Naukowcy przeanalizowali skrypty z kilku tysięcy filmów. Opracowali sposób na sukces kasowy produkcji

Jak zrobić film, by odniósł sukces kasowy? Naukowcy znaleźli na to sposób.

Naukowcy przeanalizowali dane z ponad 6 tysięcy skryptów filmowych, przefiltrowali je przez wiele algorytmów. Tym samym znaleźli emocje bohaterów, których losy najchętniej oglądali widzowie, a co za tym idzie - filmy te stawały się hitami kasowymi. Analizy przedstawiają się jasno. 

Wiemy, że kiedy mówimy o produkcji filmowej, to mała grupa ludzi podejmuje decyzje za widzów. Zasadniczo w badaniu usiłowaliśmy słuchać widzów, aby zobaczyć, czego naprawdę chcą - mówi w "The Guardian" Ganna Pogrebna, profesor ekonomii behawioralnej na Uniwersytecie w Birmingham, która była kierownikiem zespołu badawczego.

Badacze podzielili produkcje na różne profile emocjonalne: film prowadzi widza w schemacie "od zera do bohatera", druga kategoria to zupełnie odwrotna sytuacja - od bohatera do zera, trzecia - upadek bohatera, który potrafi się podnieść, kolejna to sukces bohatera, który później upada.

Naukowcy wyróżnili także profil filmu, który pokazuje radosne chwile bohatera, po których następuje jego upadek, jednak całość kończy się happy endem. Takim filmem jest np. "Kopciuszek". Ostatnia kategoria pokazuje początkowo ciężkie losy postaci, po których następuje przełamanie kryzysu, ale jego historię kończy trudny upadek (przykład: "Edyp").

Po przeanalizowaniu danych, specjaliści wskazali, że ludzie najchętniej oglądają filmy z postaciami, którzy potrafią podnieść się z upadku. Sukces kasowy filmu gwarantuje schemat "wesoły-smutny-wesoły". 

Nie próbujemy zabić przemysłu filmowego, staramy się zobaczyć, co się najbardziej podoba. Sądzę, że nie jest to ograniczenie, wręcz przeciwnie może pozwolić firmom na większą pomysłowość - powiedziała Ganna Pogrebna.

JT

 

Więcej o:
Komentarze (9)
Naukowcy przeanalizowali kilka tysięcy filmów. Opracowali sposób na sukces
Zaloguj się
 • amorvertical

  Oceniono 21 razy 17

  To tłumaczy dlaczego polskie filmy są do dupy. Obowiązujący u nas schemat to: Jest do dupy, chleją rzygają, szczają do szafy, umiera żona, a potem już tylko gorzej.

 • Oceniono 20 razy 14

  "wesoły-smutny-wesoły" znaczy - nie ma Kaczyńskiego u władzy, Kaczyński rządzi, i znów nie ma Kaczyńskiego u władzy a wszyscy żyli długo i szczęśliwie :)

 • kapitan.kirk

  Oceniono 10 razy 10

  Nie kto inny, a sam Kurt Vonnegut jr. już kilkadziesiąt lat temu napisał bardzo sensowną rozprawkę na ten temat, tj. o tym jak prowadzone są losy bohaterów w dziełach literackich i filmowych. Na podstawie prostych wykresów nie tylko wykazał w niej co od zarania cywilizacji sprzedaje się w nich najlepiej (jest dobrze - nagły upadek - powoli robi się z powrotem dobrze, a nawet jeszcze lepiej), ale też - na wpół serio - że bardziej od powyższego skomplikowany schemat fabularny baśni o Kopciuszku jest bliźniaczo podobny do Biblii, a najprostszy i zarazem najdziwniejszy prawdopodobnie schemat ma miejsce w przypadku "Przemiany" Franza Kafki (proszę sobie wyobrazić taki wykres: niezamożny, bezbarwny i nieustannie poniżany przez rodzinę oraz szefów komiwojażer budzi się pewnego ranka i stwierdza, że zamienił się w ogromnego paskudnego robala, a następnie po wielodniowych męczarniach zdycha ;-)
  Pozdrawiam

 • koenzymq10

  Oceniono 7 razy 3

  aha, "scripts" to po ang. niby "skrypty". A może gimbaza z krypty wyszła właśnie?

 • masofrev

  Oceniono 6 razy 0

  > przeanalizowali skrypty z kilku tysięcy filmów.

  A ja sądziłem, że skrypty są na uczelniach a filmy tworzy się na podstawie scenariuszy... Ale co ja tam wiem, przecież nie pracuję w Agorze!

 • brzmski

  Oceniono 6 razy 0

  ... trztery wesela i... pogreb?!!

 • Oceniono 9 razy -1

  No proszszsz ... naukowcy doszli do wniosków, o których żydowscy (w sensie pozytywnym) macherzy z Hollywood wiedzą już od kilkudziesięciu lat? Kto płaci tym naukowcom i ile? Tez chce być naukowcem! :)))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX