Maria Wachowiak nie żyje. Aktorka znana z "Pożegnań" zmarła na emigracji w wieku 80 lat

W wieku 80 lat zmarła Maria Wachowiak, aktorka pamiętana przede wszystkim jako Lidka z "Pożegnań" Wojciecha Jerzego Hasa z roku 1958.

Wachowiak była znana m.in. z roli Lidki w "Pożegnaniach" Wojciecha Hasa czy Beaty w "Szklanej górze" Pawła Komorowskiego, ale także z kreacji serialowych - George Sand w "Wielkiej miłości Balzaka" i Ewy Brzeskiej w "Układzie krążenia". Grała w filmach epizody, z czasem zajęła się reżyserią teatralną i radiową.

Aktorka w "Pożegnaniach" z filmową piosenką "Pamiętasz była jesień...":

 

Wachowiak była drugą żoną Gustawa Holoubka, z którym miała córkę Magdalenę. Na początku lat 80. wyjechała z drugim mężem do Niemiec, gdzie zastał ich stan wojenny. Małżeństwo zdecydowało się zostać na emigracji. Wachowiak grała m.in. w niemieckiej operze mydlanej "Lindenstasse". Pracowała także w Radio Wolna Europa. 

"Jej uśmiech na twarzy pozostanie w pamięci"

Aktorkę wspomniał jej kolega Aleksander Świeykowski, który przez wiele lat pracował w RWE w Monachium. "Marcin, jej mąż, zadzwonił do mnie wieczorem w miniony piątek. Mówił o chorobie Majki. Był jednak spokojny. Nic nie wskazywało na to, by kilkadziesiąt godzin później agencje podały, że Maria Wachowiak, polska aktorka, druga żona Gustawa Holubka a potem żona Marcina Idzińskiego nie żyje. Razem mieli syna. W ich mieszkaniu w Monachium przy różnych okazjach, spędziliśmy wiele wspaniałych chwil. Majka już wówczas cierpiała z powodu rozwijającej się, dokuczliwej choroby. Jej oznaki obserwowaliśmy podczas nagrań w studio radiowym" - napisał.

Świeykowski dodał, że Wachowiak wciąż pracowała, a "spokój i towarzyszący jej na co dzień uśmiech na twarzy pozostaną w pamięci, zapewne wśród wszystkich żyjących pracowników RP RWE w Monachium, na zawsze".

Jedną z organizacji, która działa na rzecz ochrony dzikiej przyrody jest Greenpeace. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Komentarze (13)
Maria Wachowiak nie żyje. Aktorka znana z "Pożegnań" zmarła na emigracji w wieku 80 lat
Zaloguj się
 • smokwawerski

  Oceniono 30 razy 28

  Piękna kobieta. Zgrabna, o intrygującej twarzy i własnych rysach nieskażonych medycyną estetyczną. I to spojrzenie...

 • maklakiewicz

  Oceniono 18 razy 18

  Szklana góra :D
  Pamiętam, że zakochałem się w niej przez 3dni po obejrzeniu tego filmu obejrzałem wszystkie jej filmy, a mam niespełna 40stkę dziś :P. Takich kobiet nie ma i chyba nie będzie już...

  filmypolskie888.files.wordpress.com/2013/12/ea8ef-szklana2bgc3b3ra2b19602b42b-2b2271_14_1000px.jpg

  fototeka.fn.org.pl/pl/strona/wyszukiwarka.html?key=wachowiak&search_type_in=osoba&view_type=tile&sort=alfabetycznie&result%5B%5D=2127&lastResult%5B%5D=2127&pageNumber=1&howmany=50&view_id=&hash=1555796040

  Dobrze, że trafiła na swoje czasy, chyba można tak powiedzieć o wszystkich aktorach swojego pokolenia, że jednak przeżyły ciekawie swoje życie i zostaną w naszej pamięci i "pamięci" internetowej.

 • rotterdamus

  Oceniono 14 razy 14

  Po tylu latach film i gra aktorska budzi dreszcz emocji i głęboka zadume... Większość dzisiejszych "wybryków" filmowych żenująca.

 • rotterdamus

  Oceniono 14 razy 14

  Piękna i subtelna aktorka. Piękny film.
  R.I.P.
  I

 • jacek3454

  Oceniono 14 razy 14

  Znakomity film, znakomita obsada. Dziś Pożegnanie na zawsze, wielkiej aktorki, Pani Marii Wachowiak. Razem z Tadeuszem Janczarem stworzyli niezwykłe kreacje w Oscarowym wydaniu!

 • emzaprawa

  Oceniono 11 razy 11

  Kondolencje. "Pożegnania" w ducie z Tadeuszem Janczarem to popis gry aktorskiej. Mój ulubiony film. Trzeba uczcić pamięć, czyli obejrzeć ponownie.

 • vald

  Oceniono 11 razy 11

  Była piękna, zmysłowa z ciekawym głębokim spojrzeniem.
  Spoczywaj w pokoju pani Mario

 • mer-llink

  Oceniono 9 razy 9

  Odpoczywaj w pokoju.

 • monikaaleksandra

  Oceniono 7 razy 7

  Scena z "Pożegnań", kiedy rozwala w barze tacę ze szklankami przeszła już do historii filmu. Z jednej strony subtelna i liryczna, z drugiej - drapieżna i charyzmatyczna. Jedna z najlepszych polskich aktorek. I jedna z najpiękniejszych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX