Oscary 2020. "Boże Ciało" to polski kandydat do Oscara!

"Boże Ciało" Jana Komasy to polski kandydat do Oscara! O tym, że to właśnie ta produkcja powalczy o nominację do statuetki przyznawanej przez Amerykańską Akademię Filmową, zdecydowała siedmioosobowa komisja pod przewodnictwem Ewy Puszczyńskiej.

Film będzie walczył o nominację w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy (poprzednia nazwa kategorii "najlepszy film nieanglojęzyczny"). Na ostatniej gali wręczenia nagród nasza propozycja, "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego, była nominowana nie tylko w tej kategorii, ale także za reżyserię i zdjęcia. Do tej pory jednak to "Ida" tego samego reżysera pozostaje jedynym polskim filmem, który Oscara wygrał. 

"Boże Ciało" powalczy o Oscara dla Polski

"Boże Ciało" w reżyserii Jana Komasy zostało polskim kandydatem do Oscarów. Decyzję komisji oscarowej ogłoszono 13 września. Reżyser komentuje:

Jest to dla mnie i dla całego zespołu ogromne wyróżnienie. Bardzo chcę z tej okazji podziękować producentom filmu i całej ekipie odpowiedzialnej za jego powstanie. To kameralny film, którego entuzjastyczny odbiór na całym świecie nas zaskoczył i przerósł nasze oczekiwania. Mam nadzieję, że ta niezwykła historia zyska teraz więcej możliwości, by dotrzeć do większej liczby widzów na świecie. 

Najnowszy obraz reżysera "Miasta 44" i "Sali samobójców", to jeden z najbardziej wyczekiwanych filmów tego roku. Jan Komasa wziął na warsztat prawdziwą historię 18-latka, który po wyjściu z zakładu poprawczego podawał się za księdza. Dotykająca wielu istotnych dla polskiego społeczeństwa wątków i tematów tabu produkcja zaliczyła bardzo udany debiut na festiwalu w Wenecji. Spotkała się tam z niezwykle ciepłym przyjęciem. Portal Variety napisał już wcześniej, że nasza produkcja może powalczyć o Oscara w kategorii najlepszy film zagraniczny - wiele się nie pomylili. Film jesienią trafi do kin - nie tylko polskich.

W roli głównej wystąpił Bartosz Bielenia, którego wcześniej można było oglądać w takich produkcjach jak "Na granicy", "Człowiek z magicznym pudełkiem" i "Disco polo". Gra 20-letniego Daniela, który w trakcie pobytu w poprawczaku przechodzi duchową przemianę i marzy, żeby zostać księdzem. Gdy nadarza się okazja, mimo braku święceń zaczyna pełnić posługę kapłańską.

W "Bożym ciele" występują także m.in. Tomasz Ziętek ("Cicha noc") i Eliza Rycembel ("Obietnica"). W obsadzie znaleźli się również zdobywcy wyróżnień dla najlepszych aktorów festiwalu w Gdyni - Aleksandra Konieczna ("Ostatnia rodzina") i Łukasz Simlat ("Amok") oraz Leszek Lichota, znany z serialu HBO "Wataha".

Komisja Oscarowa wybrała, teraz czas na aktywność 

W składzie Komisji Oscarowej, powołanej przez Dyrektora PISF i zaakceptowanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, znalazło się siedem osób, przewodniczącą została producentka "Idy" i "Zimnej wojny" - Ewa Puszczyńska. Oprócz niej w grupie, która podjęła decyzję w sprawie wyboru polskiego kandydata do Oscara, znaleźli się: kompozytor Jan A.P. Kaczmarek, który otrzymał Nagrodę Akademii Filmowej za muzykę do filmu "Marzyciel", dwukrotnie nominowany do Oscara operator Łukasz Żal, Radosław Śmigulski, Małgorzata Szczepkowska-Kalemba, Mariusz Łukomski i Anna Zamecka. 

Produkcja, która zostaje kandydatem do Oscara za najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy, musi być produkowana lub współprodukowana przez kinematografię reprezentowanego kraju, a drugim warunkiem jest lista dialogowa, której większość jest w innym języku niż angielski (nie musi być to urzędowy język państwa). Amerykańska Akademia Filmowa sprawdza również, czy produkcja była wyświetlana w kinach w USA przez co najmniej siedem dni w 2019 roku. Zadbać o to muszą producenci.

Nominacje do Oscarów zostaną ogłoszone na początku przyszłego roku.

Więcej o:
Komentarze (20)
Oscary 2020. "Boże ciało" to polski kandydat do Oscara!
Zaloguj się
 • prawdziwy_qwertyk

  Oceniono 15 razy 11

  A nie "Przygody siostry Faustyny" ?
  Co za rozczarowanie...

 • panna.mela.konfacela

  Oceniono 12 razy 8

  Bielenię znam z teatru. Trzymam kciuki. Niech go zobaczą

 • claudiusz

  Oceniono 11 razy 7

  to niesprawiedliwe!!..a gdzie sa nominacje do "gniotow narodowych" sponsorowanych osobiscie przez ministra Glinskiego?

 • osobaniepozadana

  Oceniono 9 razy 5

  Tak jakby "dotykająca wielu istotnych dla polskiego (egzotycznego) społeczeństwa wątków i tematów tabu" produkcja kogokolwiek interesowała w USA...

 • smileykkk

  Oceniono 4 razy 4

  ciekawy. moze wygra:)

 • plac.czerwony

  Oceniono 2 razy 2

  Kinematografia była bastionem wolności, ale niedługo żaden film o tematyce innej niż czarna zaraza oraz bandyci przeklęci nie dostanie dofinansowania.

 • karl.franc

  Oceniono 2 razy 2

  chlopak podawal sie za ksiedza
  jak go zlapali? bo sie okazalo ze woli dziewczyny a nie dzieci

 • antares777

  Oceniono 1 raz 1

  Za rok będą kandydować "Zielone Świątki"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX