymi wędkarzami, tyle, że ci w przeciwieństwie do myśliwych nie są w swojej manii tak szkodliwi

 • octopusdei

  Oceniono 32 razy 6

  Jeżeli ten film będzie równie zabawny jak ta "pasta", której nie dałem rady zmęczyć, może dlatego, że bluzgi i prymitywne, mało oryginalne opowiastki jakoś mnie nie bawią, to nie wróżę furory. Jedyna nadzieja dla nieopatrznych widzów to to, że produkcja będzie trwała 30 minut, może jakoś przeżyją. A w to, że na planie wszyscy świetnie się bawili chętnie uwierzę aż dziw, że coś z tego pamiętają.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX