Film Agnieszki Holland będzie miał premierę w konkursie głównym Berlinale

"Mr. Jones" Agnieszki Holland będzie miał swoją premierę na 69. Festiwalu Filmowym w Berlinie. Produkcja bierze udział w Konkursie Głównym, co oznacza, że ściga się o Złotego Niedźwiedzia. W 2017 roku reżyserka dostała Srebrnego Niedźwiedzia za "Pokot".

Agnieszka Holland po raz kolejny znalazła się wśród finalistów Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. To jeden z najbardziej prestiżowych festiwali w Europie i na świecie, na którym nagrody produkcjom ze wszystkich zakątków globu przyznaje się już od 1951 roku.

Nowy film Holland będzie miał premierę na Berlinale

"Mr. Jones" opowiada historię korespondenta "Western Mail" i jego wyjazdu do ZSRR w 1933 roku. Gareth Jones zasłynął na całym świecie dzięki wywiadowi, który przeprowadził z Adolfem Hitlerem, gdy ten doszedł do władzy w Niemczech. Następny miał być wywiad ze Stalinem, jednak gdy dziennikarz dowiedział się o Wielkim Głodzie na Ukrainie, pojechał tam i został naocznym świadkiem tego, jak okrutne żniwo zebrała klęska głodu. Szacuje się, że na Ukrainie z głodu zmarło wtedy od 3 do 6 mln osób.

Agnieszka Holland w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" powiedziała:

Historia Garetha Jonesa jest niezwykle aktualna. Mówi o zdradzie Zachodu i obojętności wobec wybuchu czegoś potwornego.

W roli głównej wystąpił James Norton. U jego boku zobaczymy Vanessę Kirby, znaną m.in. z "The Crown", oraz Petera Sarsgaarda. W filmie zagrali także polscy aktorzy, w tym Michalina Olszańska, Beata Poźniak, Krzysztof Pieczyński i Patrycja Volny.

Berlinale 2019

W konkursie głównym poza filmem Agnieszki Holland znalazły się także produkcje takie jak "Di jiu tian chang" w reżyserii Wang Xiaoshuai, hiszpański obraz "Elisa y Marcela" Isabeli Coixet czy "Gospod postoi, imeto i' e Petrunija" Teony Strugar Mitevskiej. Kolejni finaliści to "Öndög" Wanga Quan'ana, "The Operative" w reżyserii Yuval Adler,  "La paranza dei bambini" reżysera Claudio Giovannesi, a także film Nory Fingscheidty  "Systemsprenger" i produkcja "Ut og stjæle hester" Hansa Pettera Molanda.

69. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie rozpocznie się 7 lutego, a potrwa do 17 lutego. Przewodniczącą jury jest w tym roku aktorka Juliette Binoche.

"Mr Jones" - tło historyczne

Zdjęcia do filmu rozpoczęły się 3 marca na Ukrainie, dokładnie w 85. rocznicę historycznej podróży Garetha Jonesa na Ukrainę w 1933 roku. Dziennikarz był naocznym świadkiem wielkiego głodu na Ukrainie, będącego konsekwencją bezwzględnej polityki Stalina. Świadectwo Jonesa stało się niezwykle cennym, niezależnym źródłem informacji na temat przeprowadzonego z premedytacją ludobójstwa, które pochłonęło miliony ofiar i było skrzętnie ukrywane przez kremlowską propagandę. Szczegółowe raporty Jonesa stały się podstawą prac dla wielu historyków, w tym Timothy’ego Snydera, autora książki „Skrwawione ziemie: Europa między Hitlerem a Stalinem”, który przy filmie Holland pełni funkcję konsultanta historycznego.

Scenariusz filmu w artystyczny i oryginalny sposób dotyka kwestii, które pomimo upływu lat zupełnie nie straciły na aktualności. Ich spoiwem jest „Folwark zwierzęcy” – znana powieść George'a Orwella. Odsłania ona mechanizmy totalitarnego terroru, które mogą być zwalczane wyłącznie poprzez czynny opór na kłamstwa i przemoc. Nasz bohater, Gareth Jones, jest zaangażowany w misję, która w brutalny sposób konfrontuje jego młodzieńczą odwagę i idealizm z rzeczywistością. Nikt tak jak on nie chce rzucić światła na okrucieństwa Stalina i nikt tak jak on nie jest na nie narażony. Dzisiaj nie brakuje nam skorumpowanych konformistów i egoistów. Brakuje nam jednak Orwellów i Jonesów. Dlatego to właśnie ich powinniśmy przywrócić do życia– mówi Agnieszka Holland.

Obraz jest koprodukcją polsko-brytyjsko-ukraińską. Autorką scenariusza jest amerykańska dziennikarka Andrea Serdaru-Barbul, której teksty ukazują się m.in. w „Huffington Post”. Za zdjęcia odpowiada Tomasz Naumiuk („Amok”, „Być jak Kazimierz Deyna”). Scenografią zajął się Grzegorz Piątkowski („Miasto 44”, „Misja Afganistan”), a kostiumami Aleksandra Staszko („Ida”, „Demon”, „Imagine”). Reżyserami castingu byli Colin Jones („47 Meters Down”, „Love & Friendship”), Karen Lindsay Stuart, a ze strony polskiej Magda Szwarcbart. Muzykę do filmu skomponował Antoni Komasa Łazarkiewicz („W ciemności”, „Pokot”).

Więcej o:
Komentarze (18)
Film Agnieszki Holland będzie miał premierę w konkursie głównym Berlinale
Zaloguj się
 • antonikarcz

  Oceniono 3 razy 3

  Schefernakerowskim botom mało krwi na rękach, pozbyli się Prezydenta Adamowicza, teraz jak widać z komentarzy kolejna będzie Agnieszka Holland.

 • zydgejmasoncyklista

  Oceniono 3 razy 3

  A teraz opowiem wam co kilka lat temu zdarzyło się w Irlandii. Jedna pani, pochodząca z byłego ZSRR, w poprzedniej firmie gdzie pracowałem, podeszła do kilku polskich i irlandzkich dziewcząt stojących w grupie. Zapytała ich czy wiedzą co to dzisiaj za dzień. Wtorek - odpowiedziała jedna z nich. Rosjanka kontynuowała: Dziś jest wielki dzień, kiedy narodził się jeden z największych przywódców wszech czasów na całym świecie, Józef Stalin. Dziewczyny parsknęły śmiechem, ale po minie koleżanki Rosjanki zauważyły, że ona wcale nie żartowała. I to nas wszystkich przeraziło... Ja zaczynam się bać ich wypranych mózgów. P.S. Ta pani była wtedy przed 40-ką więc nie miała jeszcze chyba żadnego zespołu otępienia starczego...

 • kumpel_ciorana

  Oceniono 1 raz 1

  Niestety, ta czesc historii jest zupelnie nieznana na tzw Zachodzie (wiem bo mieszkam tu i nierzadko bylem zaskoczony jak malo wie sie o historii Europy na wschod od Berlina). W szkolach mowi sie o holokauscie ale o czystkach w ZSRR, glodzie na Ukrainie, wysiedlaniu Tatarow, Czeczenow, wywozkach Polakow itd. juz nie.

 • fcknzs

  Oceniono 1 raz 1

  Błąd w tekście: autorką scenariusza jest Andrea Chalupa, amerykańska dziennikarka ukraińskiego pochodzenia, polecam jej teksty a zwłaszcza jej podcast - Gaslit Nation

 • mgz

  Oceniono 5 razy -3

  O tej fjaetkiej lisicje fjilmoov mgohe tjylkjo nabijisascs, zje jresdt baerdsoj uatvaa dlo zzjiozjiumjienija

 • wycietytoja

  Oceniono 9 razy -5

  Czy autorka wspomniala choc slowkiem o sprawczym dzialaniu jej rodakow?

 • poszum

  Oceniono 15 razy -7

  Agnieszka Holland po prostu powinna zrobic film o swoim ojcu, ktory byl zarliwym powojennym komunista (takze Zydem). Po czym zdradzil jakies komunistyczne sekrety dziennikarzowi zachodniemu, po czym SB najprawdopodobniej wypchnela go z okna, przez co zginal. Po co siegac po tematy tak daleko jak glod na Ukrainie, jak mozna znalezc nie mniej fascynujace temat we wlasnej rodzinie, rodzinnym miescie, i kraju ?

 • krawat23

  Oceniono 13 razy -7

  W jaki sposób dziennikarz mógł stwierdzić, kto był winien tej tragedii?

 • elasp

  Oceniono 14 razy -8

  Kolejny gniot specjalistki od filmowych zakalcow. I od demokracji i konstytucji, oczywiście.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX