Twórcy obsypywanego nagrodami serialu HBO szukali inspiracji u Andrzeja Wajdy. Jeśli nie znacie "Barry'ego", pora to zmienić

17 nominacjami do nagród Emmy 2019 mogą się pochwalić twórcy serialu HBO "Barry". Przygody płatnego zabójcy, który pragnie zostać aktorem, podbiły serca widzów w USA. Bill Hader, reżyser, scenarzysta i odtwórca głównej roli, podzielił się w jednym z wywiadów swoimi inspiracjami z 2. sezonu produkcji. Weny dodawał mu m.in. Andrzej Wajda.

Obok serialu HBO "Barry", który w Stanach zgarnia wyróżnienie za wyróżnieniem, nie można przejść obojętnie. Tym bardziej że twórcy, Bill Hader i Alec Berg, czerpią od najlepszych. Hader przyznał, że w jednym z odcinków serialu, który nominowano do tegorocznej nagrody Emmy za najlepszy scenariusz komediowy, inspirował się filmami Andrzeja Wajdy. "Barry" ma aż 17 szans na zdobycie nagród Emmy - kilka tygodni przed galą zwyczajnie trzeba się z nim zapoznać.

"Barry". Płatny zabójca lawiruje między pistoletem a kurtyną: "Nie mogę robić obu rzeczy naraz?"

Dla płatnego mordercy Barry'ego Berkmana to miała być po prostu kolejna robota. Do zabicia: aktor z Los Angeles sypiający z żoną mafiozy. Barry rusza za nim na zajęcia teatralne... i odkrywa w sobie miłość do sceny. Pogodzenie tych dwóch biegunów będzie dla weterana wojennego z burzliwą przeszłością o wiele trudniejsze, niż by tego chciał. Tak zaczyna się pierwszy sezon "Barry'ego". 

Brzmi jak świetny materiał na komedię, którą "Barry" momentami bez wątpienia jest. Trudno jednak zamknąć ten serial w ramach konkretnego gatunku - zabawne sceny są przeplatane ujęciami tęsknych marzeń mężczyzny, który chciałby wieść normalne życie, mieć rodzinę i nie być skazanym na zabijanie. Oprócz świetnie wyważonej mieszanki śmiechu i melancholii dostajemy także sporo akcji - niektóre pościgi czy strzelaniny wprost przyprawiają o dreszcze. 

Bill Hader zachwyca jako Barry Berkman - aktor w USA jest najlepiej znany ze swojego wieloletniego stażu w programie "Saturday Night Live", gdzie przechodził najróżniejsze transformacje i dawał upust zachwycającej umiejętności wchodzenia w postać całym sobą. Niekwestionowaną gwiazdą “Barry’ego” jest także Henry Winkler wcielający się w Gene’a Cousineau, nauczyciela aktorstwa, pod którego skrzydła przypadkowo trafia Barry. Winkler za tę rolę otrzymał nagrodę Emmy w 2018 roku - nie bez kozery.

Oprócz Winklera i Hadera w serialu występują m.in. Sarah Goldberg ("Mroczny rycerz powstaje") jako Sally Reed, aspirująca aktorka i obiekt uczuć Barry'ego; Stephen Root ("The Man in the High Castle") jako Fuches, opiekuńczy wujek Barry'ego i "menedżer" jego zabójczego biznesu oraz Anthony Carrigan ("The Flash") jako rozbrajający NoHo Hank, prawa ręka szefa czeczeńskiej mafii. 

Bill Hader: "Przez cały drugi sezon oglądałem wiele filmów wojennych Andrzeja Wajdy"

Bill Hader niedawno udzielił (mocno spoilerowego) wywiadu portalowi Deadline, w którym opowiedział szerzej przede wszystkim o drugim sezonie "Barry’ego". Kolejna odsłona przygód stworzonego przez Hadera bohatera zdobyła aż 17 nominacji do nagród Emmy. Jedna z nich przypadła odcinkowi “ronny/lily”, który stanowi jeden z najbardziej emocjonujących punktów całej produkcji. Kluczowym momentem jest szalony pojedynek Barry’ego i Fuchesa (w tej roli Stephen Root) z 11-letnią mistrzynią karate. Zapytany o swoje inspiracje przy tworzeniu całej sekwencji, Hader odpowiedział:

Przez cały drugi sezon oglądałem wiele filmów wojennych Andrzeja Wajdy: "Pokolenie", "Kanał" oraz "Popiół i diament". Wajda używa szerokich soczewek i naturalnego światła. Pokazałem to naszej kierowniczce zdjęć Pauli Huidobro. Obejrzeliśmy niektóre z tych filmów, a przy okazji właśnie wyszła “Roma”. Nie mogę więc oglądać zakończenia odcinka "ronny/lily", gdy Barry idzie w kierunku Fuchesa i zaczyna się jazda kamery, bez myśli o tym, jak wyraźnie widać, że widzieliśmy "Romę" tydzień wcześniej.

Miłośnicy kina Andrzeja Wajdy mogą szukać podobieństw między kinem mistrza a drugim sezonem "Barry'ego" w serwisie HBO GO. Do zobaczenia w pierwszej i drugiej serii jest łącznie 16 odcinków - zapewniamy, że nawet nie poczujecie, kiedy skończycie je oglądać. 

Więcej o:
Skomentuj:
Twórcy obsypywanego nagrodami serialu HBO szukali inspiracji u Andrzeja Wajdy. Jeśli nie znacie "Barry'ego", czas to zmienić
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX