Wajda i Kieślowski trafili na listę BBC. Krytycy wybrali najlepsze zagraniczne filmy wszech czasów

Filmy Andrzeja Wajdy i Krzysztofa Kieślowskiego znalazły się w zestawieniu 100 najlepszych zagranicznych filmów, które wybierali na prośbę BBC międzynarodowi krytycy.

BBC opublikowało listę 100 najlepszych nieanglojęzycznych filmów, które do tej pory powstały w historii kina. Pierwsze miejsce zajął film "Siedmiu samurajów" Akiry Kurosawy, zaś 100. "Pejzaż we mgle" Theodorosa Angelopoulosa.

Lista została utworzona na podstawie wyników głosowania aż 209 krytyków filmowych z całego świata. Niestety żaden z nich nie był z Polski. Nie zabrakło za to naszych sąsiadów z Niemiec czy Słowacji.

Filmy Andrzeja Wajdy i Krzysztofa Kieślowskiego wśród najlepszej 100 z całego świata

209 krytyków z 43 krajów świata wybrało 100 najlepszych filmów, które nakręciło 63 reżyserów z 24 różnych państw. Co ciekawe, bohaterowie tych obrazów mówią w zaledwie 19 odmiennych językach. Okazuje się, że 27 najwyżej ocenianych filmów nakręcono w języku francuskim, następnych 12 w języku mandaryńskim i po 11 w językach włoskim i japońskim.

Z drugiej strony, znalazło się także kilka języków reprezentowanych tylko w jednym filmie: białoruski z "Idź i patrz" z 1985 roku, rumuński z "4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni" oraz język wolof z senegalskim obrazem "Touki Bouki".

Jak na filmy polskich reżyserów głosowali międzynarodowi krytycy?

Wiemy, że na film "Popiół i diament" Andrzeja Wajdy zagłosowali jednogłośnie krytycy z USA, Indii, Rosji i Izraela. Film Krzysztofa Kieślowskiego wybrali znawcy z Turcji, Południowej Afryki, Chin, USA, Meksyku, Brazylii, Kolumbii, Indii, Egiptu, Tajwanu czy Izraela. Co ciekawe, zgłaszali też jego inne filmy takie jak "Dekalog 1", "Trzy kolory: Czerwony" i "Biały", "Krótki film o zabijaniu", "Podwójne życie Weroniki", "Krótki film o miłości" i "Amator".

Film Andrzeja Wajdy "Popiół i diament" znalazł się na 99. miejscu tego ciekawego zestawienia. To z niego pochodzi legendarna scena, w której Zbigniew Cybulski jako Maciek Chełmicki podpala kieliszki ze spirytusem, które symbolizują poległych w wojnie kolegów z oddziału AK.

 

Z kolei "Trzy kolory: Niebieski" Krzysztofa Kieślowskiego uplasowały się na miejscu 64. W tej części słynnej trylogii polskiego reżysera zagrała niezapomniana Juliette Binoche, a muzykę napisał Zbigniew Preisner. To pierwsza z części trylogii, której następne części "Trzy kolory. Biały" i "Trzy kolory. Czerwony".

Tytułowe trzy kolory to nawiązanie do barw francuskiej flagi i haseł Wielkiej Rewolucji Francuskiej: wolność, równość, braterstwo. "Niebieski" opowiada o wolności osobistej na przykładzie historii 30-letniej Julie, która w wypadku traci męża i córeczkę. Film dostał Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji w 1993 roku, Juliette Binoche Cezara dla najlepszej aktorki w 1994 roku.

 

Lista 100 najlepszych zagranicznych filmów - kto i jak głosował?


Głosowanie trwało w sierpniu i wrześniu 2018 roku. Każdy krytyk mógł zagłosować na 10 filmów. Musieli ustawić je w kolejności od najbardziej ulubionych, gdzie "1" oznacza ich zdaniem najlepszy obraz. Za pierwsze miejsce produkcji przypadało 10 punktów, a za każde następne odejmowano po jednym punkcie. Kiedy zebrano ankiety od wszystkich, podliczono wyniki i na tej podstawie wybrano zwycięzcę - "Siedmiu samurajów". Tutaj znajdziecie pełną listę. 

W badaniu brali udział znawcy kinematografii z Wielkiej Brytanii, Kolumbii, Palestyny, Meksyku, Nigerii, Brazylii, Turcji, Azerbejdżanu, Południowej Afryki. Kanady, USA, Indii, Francji, Hiszpanii, Belgii, Czarnogóry, Irlandii, Słowenii, Izraela, Australii, Niemiec, Chin, Korei Południowej, Rosji, Rumunii, Egiptu, Argentyny, Słowacji, Chile, Japonii, Austrii, Seri, Gruzji, Singapuru, Włoch, Grenady, Chile, Francji, Kirgistanu, Estonii i Tajwanu,

Więcej o:
Komentarze (48)
BBC wybrało 100 najlepszych zagranicznych filmów wszech czasów. Na liście Wajda i Kieślowski
Zaloguj się
 • maskon13

  Oceniono 10 razy 10

  Może warto wspomnieć, że na liście BBC 100 najlepszych amerykańskich filmów na 12 miejscu jedt Chinatown Romana Polańskiego.

 • e-mars

  Oceniono 8 razy 8

  Mimo wszystko zadziwia brak Ziemi Obiecanej Wajdy, ale wszystko jest sprawą gustu. Dla mnie to może i europejski film wszechczasów.

 • czytakczynie12

  Oceniono 8 razy 6

  Filmy Kieślowskiego w połączeniu z muzyką Preisnera to metafiazyka. Genialny reżyser.... Wajda i Kieślowski byli za już za życia docenieni na świecie.

 • komercyjny02

  Oceniono 4 razy 2

  Skoro sto lat niepodległości, to może zaproponujmy listę 10 (tylko dziesiątka, bowiem szybkie skomponowanie setki mogłoby być trudne) najlepszych polskich filmów ostatniego stulecia. Najlepiej takich, które miałyby szansę zainteresować zagranicę.
  Oto moje typy (kolejność alfabetyczna):
  Amator
  Człowiek z marmuru
  Dzień świra
  Nóż w wodzie
  Perła w koronie

  Pociąg
  Popiół i diament
  Rękopis znaleziony w Saragossie
  Zezowate szczęście
  Ziemia obiecana

 • vodnique

  Oceniono 6 razy 2

  Dlaczego tu tez obowiazuje idiotyczna kategoria 'film obcojezyczny'? No bo nawet jesli hollywood musi sobie w ten sposob zapewnic dodatkowe miliony zysku z akcji reklamowej pod tytulem 'oskary', to dlaczego jak piesek na smyczy musi podazac za nim rzekomo niezalezne i obiektywne BBC???

 • vald

  Oceniono 1 raz 1

  Krytycy jak to krytycy .Zwykle albo chcą być oryginalni , albo nie wszystkie filmy widzieli, albo nic nie zrozumieli, lub nie chcieli.
  Bardziej wiarygodny byłby ranking filmów na które głosowaliby reżyserzy.
  Mnie brakuje np. w tym zestawieniu filmu "Pamiętnik znaleziony w Saragossie" "Ziemia obiecana" "Noce i dnie"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX