Paweł Pawlikowski jurorem w Cannes! Reżyser "Zimnej wojny" w ścisłej czołówce ekspertów filmowych

Festiwal w Cannes ogłosił listę tegorocznych jurorów. Wśród nich znalazł się polski reżyser Paweł Pawlikowski, laureat Oscara za film "Ida" i laureat Złotej Palmy w Cannes za "Zimną wojnę". Festiwal odbędzie się w dniach 14-25 maja.

Paweł Pawlikowski jednym z dziewięciorga jurorów festiwalu filmowego w Cannes, bodaj najbardziej prestiżowego konkursu filmowego na świecie.

Polski reżyser sam był nagradzany na festiwalu - w 2010 roku nagrodą European Talent za scenariusz do filmu "Siostra miłosierdzia" (wraz z Cezarym Harasimowiczem). Pawlikowski jednak zdecydował się napisać scenariusz od nowa i na jego podstawie stworzył film "Ida", pierwszy polski film, który dostał Oscara w kategorii "film nieanglojęzyczny".

Kolejny raz Pawlikowski był nagradzany w Cannes w 2017 roku. "Zimna wojna", była pierwszym polskim filmem w konkursie głównym od 27 lat, kiedy nominowany był film "Przesłuchanie". Pawlikowski otrzymał Złotą Palmę za najlepszą reżyserię, jako pierwszy polski laureat tej nagrody. "Zimna wojna" była też nominowana do Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny i otrzymała aż pięć statuetek Europejskiej Nagrody Filmowej (w tym dwie dla Pawlikowskiego - za scenariusz i reżyserię). 

Jury festiwalu w Cannes

Obok Pawlikowskiego w jury zasiądą m.in. Yorgos Lanthimos, reżyser "Faworyty", Alice Rohrwacher, reżyserka "Szczęśliwego Lazzaro", Robin Campillo reżyser "120 uderzeń serca" czy aktorka Elle Fanning. Przewodniczącym jury będzie meksykański reżyser Alejandro Gonzalez Inarritu, reżyser takich filmów jak "Birdman", "Zjawa" czy "Amores perros". Jury będzie składało się przewodniczącego i ośmiorga członków - czterech kobiet i czterech mężczyzn.

Pawlikowski nie jest pierwszym Polakiem w kanneńskim jury. Członkiem jury w 1986 roku, a w 1991 roku jego przewodniczącym był Roman Polański. Z kolei w 1987 roku w gremium zasiadał Jerzy Skolimowski. Ponoć przewodniczenie zespołowi proponowano Andrzejowi Wajdzie, ale ten miał odmówić.

Festiwal na francuskim Lazurowym Wybrzeżu odbędzie się w tym roku w dniach 14-25 maja.

Więcej o:
Komentarze (24)
Paweł Pawlikowski jurorem w Cannes! Reżyser "Zimnej wojny" w ścisłej czołówce ekspertów filmowych
Zaloguj się
 • bjern

  Oceniono 12 razy 2

  Samuel Beckett na wieść o otrzymaniu Nagrody Nobla przeraził się i uciekł do Tunezji. Dlaczego? Skoro został nagrodzony przeraził się, że widocznie pisał "pod publikę". Pan Pawlikowski to klasyczny przykład konformizmu, zrobił filmy "pod publikę" i został "doceniony" przez "środowisko". Można dzisiaj spokojnie ogłosić jego koniec jako artysty i człowieka. Przegrał. Szkoda. Żal człowieka.

 • aprilapril

  Oceniono 6 razy 2

  Jarek Kaczynski tez odmowil, nawet kilka razy.

 • claudiusz

  Oceniono 1 raz 1

  jak sie maja sprawy z pisowska propozycja na film rozslawiajacy Polske?....odpowiedz jest prosta....bez utalentowanego rezysera to mozna sie tylko podrapac w duxe....mamy w Polsce kilku wspanialych rezyserow ale daleko im do pisowskiej propagandy...

 • cacadux

  Oceniono 7 razy 1

  O, jakiś wielbiciel diskopolo w dwóch osobach: isiah.thomas i wichura wylazł z nory. MAsz rozdowjenie jaźni cepie ? Zresztą, po co pytam i tak nie rozumiesz co mam na myśli. Jak każdy PiSiak.

 • erhapl

  0

  Jest taka propozycja, aby przewodniczącym jury był ten oto gościu: youtu.be/bs5FrS6bMgQ

 • glowny_pasazer

  Oceniono 8 razy 0

  Polazłem na "Kogel-mogel 3" i na "zimną wojnę".
  Do tej pory nie wiem, na którym bardziej się wynudziłem i na który bardziej żałuję wydanych pieniędzy.

 • bonenecklace

  Oceniono 2 razy -2

  Dziwna decyzja. Kino europejskie jeszcze trzyma poziom w odróżnieniu do tego zza Oceanu. Nie wierzę, że wybrali go biorąc pod uwagę jego twórczość, bo w Europie (może oprócz Polski) jest bardzo wybredna i wyrobiona publika i nie "łyka" tak bezkrytycznie jego pseudo konceptów i taniego sentymentalizmu.

 • kl002

  Oceniono 2 razy -2

  Zapłata za oskarżanie Polaków o zabijanie żydów w "Pokłosiu".

 • laborantkolaborant

  Oceniono 2 razy -2

  Oooooo, to może teraz "Pokłosie", czerskie arcydzieło tysiąclecia, dostanie Złorą Palmę?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX