"Zimna wojna" dostała cztery nominacje do nagrody BAFTA

Brytyjska Akademia Sztuk Filmowych i Telewizyjnych ogłosiła właśnie nominacje do swoich nagród. "Zimna wojna" została wyróżniona aż w czterech kategoriach.

Kolejny sukces "Zimnej wojny". Została nominowana do prestiżowej nagrody filmowej w aż czterech kategoriach.

BAFTA 2019: Cztery nominacja dla "Zimnej wojny"

Film Pawła Pawlikowskiego został nominowany do nagrody w kategoriach najlepszy film nieanglojęzyczny, najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz oryginalny i najlepsze zdjęcia.

W kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny "Zimnej wojnie" przyjdzie się zmierzyć z włoskim "Dogmanem" Matteo Garrone oraz filmami, które znajdują się również na razie na oscarowej krótkiej liście: "Romą" Alfonso Cuarona, obrazem "Shoplifters" oraz "Kafernaum".

O miano najlepszego reżysera walczą Spike Lee za film "BlacKkKlansman", twórca "Faworyty" Yorgos Lanthimos, Alfonso Cuaron za "Romę" oraz Bradley Cooper za swój reżyserski debiut "Narodziny gwiazdy".

Operator Łukasz Żal konkuruje z autorami do zdjęć do "Bohemian Rhapsody", "Faworyty", "Pierwszego człowieka" i "Romy". Z kolei w kategorii najlepszy scenariusz zostali nominowani także Deborah Davis i Tony McNamara za "Faworytę", Brian Currie, Peter Farrelly oraz Nick Vallelonga, autorzy scenariusza do "Green Book", Alfonso Cuaron za swoją "Romę" i Adam McKay za "Vice". Przypominamy, Paweł Pawlikowski scenariusz do "Zimnej wojny" napisał wspólnie z nieżyjącym już pisarzem, Januszem Głowackim.

W tym roku najwięcej nominacji do tej nagrody zdobył film "Faworyta" - ma ich aż 12. Najgroźniejszy oscarowy rywal "Zimnej wojny", film "Roma" Alfonso Cuarona, dostał ich aż siedem, w tym w kategorii najlepszy film roku. Siedem nominacji mają także produkcje "Narodziny gwiazdy", "Pierwszy człowiek" i "Bohemian Rhapsody".  Głośny "Vice" z Christian Bale'm ma sześć nominacji, a nagrodzony ostatnio Złotym Globem "Green Book" , tak jak "Zimna wojna", cztery.

Nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej są przyznawane od 1948 roku i stanowią brytyjski odpowiednik francuskich Cezarów oraz oczywiście amerykańskiego Oscara.

Więcej o:
Komentarze (27)
"Zimna wojna" dostała cztery nominacje do nagrody BAFTA
Zaloguj się
 • wawa1920

  Oceniono 7 razy 3

  Dominują wpisy zawistnych,typowych januszów o horyzontach sięgających "sylwestra w Zakopanem"

 • jaron22

  Oceniono 6 razy 0

  Czyli wszystkie filmy które są konkurentami mają od 7 do 12 nominacji a polski film ma ich tylko 4. Dla autora tekstu 4 nominacje to sukces. Poza tym tak chwalona wszem i wobec Pani Kulig nie otrzymała żadnej nominacji zarówno do złotych Globów jak i Bafty. Nie spodziewałbym się również by otrzymała nominacje do Oscara. Tyle w temacie

 • oczy_argusa

  Oceniono 1 raz -1

  brak nominacji do Globów i BAFTA tylko potwierdza, że Joanna Kulig ma Oscara jak w banku.

 • isiah.thomas

  Oceniono 3 razy -1

  dajcie już spokój

 • bart5554

  Oceniono 4 razy -2

  UWAGA - SPOILER!

  ==

  Film bardzo ciekawy (zdjęcia, muzyka, gra aktorska) ALE nagroda za najlepszy scenariusz...? Scenariusz jest dość absurdalny... Choć oczywiście przekaz bardzo pasujący i typowy dla Pawlikowskiego: Polska to tak beznadziejny kraj, że trzeba wziąć prochy i popełnić samobójstwo..

  Czekam, aż zaczniecie wychwalać i obsypywać nagrodami filmy o bohaterstwie Polaków i te pokazujące nasz kraj z dobrej strony, a nie tylko mordercy Żydów, karpi, drzew, psów i dzików.

 • biesczad1

  Oceniono 9 razy -5

  "Smoleńsk" też miał podobną ilość nominacji, jeśli się nie mylę?...

 • golass

  Oceniono 15 razy -5

  zasluzone nominacje. film dobry, swietny scenariusz, zdjecia i rezyseria. niestety Kulig nie stanela na wysokosci zadania i chyba bedzie dla niej lepiej, jak sie zaprzestanie tej histerii wokol jej osoby. ona miala doskonala fizis do roli w zimnej wojnie, jej rola byla swietnie napisana i... na tym koniec. za granica moi znajomi zauwazali: "najslabszym ogniwem filmu ta blondynka w roli glownej".

 • czonek22

  Oceniono 13 razy -7

  oooo napompowany balon Joanny Kulig pęka, zapomnieli o niej? nie będzie najleszą aktorką?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX