Roman Polański i Jan Komasa nagrodzeni na festiwalu w Wenecji. Dziś wręczenie Złotych Lwów

Film Romana Polańskiego "Oficer i szpieg" otrzymał na festiwalu w Wenecji prestiżową nagrodę krytyków filmowych. Nagrodzono też film "Boże Ciało" Jana Komasy. Wręczenie głównych nagród festiwalu, Złotych Lwów, odbędzie się dziś wieczorem.

Film Romana Polańskiego opowiada głośną historię francuskiego oficera żydowskiego pochodzenia, który pod koniec XIX wieku został niesłusznie oskarżony i skazany za szpiegostwo. Film jeszcze przed rozpoczęciem festiwalu uważano za jednego z faworytów do głównej nagrody Złotego Lwa. Został znakomicie przyjęty przez publiczność i prasę. "Corriere della Sera" podkreślała, że Polańskiemu udało się uniknąć taniej retoryki. Gazety chwaliły reżysera za wyważoną narrację, oszczędną grę aktorów i rzetelność oceniając: "Film przekonuje".

Jan Komasa i jego "Boże ciało" wraca z dwiema nagrodami

Jan Komasa, za film „Boże Ciało” pokazywany w Wenecji w ramach Dni Autorów, otrzymał nagrodę Europa Cinemas Label, organizacji zrzeszającej ponad tysiąc europejskich kin. Jeszcze przed tym wyróżnieniem produkcja została ciepło przyjęta przez zagraniczną publiczność, która nagrodziła pokaz owacją na stojąco.

Obraz opowiada o młodym człowieku, który udawał księdza. W roli głównej występuje Bartosz Bielenia, w obsadzie znaleźli się również m.in. Aleksandra Konieczna, Eliza Rycembel, Leszek Lichota i Tomasz Ziętek.

"Boże Ciało" zostało również docenione w Wenecji Inclusion Award Edipo Re, która jest przyznawana tytułowi promującemu najwyższe wartości humanistyczne.

"Boże Ciało". Jan Komasa: Katastrofa smoleńska zainspirowała mnie do ukazania takiego obrazu Polaków >>

W Konkursie Głównym o Złote Lwy walczą w tym roku m.in. "Joker" , "Oficer i szpieg" Romana Polańskiego oraz "Ad Astra", w którym główną rolę gra Brad Pitt.

Więcej o:
Komentarze (24)
Roman Polański i Jan Komasa nagrodzeni na festiwalu w Wenecji. Dziś wręczenie Złotych Lwów
Zaloguj się
 • qfadrat

  Oceniono 27 razy 17

  Brawo Panowie! Wielkie Gratulacje!

 • tinorossi

  Oceniono 17 razy 13

  Twórcę należy oddzielać o d jego życia prywatnego . Jeśli tego nie zrobimy niewielu tworcow nam pozostanie , niewiele autorytetow . Sapienti sat ( mądremu wystarczy ) . Czlowiek jest istota bardzo zlozona . Przejmujacy w opisie kobiecych dramatow Maupassant , w zyciu prywatnym nie był wobec nich szlachetny . Jeśli ktoś jeszcze nie rozumie - teoria nie zawsze idzie w parze z praktyką .

 • synkierownika

  Oceniono 22 razy 12

  włożę kij w mrowisko: jednak myślę, że napalenie się na 14-latkę, która wygląda jak młoda kobieta to chyba jednak coś innego niż chęć obcowanie płciowego z 10 -latką. Co nie zmienia faktu złamania prawa, chodzi mi raczej o psychologiczny portret mężczyzny. Czytałem kiedyś reportaż o 14-latce, która pracowała jako prostytutka, tak sama z siebie dla pieniędzy, nikt jej nie przymuszał.

 • loneman

  Oceniono 1 raz 1

  To wielki sukces Polaka obojetnie co nazistowska granda o tym mysli a czyjas przeszloscia niech osly zainteresuja sie lokalnie bo to dopiero wazne czy ich ksiadz z parafii nie interesuje sie za bardzo dziecmi bo tego sie "nie odkreci" i nim go ukarza to wczesniej musi zniknac "dobra zmiana"......

 • anitadrak

  Oceniono 30 razy -2

  To straszne że media dalej milczą o pedofili. O Sadowskim dalej cisza. Straszne to

 • marcin1948

  Oceniono 16 razy -8

  A kiedy Polański wystawi jakiś film w jUeSej i zgarnie osobiście Oscara :) ??

 • qznia

  Oceniono 24 razy -14

  Rewelacyjny rezyser - kino niesamowite.
  Niestety psychol pedofil i seksmaniak - nigdy nie poniósł kary za swoje zboczenia i wykorzystywanie nieletnich.

 • ernst-lemingway

  Oceniono 31 razy -17

  Jest ciekawostka socjologiczną że Polański stał się przypadkową ofiarą wojny liberalnej lewicy z kościołem katolickim - ciągłe oskarżanie o pedofilię wśród kleru spowodowało 'collateral damage' wśród ludzi kultury mających podobne ciągotki do dziecięcych ciał. Największą ciekawostką jest fakt całkowitego milczenia wobec przewinien jednych i huraganowy atak nienawiści w stosunku do kk. Aparat 'swój-obcy' działa bez zarzutu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX