Kolejne nagrody dla "Zimnej wojny"! Brytyjscy krytycy ogłosili ją najlepszym filmem nieanglojęzycznym

Podczas London Critics' Circle Film Awards "Zimnej wojnie" przyznano nagrodę dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Ponadto autor zdjęć do filmu Łukasz Żal otrzymał nagrodę za osiągnięcia techniczne.

Jak podaje Critics' Cirle Paweł Pawlikowski odebrał w Londynie nagrodę dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Za film roku uznano "Romę" Alfonso Cuarona, który otrzymał też nagrodę dla najlepszego reżysera.

Cztery statuetki odebrała "Faworyta" - za najlepszy film brytyjski, scenariusz, dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej i najlepszej aktorki drugoplanowej. Te dwie ostatnie nagrody odebrały Olivia Coleman i Rachel Weisz. Najlepszym aktorem według brytyjskich krytyków został Ethan Hawke, za rolę w filmie "Pierwszy reformowany", a najlepszym aktorem drugoplanowym - Richard E. Grant za rolę w "Can you ever forgive me?".

Nagrody dla "Zimnej wojny"

Rok 2018 był dla polskiej kinematografii niezwykle udany, czego najlepszym dowodem są sukcesy "Zimnej wojny". Jak dotąd zgarnęła m.in. pięć "europejskich Oscarów", czyli prestiżowych Europejskich Nagród Filmowych. Film został nagrodzony w kategoriach: najlepsza aktorka, najlepszy reżyser, najlepszy scenarzysta, najlepszy montaż i - przede wszystkim - najlepszy europejski film.

Film Pawlikowskiego jest też nominowany w aż pięciu kategoriach nagród BAFTA - Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych. Pawlikowski został też nagrodzony na Festiwalu Filmowym w Cannes.

"Zimna wojna" ma też szansę powalczyć o Oscara w kategorii najlepszego filmu zagranicznego - obraz znalazł się na tzw. "short liście" Akademii Filmowej. Co więcej, pojawiły się spekulacje, że Joanna Kulig może zostać nominowana w kategorii najlepsza aktorka. Nominacje zostaną ogłoszone 22 stycznia 2019 roku.

Więcej o:
Komentarze (38)
Kolejne nagrody dla "Zimnej wojny"! Brytyjscy krytycy ogłosili ją najlepszym filmem nieanglojęzycznym
Zaloguj się
 • elzbietttta

  Oceniono 17 razy 11

  Gratuluję!!!

 • szanta12

  Oceniono 11 razy 7

  Moim zdaniem to bardzo ciekawy, wiernie oddający ówczesne realia film, który chce się oglądać wiele razy. Obawiam się, że te osoby, które krytykują go, wcale go nie widziały.

 • pinkink3

  Oceniono 6 razy 4

  Znakomita recenzja w Washington Post. Komentarze od czytelnikow pod artykulem takze entuzjastyczne.
  Brawo.

 • frankyy

  Oceniono 5 razy 3

  wszelkie konkursy z filmami na tym poziomie to nieporozumienie. Czy "Słoneczniki" Van Gogha wygrałyby w konkursie z "Nenufarami" Moneta?
  Konkurencja ma sens na wyścigach psów czy koni ale nie w sztuce.

 • cleryka

  Oceniono 4 razy 2

  Piękny film,doskonała aktorka i doskonała gra wszystkich aktorów. po obejrzeniu filmu,długo nie mogłam zasnąć. Byłam trochę wściekła na tak tragiczne zakończenie.

 • oczy_argusa

  Oceniono 4 razy 2

  zapomnieliście napisać, ze Joanna Kulig była nominowana do nagrody dla najlepszej aktorki ale przegrała z Glenn Close. przegrac z Glenn Close, to żadna ujma więc można powiedzieć, że Kulig właściwie... wygrała. nie napisaliście także, że była zaproszona na afterparty ale nie mogła przylecieć...

 • Halina Iwanczuk

  0

  film bardzo dobry ale Roma otrzymaOskara jest b.b dobra i porusza bardziej uniwersalne tematy.Polakom jest bliższa Zimna wojna chociażby z powodu muzyki

 • pinkink3

  0

  I nastepna,The New York Times.
  Poniewaz linki sa tu niedopuszczalne podam tytul: i autora:
  ‘Cold War’ Review: Love Without Borders.
  By Manohla Dargis

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX