Premiera pierwszego polskiego serialu oryginalnego Netfliksa. "1983" można obejrzeć na całym świecie

"1983" to pierwszy w pełni zrealizowany po polsku i w Polsce serial stworzony przez Netflix. Co trzeba wiedzieć, zanim zacznie się go oglądać? Np. to, że pomysł na całą produkcję narodził się, kiedy Maciej Musiał poprosił scenarzystę o pomoc.

"1983" to pierwszy w pełni polski projekt Netfliksa. Jest polska obsada, polskie reżyserki, polscy operatorzy i polskie plenery i na wskroś polska fabuła, choć to alternatywna wersja naszej historii. Na 30 listopada zaplanowano ogólnoświatową premierę 8-odcinkowego serialu. Wszyscy chętni widzowie z dostępem do Netfliksa mogą go od piątku zobaczyć i przekonać się na własnej skórze, o co jest tyle hałasu.

"1983" - fabuła i jak narodził się na nią pomysł

"1983" pokazuje, jak inaczej wyglądałyby losy świata, gdyby w Polsce historia potoczyła się zgoła inaczej. Serial to opowieść o naszym kraju w alternatywnej rzeczywistości, w którym nie było solidarnościowego przełomu, nie było Okrągłego Stołu i nie było stanu wojennego.

To opowieść o Polsce, w której komunizm nigdy nie upadł, o Polsce, która zmieniła się w państwo policyjne po serii zamachów terrorystycznych, gdzie za to obywatelom żyje się całkiem dostatnio.

Głównymi bohaterami są świeżo upieczony absolwent prawa, pełen ideałów chłopak, który w dodatku jest beniaminkiem obecnego systemu - dość powiedzieć, że umawia się z córką jednego z państwowych notabli. W tej roli wystąpił Maciej Musiał.

Pewnego dnia w jego ręce dostają się dokumenty, które naprowadzają go na trop spisku sprzed blisko 20 lat. Okazuje się, że zamachy, które zmieniły oblicze Polski, były starannie zaplanowane i są w nie zamieszani ludzie, którzy po tych wszystkich latach nie cofną się przed niczym, by tajemnica nie wyszła na jaw. Młody student z pomocą wybitnego, choć oczywiście skonfliktowanego z przełożonymi, śledczego z milicji, bada tajemniczą sprawę. Tutaj popisał się Robert Więckiewicz.

Scenariusz wymyślił i napisał jednak amerykański specjalista, Joshua Long. Jak przyznał w wywiadzie z Spidersweb, cały projekt zaczął się od zwykłej przyjacielskiej przysługi.

Maciej Musiał poprosił go bowiem, żeby napisał scenę dla jego agenta w Hollywood. Panowie razem wymyślili postaci idealistycznego studenta prawa i cynicznego milicjanta, którzy wspólnie pracują nad rozwikłaniem tajemniczej sprawy. 

Z małej sceny z tą dwójką narodziła się cała reszta. Long podkreśla, że wybrał lata 80. w Polsce dlatego, że doskonale pamięta, jak te czasy wyglądały w USA. Wtedy też ze swoim ojcem skrupulatnie śledził doniesienia z naszego kraju i szczerze powiedział:

To, co stało się w Polsce, zmieniło cały świat. Na lepsze.

Co scenarzysta "1983" wiedział o Polsce zanim napisał scenariusz?

Joshua Long w wywiadzie dla Spidersweb, opowiedział, że spędził w Polsce sześć lat i na własne oczy widział, jak nasz kraj zmienia się po zmianie ustroju. Sam określił ten czas renesansem kulturowym i finansowym, co więcej podkreślił:

Przez ten czas doświadczyłem tego, co to znaczy być Polakiem i jak widzą samych siebie sami Polacy. Podróżowałem po całym kraju i widziałem wiele, sporo się dowiedziałem na temat historii.
Nie możesz poruszać się po polskich miastach i nie zwrócić uwagi na to, że historia jest widoczna wszędzie.

I musimy przyznać, że ta historia jest też widoczna w najnowszym serialu Netfliksa. Nie tylko ta zmyślona, ale też całe prawdziwe tło, które jest punktem wyjścia dla historii. Long postarał się, żeby wszystko, co czerpie z rzeczywistości, było jak najlepiej dopracowane:

Konsultowałem się z ludźmi, którzy żyli w tamtych czasach, ponieważ to jedyna część serialu, która rozgrywa się w tym prawdziwym świecie. Musiało to być wiarygodne i autentyczne.

"1983" - co jeszcze trzeba wiedzieć? 

Najnowszy serial wyreżyserowały aż cztery kobiety filmu: Katarzyna Adamik, Olga Chajdas, Agnieszka Holland i Agnieszka Smoczyńska. W obsadzie poza Maciejem Musiałem i Robertem Więckiewiczem znaleźli się też: Michalina Olszańska, Andrzej Chyra i Zofia Wichłacz. W znakomitej obsadzie znaleźli się także: Edyta Olszówka, Mirosław Zbrojewicz, Krzysztof Wach, Patrycja Volny, Wojciech Kalarus, Mateusz Kościukiewicz oraz Ewa Błaszczyk.

Więcej o:
Komentarze (25)
Premiera pierwszego polskiego serialu oryginalnego Netfliksa. "1983" można obejrzeć na całym świecie
Zaloguj się
 • wujekdolf

  Oceniono 7 razy 7

  dobra, niektórym może się nie podobać - przyznaję - ale po paru odcinkach (i po zrozumieniu czemu są takie auta) jest to bardzo "subtelny" pstryczek od pani Holland dla pisiorów :)

 • komentarz

  Oceniono 9 razy 7

  Właśnie oglądam pierwszy odcinek i odnoszę przemożne wrażenie, że to jest o PiS.

 • RAFF HELM (MONSTERENERGY)

  Oceniono 10 razy 6

  Mialem okazje ogladnac bardzo dobre kino , ale takie klimaty trzeba lubic albo choc troche sie interesowac jestem rocznik 73 takze troche liznalem tamtych czasow.

 • neyaneyaneya

  Oceniono 4 razy 4

  Jeszcze nie obejrzałam, zostawiam sobie na wieczór. Ale mam pytanie - co "jab" robił w szkole i na studiach? Chyba nie uczył się pisać albo był na kacu. Już nie wspomnę o tym geniuszu, który ten tekst zaakceptował i pozwolił opublikować na stronie. Wstyd :-P

 • rw1270

  Oceniono 1 raz 1

  A mnie sie podobal.

 • pzgr

  Oceniono 9 razy 1

  Z jakichś tajemnych powodów dzisiejsze produkcje robione są według tej samej recepty - Więckiewicz w drugoplanowej roli jedzie po bandzie grając na granicy kiczu, zaś rolę pierwszoplanową gra jakiś kawałek drewna, który albo ma sarnie oczy albo ślepnie od świateł.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX