"Zimna wojna" bez statuetek BAFTA. Wielkim wygranym została "Roma"

Rozdanie nagród Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych nie należy do udanych dla "Zimnej wojny" Pawła Pawlikowskiego. Film był nominowany w czterech kategoriach. Nie zdobył żadnej statuetki.

Film Pawła Pawlikowskiego otrzymał od Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych nominacje w czterech kategoriach najlepszy: film nieanglojęzyczny, najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz oryginalny i najlepsze zdjęcia.

Niestety "Zimna wojna" nie otrzymała żadnej statuetki. Statuetka za najlepszy scenariusz oryginalny powędrowała do twórców filmu "Faworyta". W trzech kategoriach przegrała z filmem "Roma" Alfonso Cuarona. To ona została wybrana najlepszym filmem nieanglojęzycznym, a sam Alfonso Cuaron został uznany za najlepszego reżysera. Otrzymał także statuetkę za najlepsze zdjęcia – w tej kategorii konkurował z nim Łukasz Żal. "Roma" została również wybrana przez Brytyjską Akademią najlepszym filmem.

"Faworyta" z największą liczbą statuetek

"Faworyta", która była faworytem dzisiejszej gali, zdobyła nagrody za najlepsze kostiumy oraz najlepszą charakteryzację. Została również wybrana najlepszym filmem brytyjskim. Nagrodzone zostały także aktorki grające w tym filmie: Olivia Colman jako najlepsza aktorka oraz Rachel Weisz wybrana najlepszą aktorką drugoplanową.

Rami Malek doceniony za rolę Mercury'ego

Najlepszym aktorem został wybrany Rami Malek za rolę w "Bohemian Rhapsody", a najlepszym aktorem drugoplanowanym - Mahershala Ali za rolę w filmie "Green Book". Wschodzącą gwiazdą została Letitia Wright. 

A jakie filmy zwyciężyły w pozostałych kategoriach? Najlepszym filmem dokumentalnym ogłoszono "Free Solo". W kategorii najlepszy dźwięk zwyciężyło "Bohemian Rhapsody". Najlepiej zmontowanym filmem został "Vice". Statuetkę w kategorii najlepszy scenariusz adaptowany otrzymał film "Czarne bractwo. BlacKkKlansman", a w kategorii najlepsza muzyka - "Narodziny gwiazdy". Najlepszych efektów specjalnych jury dopatrzyła się w "Czarnej panterze". Za najlepszy film animowany uznano "Spider-man Uniwersum".

Nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej są przyznawane od 1948 roku i stanowią brytyjski odpowiednik francuskich Cezarów oraz oczywiście amerykańskiego Oscara.

Więcej o:
Komentarze (121)
"Zimna wojna" bez statuetek BAFTA. Wielkim wygranym została "Roma"
Zaloguj się
 • namegoeshere

  Oceniono 54 razy 40

  Prawdopodobnie dlatego, ze "Zimna Wojna" nie jest wcale takim dobrym filmem. Wedlug mnie jest to film calkiem przecietny.

 • qwerfvcxzasd3

  Oceniono 41 razy 25

  Nareszcie. Może spuścicie w końcu trochę powietrza z tego balonika.

 • tomtg123

  Oceniono 27 razy 13

  Bez znaczenia. Kino to nie wyścigi, ani nie walka bokserska - nikt nie kręci filmu po to żeby wygrać z innym filmem.
  Romy jeszcze nie widziałem, chętnie zobaczę jak będzie okazja.
  Zimną Wojnę widziałem - dobry film, wszystkim polecam.

 • zebrzec

  Oceniono 36 razy 12

  a czemu miałaby dostac? przereklamowany nudeusz.. o ile fajniejszy KAMERDYNER

 • felicjan.dulski

  Oceniono 30 razy 12

  Jest taka dziecięca zabawa połączona z recytowaniem wierszyka:
  Baloniku mój malutki rośnij duży okrąglutki...

 • staryapacz

  Oceniono 13 razy 11

  trudno coś powiedzieć nie widziawszy zwcięskich produkcji, ale sukcesem jest to że były nominacje i na pewno taki fakt bardziej promuje wizerunek Polski niż wiele innych inicjatyw

 • piotrus009

  Oceniono 17 razy 11

  Wina Tuska. Skrytykowa brytoli to się przejęli ;-)

 • tomaszklimek

  Oceniono 9 razy 7

  Ktoś oglądał Roma?
  Nie bardzo wiem czym ten film wzbudza taki zachwyt.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX