Oscary 2019: W tym roku z Polski startuje nie tylko "Zimna wojna", są także inne akcenty

80. ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się już 24 lutego. Zanim ogłoszone zostaną nominacje warto przypomnieć, że polscy filmowcy mają swój udział w tegorocznym plebiscycie nie tylko dzięki "Zimnej wojnie".

 "Zimna wojna"  walcząca o nominację w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego nie jest jedyną produkcją, za którą powinniśmy w tym roku trzymać kciuki.

Oscary 2019: Polska "Komunia"

Szansę na oscarową nominację ma też obraz w reżyserii Anny Zameckej. "Komunia" jest jej reżyserskim debiutem i znalazł się na krótkiej liście w kategorii najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego.

Opowiada on historię rozbitej rodziny, w której nastoletnia Ola pomaga przygotować niepełnosprawnego brata Nikodema do pierwszej komunii. 

 

Dziewczynka liczy na to, że idealnie zorganizowana impreza pomoże znowu połączyć jej rozbitą rodzinę - mama Oli wyprowadziła się z domu, a dzieci mieszkają z tatą. To na Oli spoczywa największy ciężar dbania o pozostałych domowników.

"Komunia" dostała już wcześniej Europejską Nagrodę Filmową dla najlepszego filmu dokumentalnego, a potem jeszcze wygrała Yamagata International Film Festival w Japonii. Film trafił do amerykańskiej dystrybucji, dzięki czemu może także ubiegać się o nominację do Oscara.

W USA ostatnio odbyły się także specjalne pokazy filmu Zameckiej, gospodarzem jednego z nich był nominowany do Oscara aktor Ed Harris.

Oscary 2019: "Ajka" - polska współprodukcja

Wśród wszystkich kandydatów jest też inny polski akcent. To zgłoszona przez Kazachstan "Ajka" w reżyserii Siergieja Dworcejowa. Współprodukowali ją filmowcy z pięciu krajów, w tym z Polski. Co więcej za zdjęcia do obrazu odpowiedzialna jest polska operatorka Jolanta Dylewska. Charakteryzacją zajął się Tomasz Matraszek.

 

Film opowiada o młodej Kirgizce, tytułowej Ajce, która przeprowadziła się do Rosji w poszukiwaniu lepszego życia. Zamiast tego ma długi i rodzi dziecko. Po porodzie ucieka ze szpitala, choć sama jest na granicy życia i śmierci.

Więcej o: