Nieme zdjęcia z I wojny światowej po 100 latach w rękach Petera Jacksona. Powstał niezwykły dokument

Petera Jacksona kojarzymy z wielkimi widowiskami fantastycznymi - "Władcą Pierścieni" i "Hobbitem". Jego pierwszy film dokumentalny to eksperyment, który pokazuje żołnierzy I wojny światowej. Reżyser zrobił "I młodzi pozostaną" dla swojego dziadka.

"I młodzi pozostaną" to film dokumentalny stworzony z oryginalnych odrestaurowanych materiałów archiwalnych, które pochodzą ze zbiorów londyńskiego Imperial War Museum, a także z wywiadów z żołnierzami, którzy walczyli w bitwach I wojny światowej.

Peter Jackson wykorzystał przetworzony dźwięk z archiwum BBC, a także nowoczesne techniki produkcji, wyostrzające i barwiące archiwalne taśmy filmowe, by w materiały sprzed 100 lat tchnąć nowe życie. Jeden z najdroższych filmów eksperymentalnych kina dokumentalnego ostatnich lat reżyser zadedykował swojemu dziadkowi, który walczył na froncie Wielkiej Wojny.

Dzięki kadrom dokumentu "I młodzi pozostaną" możemy zobaczyć jak żołnierze jedli, spali i przyjaźnili się, a także jak wyglądało ich życie z dala od okopów. Film będzie można zobaczyć premierowo na festiwalu Millennium Docs Against Gravity.

Polacy mają swoją "Niepodległość"

Po ten ciekawy koncept, by archiwalne, niezwykłe zdjęcia poddać obróbce i przekształcić z czarno-białych w kolorowe, sięgnęli także twórcy filmu "Niepodległość". W produkcji wykorzystane zostały nigdy wcześniej niepublikowane materiały filmowe z lat 1914-23. Reżyser Krzysztof Talczewski pokazał kadry z archiwów francuskich, niemieckich, rosyjskich, amerykańskich, ukraińskich i polskich (ze zbiorów Filmoteki Narodowej). 12 listopada 2018 roku "Niepodległość" w telewizji obejrzało około 4 mln osób.

Podobne prace wykonali filmowcy, którzy sięgnęli po ujęcia z powstańczych kronik filmowych, kręconych podczas walk z okupantem w 1944 roku, by przygotować film "Powstanie Warszawskie". Projekt zapoczątkowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego to jednak dramat non-fiction - na potrzeby produkcji został stworzony scenariusz, który łączy historyczne sceny w spójną całość. 

Ci ludzie nawet nie podejrzewali, co stanie się z ich filmem po 70 latach - "Powstanie Warszawskie" robi wrażenie >>

Więcej o:
Komentarze (17)
Nieme zdjęcia z I wojny światowej po 100 latach w rękach Petera Jacksona. Powstał niezwykły dokument
Zaloguj się
 • blechtrommel

  Oceniono 14 razy 12

  Postęp techniczny pozwala zobaczyć te filmy na nowo, ale prawda która wynika dzisiaj z ich oglądania jest niezmienna. Powinny być ostrzeżeniem przed powierzaniem rządzenia ludziom szkodliwym i nieodpowiedzialnym, którzy dla zdobycia i utrzymania władzy gotowi są poświęcić własny naród i nie zawahają się wysłać go na rzeź, jeśli będzie im się to kalkulować. Sami pouciekają gdy zrobi się gorąco, jak to już historia pokazała.

  Nacjonalizm w Europie podnosi łeb, jeśli nie powstrzymamy tego wzrostu, w pewnym momencie stanie się za późno na zatrzymanie rozlewu krwi.

 • qcleszek1

  Oceniono 14 razy 8

  Młodzi zawsze naiwni i nieśmiertelni . A cha i Bóg jest z nami , a nie z nimi .

 • tinley

  Oceniono 9 razy 5

  Oglądałem kilka dni temu. Wrażenia niesamowite. Realizm jakby to wyszło przed chwilą z planu filmowego. Tylko należy przygotować się na neiprzyjemne widoki, ale taka byla ta wojna - najtragiczniejsza wojna dla żołnierzy w historii. następna była koszmarem głównie dla cywilów.

 • jurakuz

  Oceniono 3 razy 3

  nieme zdjęcia.
  a są jakieś inne ? jak rozumiem dzisiaj zdjęcia mówią do Ciebie po zrobieniu?

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 4 razy 2

  I takiego sówerena chciał wychować Antek Świrnięty w tych swoich przedszkolach! A najładniejszych chłopaczków zatrudniałby jako oddanych osobistych asystentów, oczywiście po przysposobieniu przez księdza do ministrantury!

 • e.olsen

  Oceniono 6 razy 2

  > Nieme zdjęcia

  To są jakieś inne, czy coś mi umknęło w postępie technologicznym?

 • antymemo

  Oceniono 12 razy 2

  Nieme zdjęcia, powiadasz mko ... a jak wracasz wieczorem do domu, to prawy księżyc jest większy od lewego, czy odwrotnie ?

 • klasyka.gatunkuuu

  Oceniono 1 raz -1

  Nieme zdjęcia. ^^

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX