"Zimna wojna" zgarnia kolejne "europejskie Oscary"! Nagroda też dla innego polskiego filmu!

"Zimna wojna" otrzymała nagrodę dla najlepszego europejskiego filmu. Obraz triumfował na gali "europejskich Oscarów", jego twórcy otrzymali statuetki jeszcze w czterech kategoriach. Nagrodę otrzymał też polsko-hiszpański film na podstawie książki Ryszarda Kapuścińskiego.

"Zimna wojna" (2018), reż. Paweł Pawlikowski, dystrybucja Kino Świat

Ogromny sukces "Zimnej wojny" w Sewilli. Film Pawła Pawlikowskiego otrzymał nagrodę dla najlepszego europejskiego filmu 2018 roku, ale też cztery inne "europejskie Oscary": za najlepszy scenariusz, za reżyserię, za montaż i dla najlepszej aktorki. 

Złota passa zaczęła się od nagrody za najlepszy scenariusz Europejskich Nagród Filmowych. - Czuję się jak oszust. Istnieją jakieś 193 wersje tego scenariusza, jestem anty-scenarzystą. Piszę cały czas - mówił Pawlikowski po odebraniu nagrody. 

Nagrodę za najlepszej aktorki otrzymała Joanna Kulig za rolę w "Zimnej wojnie". Statuetkę w jej imieniu odebrał Paweł Pawlikowski - ona sama nie mogła przyjechać ze względu na zaawansowaną ciążę. 

Niedługo później Pawlikowski odebrał też nagrodę za reżyserię. Pawlikowski, który na scenę wszedł tego wieczoru po raz trzeci, nie krył wzruszenia. 

Na koniec wielki triumf - główna nagroda festiwalu! Nagrodę odebrali Paweł Pawlikowski, odtwórca jednej z głównych ról - Tomasz Kot oraz producentki Ewa Puszczyńska i Tanya Seghatchian. 

- Dziękuję produkcji, która robiła ten film nie ze względów komercyjnych, ale by opowiedzieć historię. Dzięki Bogu, że powstaje takie kino - mówił Pawlikowski. 

W najważniejszej kategorii "Zimna wojna" konkurowała z francuskim filmem "Girl", szwedzką "Granicą", włoskim "Dogman" i również szwedzkim "Szczęśliwym Lazzaro". 

Wcześniej, 10 grudnia, ogłoszono nagrody w kategoriach "technicznych" - montaż, produkcja, zdjęcia, kostiumy, charakteryzacja, kompozytor, udźwiękowienie i efekty specjalne - zostały ogłoszone już wcześniej. I wówczas również nagrodzono "Zimną wojnę" - Jarosław Kamiński otrzymał nagrodę za montaż.

Jedyna nominacja, która nie przekuła się w statuetkę to ta dla Tomasza Kota. Nagrodę dla najlepszego europejskiego aktora zgarnął Marcello Fonte za rolę w filmie "Dogman". 

Nagroda za film o Kapuścińskim

Jeszcze przed ogłoszeniem nagród w kategoriach, w których nominowana jest "Zimna wojna", statuetkę odebrał inny film, współtworzony przez polskiego filmowca i opowiadający o polskim reportażyście. Chodzi o "Jeszcze dzień życia" - film animowany, na podstawie książki Ryszarda Kapuścińskiego o jego wyprawie do Angoli. Twórcami filmu są Hiszpan Raúl de la Fuente i Polak Damian Nenow. 

Przypominamy, Europejska Nagroda Filmowa to  najbardziej prestiżowa nagroda przyznawana filmom na naszym kontynencie, z czego najważniejsza to Film Roku. Co ciekawe, nagrodę przyznaje się od 1988 roku i pierwszym laureatem tego wyróżnienia był Krzysztof Kieślowski za "Krótki film o zabijaniu". W 2010 roku nagrodę tę dostał Roman Polański za "Autora widmo", a w 2014 roku Paweł Pawlikowski za "Idę".

Więcej o:
Komentarze (116)
"Zimna wojna" zgarnia kolejne "europejskie Oscary"! Nagroda też dla innego polskiego filmu!
Zaloguj się
 • calmy

  Oceniono 146 razy 128

  Są dwie Polski. Jedna w której żyją Polacy robiący takie filmy jak Ida i Zimna wojna.
  I ta druga, ze szczękościskiem, nienawidząca pod sztandarem patriotyzmu wszystkiego, również rodaków mających odwagę mieć na Polskę inny pomysł.
  Pierwsza odnosi sukcesy.
  Druga nie może tego ścierpieć.

 • czarna_zoska

  Oceniono 61 razy 53

  Polska kultura rozkwita zawsze, gdy naród jest ciemiężony. Brawo dla twórców filmu!

 • didej007

  Oceniono 54 razy 48

  No, to Pawlikowski ma całkiem przechlapane. Nie tak dawno powiedział, że "w rządowej telewizji TVP jak i w instytutach kultury polskiej za granicą istnieje lista niepożądanych, niewystarczająco patriotycznych artystów, na której figuruję".

 • antymilo92

  Oceniono 40 razy 36

  Czekam na wypowiedz filmowego guru, technicznego ministra(nta) od kultury.....

 • czarna_zoska

  Oceniono 34 razy 28

  W pisie żałoba !

 • czepny

  Oceniono 36 razy 26

  Nie dobrze. Najważniejszy miał być dziś zjazd PiS a tu taka niespodzianka

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX