Władysław Kowalski nie żyje. Aktor filmowy i teatralny miał 81 lat

Władysław Kowalski, odtwórca setek ról filmowych i teatralnych, zmarł w wieku 81 lat. O śmierci aktora poinformował Olgierd Łukaszewicz, prezes Związku Artystów Scen Polskich.

Władysław Kowalski był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie z 1959. Zadebiutował w tym samym roku w roli Chucha w spektaklu "Kapelusz pełen deszczu" Michaela Vincente Gazzo w reż. Andrzeja Wajdy w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, gdzie występował do 1960.

Następnie można było go zobaczyć na deskach teatrów warszawskich: w teatrze Ateneum w latach 1960-1974 i Powszechnym w latach 1974-2005. Od 2005 był aktorem Teatru Dramatycznego im. Gustawa Holoubka w Warszawie. Za swoje role teatralne otrzymał dziesiątki nagród.

Na przestrzeni całej swojej kariery aktorskiej odegrał kilkadziesiąt ról między innymi Jerzego w serialu Janusza Morgensterna "Kolumbowie" czy Jankiela w "Panu Tadeuszu" Andrzeja Wajdy. Zagrał też w takich filmach jak "Ucieczka z kina wolność", "Podwójne życie Weroniki", "Rozmowy przy wycinaniu lasu" oraz "Katyń". W ostatnich latach zagrał w filmach "Panie Dulskie" Filipa Bajona, "Body/Ciało" Małgorzaty Szumowskiej i "Bogowie" Łukasza Palkowskiego. 

Symbol epoki

Olgierd Łukaszewicz podkreślił, że Władysław Kowalski był jednym z największych aktorów, który zagrał w sztukach reżyserowanych przez wybitnych reżyserów. Jednocześnie miał specyficzną osobowość. - Wydawała się krucha, bardzo delikatna, neurasteniczna, a jednak mająca w sobie niezwykłą siłę przyciągania - mówił prezes ZASP. Wspominał, że Władysław Kowalski był miłym i ciepłym kolegą.

- Żegnamy kogoś, kto jest symbolem epoki, kiedy polska kultura nabrała naprawdę niezwykłego waloru artystycznego, zarówno w teatrze, jak i w filmie - podkreślił.

Dumny ojciec

Był ojcem reżysera teatralnego Jakuba Kowalskiego. W 2013 roku wraz z synem wziął udział w akcji "Rodzice, odważcie się mówić" Kampanii Przeciw Homofobii.

Aktor Władysław Kowalski na plakacie z synem KubąAktor Władysław Kowalski na plakacie z synem Kubą Fot. materiały prasowe

Więcej o:
Komentarze (55)
Władysław Kowalski nie żyje. Aktor filmowy i teatralny miał 81 lat
Zaloguj się
 • pt.nut

  Oceniono 107 razy 107

  Niezwykle inteligentny aktor. Żal patrzeć, jak odchodzi człowiek, który potrafił BYĆ Kolumbem.

 • mona_3

  Oceniono 107 razy 105

  Świetny aktor teatralny, niezapomniany Jerzy z Kolumbów, żal

 • amenominakanushi-pan-poczatku

  Oceniono 100 razy 98

  Niedziela smutnych wiadomości.
  Wyrazy współczucia rodzinie.

 • zebrzec

  Oceniono 61 razy 61

  Przede wszystkim Mistrz w "Mistrzu i Małgorzacie" w rezyserii Macieja Wojtyszki...:( z 1987 roku

 • layla666

  Oceniono 58 razy 58

  Wiele wspaniałych ról. A dla mnie na zawsze pozostał Jerzym z "Kolumbowie rocznik 20", wrażliwym jakby nieobecnym. Patrząc na to czarno białe zdjęcie widzę człowieka, któremu czas nie zabrał uroku młodości. Nie wiem czy grał bo był świetnym aktorem, czy nie musiał grać bo taki był.

 • burn74

  Oceniono 57 razy 57

  Michnikowski,Ordon, a teraz Kowalski... jakże bardzo smutno...

 • dziennikarz12

  Oceniono 54 razy 54

  cudowny aktor i czlowiek!!! prawdziwi artysci odchodza a dzisiaj mamay tylko celebrytow i czerwone durne dywany!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX