Patryk Vega na premierze "Polityki": Za dwa lata możemy stracić wolność. Rząd może zawłaszczyć wszystkie media

Reżyser Patryk Vega w przemówieniu poprzedzającym premierowy pokaz jego najnowszego filmu "Polityka" uderzył w alarmujący ton. Do zebranych w kinie mówił: "Bałem się o zdrowie swoich bliskich, jesteśmy w naszym kraju w sytuacji, w której za dwa lata możemy stracić wolność, rząd może wykupić Agorę i TVN i zawłaszczyć wszystkie media".

Dzień przed wejściem "Polityki" do kin w całej Polsce odbyła się uroczysta premiera filmu. Nim pierwsi widzowie zobaczyli, jak Patryk Vega pokazał świat polskiej gry politycznej, zebrani w kinie usłyszeli mocne przemówienie reżysera. 

Czytaj też: Patryk Vega dla Gazeta.pl: To film o najważniejszych polskich politykach, nawet tych w sutannach

Patryk Vega ostrzega: Rząd może wykupić wszystkie media

Obecny na premierze filmu specjalny wysłannik portalu Gazeta.pl donosi, że Vega opowiadał o swoich dotychczasowych doświadczeniach związanych z reakcją na jego nową produkcję.

Znalazłem się w sytuacji szantażu, bałem się o zdrowie swoich bliskich.

Sam wielokrotnie zapewniał, że tak bezkompromisowej opowieści o polityce w Polsce jeszcze nie było. Dlatego też ostrzega przed czarnymi scenariuszami. Jego zdaniem początek końca zacznie się od likwidacji niezależnych mediów:

Jesteśmy w naszym kraju w sytuacji, w której za dwa lata możemy stracić wolność, rząd może wykupić Agorę i TVN i zawłaszczyć wszystkie media.

Premiera filmu 'Polityka'Premiera filmu 'Polityka' fot. Gazeta.pl

Nieodmiennie o polskiej klasie politycznej powiedział:

Politycy to są socjopaci, boję się rzeczywistości kreowanej przez tych socjopatów.

Podkreślił, że data premiery jest nieprzypadkowa. Chciał, żeby film trafił do kin przed wyborami, bo żywi nadzieję, że przesłanie jego opowieści dotrze do tych najbardziej niezdecydowanych:

Mam nadzieję, że ten film skłoni niektórych, żeby pójść na wybory, bo rzeczywistość najbliższych 20 lat zależy od tego, czy oddadzą swój głos. Mam nadzieję, że pod wpływem tego filmu niektórzy dojdą do wniosku, że warto jest zagłosować nawet przeciwko komuś a nie za czymś. 

Czytaj też: Vega: Za zmianę daty premiery oferowano mi sfinansowanie filmu przychylnego władzy

Chwilę przed premierą powiedział reporterom Fakt24.pl: "Mam poczucie, że robiąc ten film, zaryzykowałem bezpieczeństwo swoich najbliższych i utratę tego wszystkiego, co mam. Mam nadzieję, że było warto".

W rozmowie z Kultura.gazeta.pl reżyser zapewniał, że to będzie "film o najważniejszych polskich politykach, nawet tych w sutannach". Filmowiec skupił się na ich sylwetkach. Mówił nam: "Chciałem brudny i skomplikowany świat polityki pokazać przez ich emocje".

Stworzenie scenariusza poprzedziło 18 miesięcy zbierania materiału źródłowego - Patryk Vega i scenarzysta rozmawiali z politykami z różnych ugrupowań. Vega jeszcze w czerwcu podkreślał: "Sam się nie identyfikuję z żadną polską formacją polityczną". "Polityka" wjedzie do kin w całej Polsce 4 września. 

Więcej o:
Komentarze (316)
Patryk Vega na premierze "Polityki": Za dwa lata możemy stracić wolność. Rząd może zawłaszczyć wszystkie media
Zaloguj się
 • ziggybam

  Oceniono 152 razy 122

  Ależ kolego Vega, pamiętaj że wielu - dziś być może większość - Polaków CHCE stracić wolność za kasę i wpływy. Chętnie wyliżą d... łamiącemu prawo i dobre obyczaje dygnitarzowi, byle mieć pełno w kieszeni i móc dowalić znienawidzonemu bliźniemu (czy to sąsiad, czy były "komuch", czy uchodźca, czy LGBT).
  Takim jesteśmy WIELKIM narodem.

 • arkon4

  Oceniono 100 razy 70

  Jeden z niewielu, który nie trzęsie portkami . Uczcie się artyści, naukowcy, generałowie polscy przyzwoitości i odwagi od tego ( często wyśmiewanego)człowieka.

 • swru

  Oceniono 99 razy 67

  Za 2 lata TVN przejmie Rydzyk i będzie nas zalewał łomot katotalibanowego bełkotu. Polakom widać to nie przeszkadza - można ich kupić za czapkę gruszek. Już wiadomo co było przyczyną zaborów.

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 56 razy 46

  Po raz pierwszy w historii Polacy nie będą mogli powiedzieć, że stracili państwo z czyjegoś powodu - SAMI NA TO ZAPRACOWALIŚMY.

 • bruk-horror-dziczyzna

  Oceniono 60 razy 44

  Micha! - to jest to co dla sÓwerena się liczy.
  Xhujz prawem, xhuj ze sprawiedliwością.
  Tylko MICHA ! - choćby za pożyczoną kasę.
  Obawiam się że żaden Vega ze swoimi filmami nie pomoże.

  Program sÓweren+ działa a potem choćby potop

 • franclajn

  Oceniono 63 razy 39

  Żaden film nie zmieni przyszłości. Gnom ma już zwycięstwo w kieszeni. A potem będzie Korea Płn i Wenezuela w jednym na co najmniej ćwierć wieku.

 • prawdziwy_gonzo

  Oceniono 38 razy 32

  Vega to jednak geniusz. Zrobił film, na który pójdzie połowa społeczeństwa i zarobi miliony. Widzowie będą się prześcigać w recenzjach na instagramach lub facebookach jak to walczą z kaczyzmem. Niestety zapominają, że trzeba jeszcze iść na wybory.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX