Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Wszyscy członkowie Zespołu Selekcyjnego zrezygnowali

Po tym, jak kontrowersje wzbudził brak m.in. "Mowy ptaków" Xawerego Żuławskiego wśród filmów startujących w tym roku w Konkursie Głównym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, wszyscy członkowie Zespołu Selekcyjnego zrezygnowali z udziału w Radzie Programowej imprezy. Powiadomiła o tym PAP Kinga Dębska, przewodnicząca zespołu.

Już w poniedziałek o swojej decyzji informowała scenografka Jagna Janicka. Wczoraj dołączył do niej reżyser Jakub Czekaj. "Drogie Koleżanki, Drodzy Koledzy, w dniu dzisiejszym zrezygnowałem z funkcji członka Rady Programowej Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni" - napisał. 

Następnie Kinga Dębska, która w tym roku pełniła funkcję przewodniczącej Zespołu Selekcyjnego - grupy specjalistów rekomendujących tytuły do Konkursu Głównego FPFF w Gdyni - powiadomiła Polską Agencję Prasową o rezygnacji wszystkich członków rady. W składzie Zespołu Selekcyjnego byli również Leszek Dawid i Wojciech Staroń.

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni bez "Mowy ptaków" i kilku innych filmów

Decyzja filmowców ma związek z kontrowersjami, które pojawiły się w wyniku ogłoszenia filmów, które powalczą w tym roku o Złote i Srebrne Lwy. Wśród 16 tytułów zabrakło czterech rekomendowanych przez Zespół Selekcyjny. Zgodnie z regulaminem, o ostatecznym kształcie listy decyduje Komitet Organizacyjny, w którym zasiadają m.in. dyrektor festiwalu i przedstawiciele sponsorów.

W rozmowie z Przemysławem Guldą dla trójmiejskiej "Gazety Wyborczej" Wojciech Marczewski, przewodniczący Rady Programowej Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i członek wybierającego filmy konkursowe Komitetu Organizacyjnego, powiedział:

Komitet złamał umowę, która zawarta była wcześniej. A właściwie: która obowiązywała już od dawna, przez dwa poprzednie lata, czyli od momentu kiedy zacząłem pełnić funkcję przewodniczącego Rady Programowej Festiwalu w Gdyni. Umowę, która była bardzo ważna dla całego środowiska filmowego, określając jego znaczącą rolę w organizacji festiwalu. Angażując nasze koleżanki i kolegów do Zespołu Selekcyjnego, informowałem ich zawsze o tej umowie. Dla wielu z nich istnienie takiego ustalenia było warunkiem pracy w tym ciele.

Cztery, a właściwie trzy filmy, o których mowa, to: "Interior" Marka Lechkiego, "Supernova" Bartosza Kruhlika (debiut), "Mowa ptaków" Xawerego Żuławskiego ("Żużel" Doroty Kędzierzawskiej został przez nią wcześniej wycofany z konkursu).

Karolina Korwin-Piotrowska: Drzwi do cenzury zostały wywalone mocnym kopniakiem

Szczególnie dużo emocji w środowisku filmowym wywołał brak wśród 16 wybranych produkcji najnowszego filmu Żuławskiego, który przez wielu ludzi z branży filmowej był uważany za jeden z najbardziej oczekiwanych (a przez tych, którzy go widzieli - najciekawszych) filmów tego roku. Karolina Korwin-Piotrowska, jedna z oburzonych osób, na swoim Facebooku pytała:

Drzwi do cenzury nie tyle zostały uchylone, ale wywalone jednym mocnym kopniakiem. Drzwi do ręcznego sterowania sztuką, tym kogo lubimy, a kogo nie, kto lansowany, ma prawo głosu, kto jest fajny a kto nie, otworzyły się. I będą z tego korzystać. I cena, jaką za to zapłacimy wszyscy będzie koszmarna. Dzisiaj Xawery, jutro kto? Zadajmy sobie to pytanie zanim urządzimy się tej d*pie na tyle wygodnie, że wyłączymy na dobre logiczne myślenie.

"Mowa Ptaków" Żuławskiego nie znalazła się w Konkursie Głównym FPFF w Gdyni. "Skandal", "hańba" >>

Zaprotestowali również członkowie Gildii Reżyserów Polskich. O działaniu Komitetu Organizacyjnego napisali: "Jest to kolejny dowód - obok likwidacji funkcji Dyrektora Artystycznego - na rezygnację organizatorów Festiwalu z artystycznych priorytetów na rzecz 'branżowych' układów". 

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbędzie się w tym roku w dniach 16-21 września.

Więcej o:
Komentarze (22)
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Wszyscy członkowie Zespołu Selekcyjnego zrezygnowali
Zaloguj się
 • tempa-dzida2

  Oceniono 30 razy 26

  Aż trudno uwierzyć co dzieje się z Polską.
  Kiedyś to był dumny kraj ...

 • albrecht_kalba

  Oceniono 25 razy 23

  Spokojnie, pisiorki ściągną swoich oficerów politycznych do Zespołu Selekcyjnego i wszystko będzie jak Prezes sobie życzy. Wszystko zgodnie z linią partii.
  Od 98` roku Polska nigdy nie przypominała PRLu tak bardzo jak dziś.

 • alexander59

  Oceniono 16 razy 14

  Gliński i Selin mają w zanadrzu "Czterech pancernych", "Janosika" itp., więc festiwal się na pewno odbędzie.

 • paulproteus

  Oceniono 13 razy 13

  Zadanie pisowców to zasmoleńszczyć i zakrzyżować Naszą Polskę

 • next-mcgyver2

  Oceniono 13 razy 13

  I tak powoli, powoli zaczyna się w Polsce cenzura. Dajcie pisowi jeszcze większość konstytucyjną, to filmów gdzie są jakieś antychrześcijańskie odniesienia, nigdzie w Polsce nie zobaczymy. Nawet w kinach.

 • w11mil

  Oceniono 11 razy 9

  Na teaserze jest, że kinowa premiera 27.09. Pisowcy zabronią wyświetlać tego w kinie?

 • pan_paradoks

  Oceniono 8 razy 8

  Jak to u Nas to PiS łamie wszelkie zasady, ustalenia, umowy i tak dalej i jest super... A jak Beatka nie została szefową czegośtam w UE to od razu "hurrr durr złamali ustalenia, nagonka, antypolonizm, blablabla"

  Większych hipokrytów nie było

 • lesnojeziorska

  Oceniono 7 razy 7

  Obatela weźcie, on nawet dziecko urodzi, jak będzie trzeba.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX