Gęsty, trzyma w napięciu do samego końca. Film "Wieża. Jasny dzień" zasłużył na wyróżnienia

"Wieża. Jasny dzień" Jagody Szelc to jeden z tych debiutów, o których będzie się mówiło jeszcze przez wiele lat. Premiera już 23 marca.

"Wieża. Jasny dzień" nie trafiła jeszcze na ekrany polskich kin, a już jest jednym z najciekawszych filmów tej wiosny. Pierwszy pokaz miał miejsce we wrześniu podczas 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Od tego momentu produkcja zdobywa kolejne wyróżnienia - Złote Lwy za debiut reżyserski i scenariusz dla Jagody Szelc, Paszport "Polityki" w kategorii film, "Złotego Szczeniaka" za drugoplanową kreację aktorską kobiecą dla Małgorzaty Szczerbowskiej. A to zapewne nie koniec.

Szelc w wyjątkowy sposób połączyła w swoim debiucie wiele gatunków. Widać nawiązania do Polańskiego, wprawne oko znajdzie również Lanthimosa. Jest metafizycznie, z każdą minutą atmosfera coraz bardziej się zagęszcza, widz czuje, że lada moment na ekranie "coś" się stanie. A finał? Nie rozczarowuje.

Fabułę zbudowano naokoło jednego z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego Polaka - pierwszej komunii. To właśnie w tym momencie w uporządkowane, racjonalne życie Muli (w tej roli genialna Anna Krotoska) i Michała (Rafał Cieluch) oraz ich dziecka wkracza Kaja (Małgorzata Szczerbowska) - siostra Muli. Kaja, choć zaproszono ją na wydarzenie, nie była spodziewanym gościem. Mula nie widziała swojej siostry od lat, i kiedy ta pojawia się w rodzinnym, odciętym od świata domu, kiedy wkracza w jej racjonalny, uporządkowany świat, zaczynają się dziać rzeczy niepokojące. Kaja jest bowiem biologiczną matką małej Niny. Ma swój powód, dla którego wróciła do rodzinnego domu. I zdecydowanie nie jest to tylko pierwsza komunia jej (i nie jej) córki.

"Wieża. Jasny dzień", reż. Jagoda Szelc, scen. Jagoda Szelc. W rolach głównych: Anna Krotoska, Małgorzata Szczerbowska, Anna Zubrzycki, Dorota Łukasiewicz-Kwietniewska, Rafał Kwietniewski, Rafał Cieluch

Te książki każdy zna! Sprawdź, czy pamiętasz literackie pary
1/19Jan Skrzetuski rywalizował z Bohunem o:
Zobacz także
  • Zbigniew Wodecki ''Miałem szczęście do ludzi''. Dziś 1. rocznica śmierci Zbigniewa Wodeckiego. Jutro premiera ostatniej niedokończonej płyty artysty
  • Marilyn Monroe Marilyn Monroe nie chciała zrobić tego zdjęcia przez 5 lat. Dziś jest kultowe
  • 'Kill Bill: Vol. 1' 15 szczegółów z filmów, które prawdopodobnie przeoczyłeś
Skomentuj:
Gęsty, trzyma w napięciu do samego końca. Film "Wieża. Jasny dzień" zasłużył na wyróżnienia
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX