Oscary 2019. Nominacje dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. O czym są pozostałe filmy z krótkiej listy?

"Zimna wojna" i osiem innych filmów znalazło się na krótkiej liście filmów, które mogą zostać nominowane do Oscara w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego. O czym są te pozostałe?

Nominacje do Oscarów 2019 zostaną ogłoszone 22 stycznia o 14.20 polskiego czasu. Transmisję będzie można obejrzeć na żywo za pośrednictwem youtuba. Wszyscy liczą na to, że "Zimna wojna" dostanie nominację dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Z kim musi wygrać? Oto krótki przegląd pozostałych filmów z oscarowej krótkiej listy w tej kategorii.

Nominacje do Oscarów: Najlepszy film nieanglojęzyczny

"Roma" w reżyserii Alfonso Cuarona podobnie jak "Zimna wojna" jest czarno-białym filmem i, podobnie jak w przypadku Pawlikowskiego, jest oparta na rodzinnej historii  reżysera. Cuaron przedstawia nostalgiczną opowieść o swojej niani, która zaszła w pozamałżeńską ciążę w katolickim Meksyku lat 70.

Mówi się też, "Roma" ma szanse na Oscara nie tylko w kategorii filmu nieanglojęzycznego, lecz także dla najlepszego reżysera i dla najlepszego filmu.

 

"Sny ptaków wędrownych"

To kolumbijski kandydat do Oscara. Wyreżyserowali go nominowany już wcześniej do tej nagrody Ciro Guerra i jego żona Cristina Gallego. W swoim najnowszym filmie postanowili pokazać początki kolumbijskiego handlu narkotykami i o tym, jak jest powiązany z historią rdzennej społeczności Indian Wayúu. Akcja rozgrywa się na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego wieku.

 

"Winni"

To reżyserski debiut duńskiego filmowca Gustava Möllera, oparty na bardzo prostym pomyśle, a trzymający widza w napięciu przez cały seans. Cały film opiera się na jednym aktorze - to policjant, który odbiera telefon alarmowy od kobiety, która siedząc obok swojego porywacza, nie może powiedzieć dokładnie, co się dzieje i gdzie jedzie. Im dłużej trwa ich rozmowa, tym sprawa robi się bardziej skomplikowana, prowadząc do zaskakującego finału. 

"Winni" będą trzymać cię w napięciu przez cały seans. Atmosfera jest tu gęsta

"Nigdy nie odwracaj wzroku"

Florian Henckel von Donnersmarck, który dostał już Oscara za głośny film "Życie na podsłuchu" wraca z kolejnym obrazem opowiadającym o trudnej powojennej rzeczywistości podzielonych Niemiec. 

Akcja rozgrywa się w powojennym NRD i opowiada o zmaganiach dwóch mężczyzn - lekarza i młodego artysty, który zakochuje się w jego córce. Zderzają się z trudną polityczną rzeczywistością i dramatyczną wojenną przeszłością. Film Donnersmarcka pokazuje, jak różnie toczą się losy jego bohaterów żyjących po przeciwnych stronach muru.

 

"Shoplifters"

To japoński kandydat do Oscara, który ma już na koncie wygraną Złotą Palmę, a także nominację do Złotych Globów (w przeciwieństwie do "Zimnej wojny"). Opowiada o ubogiej rodzinie, która utrzymuje się z drobnych kradzieży w centrach handlowych. W trakcie jednego z takich rajdów główny bohater i jego syn spotykają osieroconą dziewczynkę. Mimo że sami zmagają się z biedą, postanawiają jej pomóc. 

 

"Ajka"

To ostatnie dzieło Siergieja Dworcejowa. To pozycja dla nas o tyle ważna, że współproducentem był także Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Anna Wydra z firmy Otter Films, a sama produkcja dostała niedawno Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska podczas festiwalu All About Freedom. Co więcej, zdjęcia do filmu kręciła polska operator Jolanta Dylewska, a za charakteryzację był odpowiedzialny Tomasz Matraszek. Postprodukcją obrazu zajęła się z kolei polska firma Coloroffon Film.

 

Jak pisze dystrybutor: Ajka właśnie urodziła dziecko. Nie ma przyjaciół, stałej pracy i partnera. Nie ma nawet własnego pokoju. Grozi jej śmiertelne niebezpieczeństwo. Wciągnięta w spiralę długów, młoda matka stoi przed najważniejszą decyzją życia: czy powinna oddać dziecko dla jego i swojego dobra?

"Capernaum"

Ten film to zwycięzca Nagrody Jury w Cannes. Libańska reżyser Nadine Labaki opowiada historię Zaina, chłopca, który oskarża swoich rodziców o "zbrodnię" dania mu życia.

Zain to chłopak, który uciekł od zaniedbujących go rodziców i walczy o przeżycie na ulicy. Co więcej, bierze pod opiekę Rahil i jej synka - to uchodźcy z Etiopii. Pewnego dnia zostaje pojmany przez policję. Rezolutny chłopak szuka sprawiedliwości na sali sądowej w dość nietypowy sposób. To film o tyle ciekawy, że grają w nim improwizujący amatorzy. 

 

"Burning"

Kandydat do Oscara prosto z Korei Południowej. Scenariusz powstał na podstawie krótkiego opowiadania Harukiego Murakamiego "Barn Burning". Film wyreżyserował Lee Chang-dong, który już po raz trzeci startuje w tej kategorii do Oscara.

"Burning" to romantyczny thriller o zmaganiach dwóch młodych mężczyzn walczących o względy charyzmatycznej kobiety. Ich losy stają się coraz bardziej poplątane, gdy okazuje się, że jeden z adoratorów ma bardzo nietypowe i niebezpieczne hobby.

 
Więcej o:
Komentarze (1)
Oscary 2019. Nominacje dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego
Zaloguj się
  • zuuuraw

    Oceniono 2 razy 2

    Oglądałam film 'winni", wcisnęło mnie w fotel, atmosfera napięcia narasta od pierwszych minut, potem to juz prawdziwe harakiri na naszym umyśle. Mózg paruje. To jeden z najlepszych filmów jakie udało mi się zobaczyć w życiu. Prawdziwy moralitet, o winie, karze, odkupieniu, przebaczeniu, film w którym namacalnie czujemy Boga, choć ani razu nie pada słowo o wierze. Genialne kino. Szkoda że gazeta zdradziła schemat fabuły który dla mnie był ogromnym zaskoczeniem. To inna liga niż nasza etiudowa i schematyczna "Zimna wojna"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX