Netflix komentuje list Mateusza Morawieckiego ws. mapy w serialu. "Jesteśmy świadomi zaniepokojenia"

Po liście Mateusza Morawieckiego do szefa Netflixa, producent zapewnia, że firma "pilnie przygląda się" nieprawidłowej mapie w jednym ze swoich seriali dokumentalnych. W swoim liście premier ocenił, że materiały z serialu "wybielają rzeczywistych sprawców zbrodni".

W jednym z odcinków serialu Netflixa "Iwan Groźny z Treblinki" (org. "The Devil Next Door") przedstawiono mapę nazistowskich obozów zagłady na współczesnej mapie Polski. Nie wyjaśniono w żaden sposób, że Polska była w czasie II wojny światowej okupowana przez III Rzeszę.

W tej sprawie zareagowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych, partia Porozumienie Jarosława Gowina, a w końcu również Mateusz Morawiecki, który napisał list do Reeda Hastingsa, szefa Netflixa. Premier stwierdza w nim, że pewne materiały dostępne na platformie "zaciemniają historyczne fakty i wybielają rzeczywistych sprawców tych zbrodni". "Wierzę, że ten okropny błąd popełniono w sposób niezamierzony - i mam nadzieję, że będziecie Państwo w stanie poprawić go tak szybko jak to możliwe, poprzez modyfikację wspomnianej mapy".

Netflix "pilnie przygląda się sprawie"

Na reakcję producenta nie trzeba było długo czekać. Rzecznik Netflixa w rozmowie z Reutersem udzielił krótkiego komentarza:

Jesteśmy świadomi zaniepokojenia związanego z serialem "Iwan Groźny z Treblinki". Pilnie przyglądamy się sprawie

Jak dodaje agencja, "Polska jest bardzo wrażliwa na sugestie, że mogła mieć udział w zbrodniach nazistowskich popełnianych na jej terytorium".

W depeszy czytamy również, że po 1989 roku, Polacy "byli uczeni wierzyć, że - poza kilkoma wyjątkami - naród w czasie wojny zachował się honorowo". "Wielu Polaków wciąż nie chce zaakceptować badań wskazujących, że - obok tysięcy Polaków, które ryzykowały życie by pomoc Żydom - tysiące Polaków brało udział w Holokauście" - czytamy. 

Obozy zagłady. Miejsca kaźni, o których nie powinniśmy zapominać:

Więcej o:
Komentarze (387)
Netflix komentuje list Mateusza Morawieckiego ws. mapy w serialu. "Jesteśmy świadomi zaniepokojenia"
Zaloguj się
 • danillko

  Oceniono 154 razy 116

  To, że "tysiące Polaków brało udział w Holokauście" nie oznacza, iż niemieckie obozy zagłady były polskie.

 • zueoko

  Oceniono 87 razy 71

  To, że wielu Polaków było szmalcownikami to oczywisty fakt. Tak samo jak antyżydowskie pogromy. Tak samo jak wiele tysięcy Polaków pomagający Żydom podczas okupacji. Ukrywających ich. Trudne czasy. Żeby wydawać osąd na ich temat trzeba pochylić się nad nimi, dostrzec, próbować zrozumieć. Każdą ze stron. Zamiast bić pianę. Nie pozwolić żeby miała miejsce powtórka...

 • sztucznypolak

  Oceniono 95 razy 65

  Zapomnieli tylko napisac, ze za pomaganie Zydom byla kara smierci.
  Ktorej nie bylo w Europie Zachodniej.

 • koles751

  Oceniono 54 razy 48

  Jaki jest związek „Wielu Polaków wciąż nie chce zaakceptować badań wskazujących, że tysiące Polaków brało udział w Holokauście” z faktycznym podziałem administracyjnym Europy i odpowiedzialnością Niemiec za organizację Holocaustu?

 • szlag_mnie_trafi

  Oceniono 55 razy 43

  "Wielu Amerykanów wciąż nie chce zaakceptować badań wskazujących, że - obok tysięcy Amerykanów, które żyły przyzwoicie - tysiące innych gwałciły, mordowały i kradły"

  I co? Jak to brzmi w Waszyngtonie?

 • sraczezwersacze

  Oceniono 48 razy 40

  Bezczelne wuje. Jak już są TACY DOCIEKLIWI (czytaj: uszczypliwi) z tymi "tysiącami Polaków" biorących udział w Holokauście to niech uzupełnią do końca ilu samych przedstawicieli narodu wybranego pomagało Niemcom jako kapo, itd. etc. Nie będę się rozwodził, temat znany. A tak w ogóle to nie na temat. Chodzi o sprostowanie, że obozy były NIEMIECKIE, założone przez NIEMCÓW na terenie Polski okupowanej przez NIEMCÓW. Szalom.

 • malinajan

  Oceniono 65 razy 35

  W trakcie okupacji Oświęcim został wcielony do Rzeszy. Zgodnie z ówczesną mapą Europy leżał na ternie III Rzeszy. Niemcy wybudowali tam obóz koncentracyjny więc nazywanie go "polskim obozem" to kłamstwo, bezczelne kłamstwo.

 • jac_l_w

  Oceniono 44 razy 34

  Ani ilość szmalcowników, ani zbrodnie które popełnili nie zmieniają faktu, że obozy zagłady były pomysłem i dziełem Niemców, a wśród ich pomocników w tym "dziele" nie było praktycznie żadnych Polaków.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX